2 órája
Nagyik sütödéje: nem csupán ételt, hanem élményt is adott – videóval
A törökszentmiklósi alkotóház az elmúlt hétvégén megtelt családokkal, szeretettel, és finom tésztákkal. Kicsik és nagyok együtt sürögtek forogtak a Nagyik sütödéje program keretén belül. Mindenki lelkesedéssel gyúrta, szaggatta, és sütötte a tésztát, készítette a csigatésztát, és a pelmenyit. A Törökszentmiklósi Apáról Fiúra Egyesület különleges programja élményt és közösséget teremtett.
Ahogy beléptem a törökszentmiklósi alkotóházba, a levegőben már érződött a friss tészta illata. Az asztalok körül együtt sürögtek-forogtak kicsik és nagyok, szülők a „Nagyik sütödéje Törökszentmiklós” program keretében. Mindenki lelkesedéssel gyúrta, nyújtotta, szaggatta a tésztát. A sütőkből pedig kellemes meleg áradt, mintha minden egyes falat szeretetet és gondoskodást rejtett volna magában. A törökszentmiklósi Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület által szervezett Nagyik sütödéjében a hangulat mindent felülmúlt – itt nem csupán ételt, hanem élményt is főztek.
Közösségalkotó a Nagyik sütödéje
„Egy szépen gyúrt házi tészta az az asszony ékessége” – mondta mosolyogva Sülyéné Klárika néni, aki segítőjével Manyi mamával egyszerre gyúrt, irányított, és segített az érkezőknek. A mintegy 60 főnyi résztvevő, és a 8-9 segítő nagymama szinte egy családot alkotott. Lányok, fiúk, szülők, nagyszülők – mindegyiküknek megvolt a saját helye ebben a konyhában, és az itt töltött idő nem csupán a tésztaszaggatásról, és sütésről szólt, hanem a tudás átadásáról is. A felnőttek közül többen azért jöttek, hogy új recepteket tanuljanak, praktikákat cseréljenek, miközben a legfiatalabbak lelkesen próbálták ki magukat a sós sütemények elkészítésében.
Külön érdekesség, hogy a nap meglepetése a fiúk nagy létszáma, és lelkesedése volt. Gyúrtak, dagasztottak, nyújtottak, szaggattak, és óriási műgonddal kenegették a tojássárgájával a tésztát, mintha már évek óta mesterei lettek volna ennek a szakmának.
Az egyik nagy sikerű fogás a csigatészta elkészítése volt, ami a program legnépszerűbb eseményévé vált. A kezdeti begyúrt tésztamennyiséget a helyszínen kétszerezni kellett.
A csigatészta készítése nem fog kihalni
– mondta nevetve Molnár Anett egyesületi elnök, és a szemeiben ott ragyogott a remény, hogy az új generációk is továbbviszik ezt a hagyományt.
És mi a házi csigatészta titka?
A csigatészta titka, ahogy azt Klárika néni elárulta, abban rejlik, hogy nem vizet, hanem csak tojást használ a tésztához. Így válik a tészta igazán sárgává és rugalmasan finommá.
Pelmenyi: egy orosz ízvilág a Nagyik sütödéjében
Az alkotóház konyhájában különlegesség is készült: pelmenyi, az oroszok híres darált húsos tésztája, amely nem éppen a magyar konyha része. Azonban Sülyéné Klárika néni, aki a sütöde egyik meghatározó szíve és lelke, szerette volna megmutatni ezt a receptet is.
– A pelmenyi az én unokáim kedvence. Ők mostanában nem mákos csíkot, meg diósat vagy lekváros tésztákat kérnek, hanem például ezt a szlávos ételt a pelmenyit. Ehhez egy isteni finom mártást készítek, vajon vöröshagymát, és póréhagymát párolok, összefőzöm tejföllel, öntök hozzá egy kis ecetet, vagy balzsamecetet, mert ennek az ételnek egy kicsit savanykásnak kell lennie. A kifőtt, megtöltött tésztákat ebbe forgatom bele – mesélte a lelkes nagymama, miközben gyúrta a tésztát.
Klárika néni tészta készítése hosszú évtizedekre nyúlik vissza.
– Mondhatnám, hogy velem született. Van egy nagyon régi családi történetünk: még nem értem fel az asztalt, már gyúrtam a tésztát. Egyszer édesanyámhoz jött egy asszony, aki megkérdezte, hogy miért kínzod azt a gyereket, hiszen föl sem éri az asztalt?! Azért mert szeretem csinálni – hangzott a válaszom. És még most is szeretem, pedig már a kezem se olyan. A tenyerem még jó, de az ujjaim már nem úgy mozognak ahogyan kell, és nem olyan erősek, de még mindig csinálom – mesélte mosolyogva, miközben kissé ráncos kezének mozdulatai továbbra is pontosak és magabiztosak voltak, bár az ujjaival már nem úgy dolgozott, mint régen.
– Most is készítek tésztát, főleg, ha itthon vannak az unokáim. Előfordult, hogy egy kiló lisztből készítettem pelmenyit, ez körülbelül 160 darabot jelent. Örömmel ették, ami pedig megmaradt, azt elvitték dobozokban haza és az egyetemre – tette hozzá.
Az egyesületi tagokon, önkénteseken kívül lelkes sütögető nagyik érkeztek a Törökszentmiklósi Cukorbetegek Egyesület tagjai közül is, akik épp nem vettek részt az országos cukorbetegeknek szóló programon. Nagyon készültek erre a napra, de ők is meglepődtek.
– Sós süteménynek való tésztát hoztunk, de nem gondoltuk, hogy ilyen millióan lesznek. Előre 4 kilogramm tésztával érkeztünk, de már most gyúrni kellett egy újabb adagot, amiből vajas kiflit lehet készíteni. Ez az egyik leggyorsabban, legolcsóbban elkészíthető tészta fajta. Ráadásul a gyerekek olyan formákat szaggathatnak belőle, amilyet akarnak.
Készült már ember forma, liba, hold, perec formájú süti is. És közben sugárzik belőlük a szeretet mellett a tudásvágy. Ezért szeretünk ide jönni
– mesélte mosolyogva Buzás Sándorné Jusztika a cukorbetegek egyesületi elnöke.
– Az egyesületi tagjaink nagy része most éppen Budapesten van az országos diabetes napi programon. Persze mi is megünnepeljük majd. November 18-án itt Törökszentmiklóson csatlakozunk majd egy figyelemfelhívó kék sétával, miközben 30 kék lufit is az égbe eresztünk – zárta le gondolatait Jusztika.
Az Alkotóház minden hétvégén várja az ifjakat, és tanulni vágyókat
A Nagyik konyhája ugyan erre az évre bezárja kapuit, de a közösségi programok nem érnek véget. Továbbra is várják a felnőtteket és a gyerekeket különféle kézműves foglalkozásokkal, tudásátadó hétvégékkel, mint a natúr kozmetika, a palóc hímző szakkör, vagy épp a gyöngyöző és szövöde. A legkisebbek a „Tulipános láda meséi” című programon ismerkedhetnek meg a népmese világával.