Szoljon podcast

2024.01.18. 15:30

Neves vívómesterre emlékeznek Rákócziújfalun, emléktáblát avatnának a tiszteletére

Vitéz Platényi Mihály több évtizeden keresztül élt Rákócziújfalun, ahonnan kerékpárral járt Szolnokra edzéseket tartani. Misi bácsi, ahogy a kistelepülésen emlegették, a vívó élet meghatározó alakja volt, a kisfalu méltán lehet rá büszke, tiszteletére emléktáblát állítanának.

Pakainé Pusztai Nóra

Békési István, a szolnoki Magyar Szablyavívó Iskola vezetője, Barcsikné Szatmári Edina, a Szolnoki Sportiskola vívó szakosztályának vezetője, Nagy Mira edző és Varga József polgármester a faluházban egyeztettek a készülő emléktábláról

Fotó: Pakainé Pusztai Nóra

Több mint egy éve fogalmazódott meg a gondolat, hogy vitéz Platényi Mihály vívómester tiszteletére emléktáblát avatnának Rákócziújfalun. A részletekről a napokban egyeztetett Varga József polgármester, Békési István, a szolnoki Magyar Szablyavívó Iskola vezetője és Barcsikné Szatmári Edina, a Szolnoki Sportiskola vívó szakosztályának vezetője.

– Egy vármegyei rendezvényen találkoztam Békési Istvánnal, megkérdezte, hogy ismertem-e Platényi Mihályt. Bevallottam, hogy a neve ismerős volt, de utána kellett járnom a munkásságának. A vívó múltjának megismerésében István segített – tekintett vissza az együttműködés kezdeteire Varga József polgármester.

A tervek szerint márciusban kerülne az emléktábla a faluház falára, akkor tartanának avatóünnepséget is.

– Misi bácsi a vívó élet meghatározó alakja volt, a település méltán büszke lehet rá – emelte ki. Hozzátette: a fiataloknak, utókornak azt szeretnék üzenni a táblával, hogy ilyen kis településről is kerülhetnek ki nagy emberek.

Az utóbbi években a Rákócziújfalui Hermann Ottó Általános Iskolában több sport oktatása is beindult. Azon dolgoznak, hogy a közeljövőben a vívás is elérhető legyen, ezzel kapcsolatban ugyancsak egyeztetések zajlanak.

– Misi bácsi a Szolnoki Máv Se alkalmazottja volt, ennek kapcsán jöttünk a képbe. Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek lássák mi volt a múltban, kikhez lehet felnőni – vette át a szót Barcsikné Szatmári Edina szakosztályvezető, aki kitért a sulivívó programra is.

– A Magyar Vívó Szövetségnek van az iskolai vívó programja, amibe a helyi általános iskola becsatlakozhatna. Testnevelési órákon belül délelőttönként, de akár délutáni foglalkozások alkalmával tanulhatják meg a kisdiákok a vívás alapjait. A legjobban úgy jönne ki, ha a következő tanévtől lenne, olyankor vannak ugyanis az új pályázatok – egészítette ki Barcsikné Szatmári Edina.

Elsőosztályú sportolókat neveltek Szolnokon

Békési István kezdeményezésére indult el az emléktábla állítás folyamata. A Magyar Szablyavívó Egyesület szolnoki iskolájának vezetője kiemelte, kimondottan a hagyományőrzás keretében foglalkoznak kardvívással. Az ország különböző részein 30 olyan tábla van, melyekkel a neves mesterekre emlékeznek, ennek sorába kerülhet a rákócziújfalui is. Úgy vélik, a fiatalság így emlékezhet a nagyokra. 

– 1949-ben éledt újra a szolnoki vívás, 6 mester kezdi meg itt a munkát, közéjük tartozik vitéz Platényi Mihály. Mindhárom fegyvernemben elsőosztályú sportolókat neveltek a vármegyeszékhelyen – fogalmazott. Hozzátette: a vívás emblematikus személyiségéről van tehát szó.

 

A falu szépkorúi még emlékeznek Platényi Mihályra

– Amit vitéz Platényi Mihályról mindenki elmondott, hogy nagyon sokat dolgozott. Búzát rakott a Futuránál, ami a Rákócziújfalu és a Martfű közötti rész. Amikor végzett kerékpárra ült és azzal ment be Szolnokra az edzéseket megtartani – foglalta össze a vívómester életét néhány mondatban Varga József polgármester.

A mestert a faluban zárkózottként ismerték, ami nem is csoda, hiszen alig töltött ott időt. A négy évtized alatt méhészkedett és tangóharmozikázott is.

A podcast megtalálható a Szoljon.hu Youtube- és Spotify-csatornáján is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában