2020.06.12. 14:00
Megosztó képet fest megyénk járásszékhelyeinek életminősége
A koronavírus járvány okozta rendkívüli helyzet ráirányította figyelmünket városaink élhetőségének és ellenállóképességének jelentőségére.
Forrás: Hétfa Kutatóintézet
A HÉTFA Kutatóintézet szakértői által összeállított Járásszékhely Monitor 2020 a magyar kis- és közepes méretű városok vezetését és közösségeit igyekszik abban segíteni, hogy a korábbinál ellenállóképesebbé és élhetőbbé alakítsák településeiket. Az elemzés áttekinti a 2012-2018 közti, előrelépést hozó időszak városhálózati sajátosságait, rávilágít a járásszékhelyek erősségeire és gyengeségeire, valamint feltárja, hogy a végrehajtott fejlesztések mennyire tudtak hatni a közösség életére – mennyiben bizonyultak sorsfordító jelentőségűnek – tájékoztatta hírportálunkat az intézet.
Az elemzés a koronavírus-járványt megelőző időszakra, a 2010-es évekre fókuszál: egyrészt, bemutatja, hogy melyik magyarországi járásszékhelyeken volt a legjobb élni 2018-ban, másrészt összeveti a járások kialakítását megelőző és a jelenlegi viszonyokat.
A HÉTFA szakértői életminőségük alapján felállították a városok rangsorát, öt csoportba kategorizálva a településeket: a legmagasabb, a magas, a jó illetve a közepes életminőségű, valamint a komoly életminőségi kihívásokkal küzdő városok. Az ország keleti részében a problémákkal küzdő és a közepes életminőségű járásszékhelyek vannak többségben, így Jász-Nagykun-Szolnok megyére is igaz ez az állítás.
Megyénk járásszékhelyei a következő kategóriákba kerültek:
– Jászberény: magas életminőségű város;
– Tiszafüred: közepes életminőségű város;
– Jászapáti: komoly életminőségi kihívásokkal küzdő város;
– Kunhegyes: komoly életminőségi kihívásokkal küzdő város;
– Karcag: közepes életminőségű város;
– Törökszentmiklós: közepes életminőségű város;
– Mezőtúr: közepes életminőségű város;
– Kunszentmárton: komoly életminőségi kihívásokkal küzdő város;
közeli járásszékhelyként:
– Cegléd: jó életminőségű város.