2023.11.22. 19:55
Közeleg a tél: így készülnek fel az „állati hidegre” a szolnoki vadasparkban – galériával
Nagyobb mennyiségű takarmánnyal és vitaminokkal segítik a szolnoki Bagolyvár Vadaspark állatait még a hideg beköszönte előtt. A helyszínen néztük meg, hogyan készülnek a télre a gondozók.
Megfelelő mennyiségű takarmánnyal és melegített vízzel segítik a vadaspark lakóit a téli időszakban
Fotó: Nagy Balázs
A hideg téli napok beköszöntével a vadasparkok és állatkertek dolgozói is fokozott figyelmet fordítanak az ott lakó állatokra. Sipos Csaba, a szolnoki Bagolyvár Vadaspark vezetője megmutatta nekünk, hogyan készülnek a leghidegebb napokra a szolnoki létesítményben.
– A nálunk fellelhető egyedek mind fogságban látták meg a napvilágot – fejtette ki hírportálunknak a kifutók közötti séta közben Sipos Csaba, a szolnoki Bagolyvár Vadaspark vezetője.
– Ennek az az oka, hogy a vadon befogott állatok tartása tilos a vadasparkokban és az állatkertekben. Az itt született állatok már egytől egyig hozzászoktak ahhoz a klímához, ami hazánkat és Európát érinti.
Az állatkerti körülmények között tartott barna medvék például már nem alszanak téli álmot, hiszen állandó a takarmányozásuk, ennek következtében nem jelzi a szervezetük, hogy le kellene lassulnia az anyagcserének olyan mértékben, hogy időszakos téli álmot aludjanak.
Készülnek a télre a szolnoki Bagolyvár Vadasparkban
Fotók: Nagy Balázs– Temperált itatókkal, azaz vízmelegítővel, nagyobb mennyiségű szalmával, ásványi anyagokkal és vitaminokkal segítjük őket – folytatta a szakértő, miközben Matyi, a szamár beleszólt mondandójába.
– Emellett ők maguk is készülnek erre az időszakra, hiszen folyamatosan váltják szőrzetüket és több zsírt raktároznak el ezekben az időkben. Az ázsiai kiskarmú vidráink kissé nehezebben viselik a telet, ugyanis a trópusi jellegű klímához szoktak. Ezért infrapaneles kifutót és megfelelő mennyiségű szalmát biztosítunk számukra. A hideg idő miatt téli bundát növesztenek és sok zsírt halmoznak fel, amelyek együttese segíti őket a hidegebb időkben is.
Különlegességnek számítanak az Ausztráliában őshonos Bennett-kenguruk is, melyek sokkal magasabb hőmérsékleten érzik igazán jól magukat.
– A törvény is előírja, hogy a melegebb éghajlatról érkező állatoknak kötelező fedett pihenőhelyet biztosítani – mesélte Sipos Csaba. – A megfelelő körülmények mellett számukra is több szalmát és különböző vitaminokat adunk annak érdekében, hogy megőrizzék egészségüket a hideg téli napok beköszöntével is.
Szoljon podcast
- Pályaválasztás: Hogyan kezelhetjük a központi felvételi vizsga stresszét?
- Felháborodtak a gazdák: a zsebeikből kiforgatott pénzzel finanszírozná Ukrajnát az EU?
- Mi a siker titka? Most mindent elmesél Anglia legjobb pékje
- Lehetőségek tárházát kínálja a szolnoki Kultúrpince
- Influenza elleni védőoltás: nem kell kapkodni, de beadatni mindenképpen érdemes a szolnoki orvos szerint