2024.09.21. 10:41
Maketteken mutatják be a holokauszt borzalmait: különleges tárlat nyílt Karcagon – galériával
Különleges tárlat nyílt a Karcagi Zsinagógában szerdán. Két terepasztalon, az auschwitzi koncentrációs tábor makettje segítségével mutatják be a holokauszt borzalmait.
Csillag Barnabás, a Karcagi Zsidó Hitközség elnöke köszöntötte Sommer Katalint és a különleges makettkiállítás megnyitóján résztvevőket, köztük Kolozsi Kilián kormányfőtanácsost, F. Kovács Sándor országgyűlési képviselőt, Szepesi Tibor polgármestert, Szerdócz Ervin főrabbit, Szabó Györgyöt, a MAZSÖK kuratóriumának elnökét, Darvas István főrabbit, Koncz Tibor református esperest, Veress Zoltán katolikus plébánost és Tóth Szabolcs presbitert (Hit Gyülekezete – Karcag).
Gordon Gábor, az Élet menete Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, az utazó makettkiállítás az elkövetkező másfél évben további 18 városban lesz látható.
– Az Európai Unió támogatásával létrejött EXPERIENCE HISTORY program keretében olyan oktatási módszert alkalmazunk, mely során a két volt koncentrációs tábort, Auschwitzot és Birkenaut két hatalmas (több mint 30 négyzetméternyi felület) makettasztal segítségével jelenítjük meg, és e különleges szemléltető anyag segítségével oktatjuk a holokauszt borzalmait az érdeklődőknek. A projekt elsődleges célja, hogy a „Z” generáció a túlélők, az áldozatok, elkövetők történeteinek felidézésén keresztül, informális oktatás keretében szerezzenek ismeretet a vészkorszakról, és mindezt középiskolás diákok aktív közreműködésével. A holokauszt megtörtént, és mi más akadályozhatja meg a gyűlölködést, a kirekesztést és azt a szörnyűséget, ahová ezek vezetnek, ha nem az oktatás és a felvilágosítás! – hangsúlyozta Gordon Gábor.
Makettkiállítás Karcagon
Fotók: Daróczi ErzsébetKolozsi Kilián kormányfőtanácsos dr. Latorcai Csaba miniszterhelyettes gondolatait olvasta fel, majd Szepesi Tibor polgármester szólt a holokausztról, köztük a 446 karcagi áldozatról.
Sommer Katalin holokauszttúlélő mondatai alatt többek szemében könnyek jelentek meg, hiszen elmesélte, gyerekeként hogyan élte túl a borzalmakat, a svéd embermentőnek, Raoul Wallenbergnek köszönhetően.
Darvas István főrabbi gondolatai után a holokauszt áldozatainak emlékére a Kádis hangzott el.
A makett kiállítás szeptember 30-ig látogatható, előzetes regisztráció alapján a tárlatvezetést Éliás János, a Györffy István Nagykun Múzeum történésze tartja.