2023.04.21. 17:53
A lakosok igényeihez igazítják a fejlesztéseket a Tiszazugban
Falujáró körútjának aktuális állomásaként látogatott a Tiszazugba Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos csütörtökön. Cserkeszőlő és Nagyrév volt a cél, ahol az elmúlt évben Magyar Falu Programból megvalósult fejlesztéseket tekintette meg. A településvezetőkkel a következő időszak terveiről is egyeztetett.
A Magyar Falu Program keretében megvalósult beruházásokat tekintette meg Gyopáros Alpár kormánybiztos, Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő és Burka István polgármester
Fotó: Mészáros János
A cserkeszőlői óvodásokat ezután biztonságos kerítés őrzi, az udvari játékok számát is bővítették. A Magyar Falu Program különböző pályázatain hetvenhét millió forintot nyertek. Mint arról korábban már beszámoltunk, hivatalos átadó ünnepséget is tartottak.
– Ez a program a kistelepülések nagy lehetősége – mondta Varga Attila, Cserkeszőlő polgármestere. A tiszazugi település óvodáját több fejlesztés is érintette, elkészült a kerítés, illetve új játékokat szereztek be.
Az intézmény előtti térköves utat is ebből a forrásból finanszíroztuk. Az anyagköltséget megnyertük, magunk megcsináltuk
– mondta.
Hozzátette: nem kell nagy pénzekben gondolkodni, de mindent, amit egy pályázat segítségével megspórolunk másra tudjuk fordítani.
Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő kiemelte, a kormány jól meglátta azt az igényt, ami a kistelepülések részéről a fejlesztések vonatkozásában megfogalmazódott. A cél, hogy a megtartóerő minél nagyobb mértékben növekedjen.
– A térség 23 települése közül néhány helyen a népességfogyás megfordult, ehhez hozzájárulnak azok a beruházások, melyek a lakosság igényeit szolgálják – fogalmazott.
Cserkeszőlő után Nagyréven folytatódott Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos falujáró körútja. Ugyancsak a Magyar Falu Programban megvalósult fejlesztéseket tekintette meg, a nemrég átadott falubuszt ki is próbálta.
– A Magyar Falu Programmal olyat szeretnénk megvalósítani, amit maguk a falvak írnak – emelte ki a helyszínen.
2019 óta soha nem látott mennyiségű forrás érkezett a kistelepülésekre, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében ez meghaladja a harmincmilliárd forintot.
– A falujárás azért is fontos, hogy a saját szemünkkel lássuk, valóban azok a fejlesztéseket valósították meg, melyek hasznosak a lakosságnak – mondta.
A körút tapasztalatai szerint a Magyar Falu Program hiánypótló, olyan támogatási célok és összegek érkeztek a településekre, melyeket máshol nem találtak meg a vezetők.
– A polgármesterek büszkén mutatják meg a fejlesztéseket, járdát, utcát vagy éppen a kommunális eszközt, amire nagy szükség volt. Jók a visszaigazolások – tért ki az egyeztetésekre.
A látogatások arra is lehetőséget biztosítanak, hogy a településvezetők meg tudják fogalmazni a következő lépéseket, szóljanak a tervekről.
A demográfiai adatokat is elemezték
Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos falujárása során tájékozódott a népességi adatokról is.
– Ha a kistelepülés játszóteret szeretne építeni, jogos kérdés, hogy vannak-e gyermekek. Kiválóak a mutatók! Mindenhol pozitív a tapasztalat, az üres házak élettel telnek meg – emelte ki a kormánybiztos.
Varga Attila, Cserkeszőlő polgármestere is a bölcsőde telítettségéről számolt be. Burka István, Nagyrév első embere pedig azt fogalmazta meg, hogy míg néhány éve nyolcan, addig mostanra tizennégyen vannak az óvodában. Többen Budapestről költöztek a Tisza mellé.
Szoljon podcast
- Pályaválasztás: Hogyan kezelhetjük a központi felvételi vizsga stresszét?
- Felháborodtak a gazdák: a zsebeikből kiforgatott pénzzel finanszírozná Ukrajnát az EU?
- Mi a siker titka? Most mindent elmesél Anglia legjobb pékje
- Lehetőségek tárházát kínálja a szolnoki Kultúrpince
- Influenza elleni védőoltás: nem kell kapkodni, de beadatni mindenképpen érdemes a szolnoki orvos szerint