1 órája
Ezt tette a művésszel a Szomszédok című tévésorozat Etus nénije – galériával
Pályafutása rövid időn belül szárnyalni kezdett, a fekete kerámiával elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet. Hornyákné Sila Katalin fazekas népi iparművész már negyven éve a szakmában ékeskedik. A Szomszédok című tévésorozat Etus nénijét pedig sosem felejti el.
A népszerű TV sorozatban keramikust játszó Etus figurája nagyon megtetszett neki és ez segített abban, hogy a fazekasságot válassza – mesélte a fazekas népi iparművész. Ezt a hatást sosem fogja elfelejteni, nagyon megtetszett neki az a hivatás, amelynlk egyik képviselőjét a színésznő alakította. Eredetileg egyébként festőművész szeretett volna lenni, ezért folyamatosan járt rajzolni a szolnoki középiskolás évei alatt.
Pályafutása nem indult zökkenőmentesen, de hamarosan szárnyalni kezdett
Elsőre nem vették fel a főiskolára, de nem adta fel. Elkezdett gránit tányérokat festegetni és akkor jött az ötlet, hogy ezeket el is lehet készíteni. Ezek után jelentkezett Mezőtúrra fazekas tanulónak, de oda sem vették fel. Az elutasításra azt a magyarázatot kapta, hogy az érettségizetteket nem szeretik, mert azok ha kitanulják a szakmát utána maszekok lesznek, nekik meg szakmunkásokra van szükségük. Egy fazekasmester tanította és beiratkozott egy iskolába, ahol végre megtanulhatta a szakma fortélyait, így lett két év múlva szakmunkás. Több műhelyben is megfordult, majd a törökszentmiklósi Fadgyas Lajosnál kötött ki, ahol lábbal kellett korongoznia és hagyományos fatüzelésű kemencében égették a népi edényeket. Az elektromos korongra csak az iskola elvégzését követően ülhetett fel. Időközben egy nádudvari családi látogatás alkalmával megismerkedett a fekete kerámia készítésével.
A szakmunkás iskola elvégzését követően visszatért a híres nádudvari Fazekas családhoz, hogy mondják el a nagy titkot, ami az égetésben van. Rövid idő alatt megtanulta és szinte szárnyalni kezdett a pályafutása, mert 1985-ben megkapta a Népművészet Ifjú Mestere címet a fekete kerámiával.
Ekkor költözött a férjével Mezőtúrra, aki ott kapott állást és szolgálati lakást. Egy pár évig ott készítette a fekete kerámiákat és utána rájött, hogy a túri mázas dolgokat jobban viszik, mert használhatóbbak. Zöldmázas, illetve később igazi régi kerámiákat készített. Munkásságáért 1987-ben Népi Iparművész címet kapott. Időközben elkezdett bemutatókat tartani, majd egy tv műsort követően utazási kiállításokra is meghívták. A Magyar Turizmus Zrt segítségével Németországba, Csehországba, Hollandiába, Svédországba korongozott a kiállításokon. Vitte a saját korongját a férje segítségével, aki tolmácsolt és az ajándékokat, prospektusokat osztogatta a külföldieknek.
Hornyákné Sila Katalin fazekas iparművész
Fotók: Mészáros JánosGyerekeknek is tart foglalkozást Katalin, hogy átadja a fazekas népi iparművészet fortélyait
Vezetőségi tagja a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Népművészeti Egyesületnek, amin keresztül már negyedik éve járnak egy pályázatnak köszönhetően Lengyelországba a Jagelló Fesztiválra Lublinba. Ott nagyon szeretik a kerámiáit. Egy bulgáriai skanzenben is visszavárják bemutatózni jövőre. Nagyon szeret az emberekkel foglalkozni, ezért vállalt állást a szolnoki Napsugár Gyerekházban, ahol főleg gyerekeknek oktatja a fazekasság fogásait. Tizenöt éven keresztül átjárt a törökszentmiklósi Angolkert Idősek Otthonába is, ahol gyakorlatilag pszichiátriai betegekkel foglalkozott. Korongoztak és főleg kézzel gyurkálták, formálták az agyagot. Szeretett oda járni, de a gyerekfoglalkozások mellett már nincs ideje. Negyven éve van a szakmában és szerencsére rengeteg a tennivalója, az eddigi helyszínek mellett Szentendrén és Litvániában is bemutatókat tart majd. Élete nagyobbik részét és alkotói munkásságát már Mezőtúron, a kerámia fővárosában töltötte. Büszke rá, hogy a mezőtúri fazekasság a szellemi kulturális örökség része.