2020.05.17. 07:00
Telefonos lelki szolgálatot szerveztek az időseknek Jászapátin
A Jászságban működő karitatív szervezetek a járványveszély idején is végzik széles körű segítő tevékenységüket. Van olyan település, ahol az időseknek ügyeleti szolgálatot indítottak és telefonos lelki szolgálatot szerveztek. Máshol tartós élelmiszert, ruhát osztanak a nehéz helyzetbe kerülő családoknak.
Forrás: Illusztráció/Shutterstock
A jászapáti Kis Szent Teréz Kamilliánus Közösség március 16-án indult, új ügyeleti szolgálata a járvány idején segíti a 65 év feletti lakosokat gondjaik megoldásában.
– A legtöbb megkeresés bevásárlás, csekkek befizetése, levelek feladása és ügyintézés miatt volt. Hat hét alatt 139-en összesen 152 alkalommal kértek tőlünk segítséget, így az ügyelet a hét minden napján működött – tájékoztatott Kis Józsefné, kamilliánus elnök. Ez idő alatt 615 adag ebédet szállítottak ki a rászorulóknak. Munkájukhoz idővel három önkéntes is csatlakozott. Az ügyintézésben gyors megoldást jelent az elektronikus ügyintézés, amit a csoport egyik tagja vállalt el.
– Azok a kamilliánus munkatársaim, akik otthon maradnak, lelki szolgálatot teljesítenek. Nagyon fontos a napi kommunikáció, az információáramlás, hogy az egyedül élők is érezzék, nincsenek egyedül. Imaláncot szerveztünk, mely napi elfoglaltság, rendszeres feladat a szépkorúaknak. Lelki találkozást jelent az adott időben együtt mondott imádság. Megszerveztük a telefonos lelki szolgálatot is. Társaim otthonukból, telefonon hívják a gondozottakat. A tájékoztatás, a tanácsadás, a bátorítás segíti a lehangolódás, a félelem elkerülését.
– Nagyon fontosnak tartom a rövid, de megnyugtató beszélgetést. Sajnos az egyedül élők félnek, az izoláltság bizonytalanná teszi őket. Az egyéni beszélgetések során erősítjük az időseket, hogy otthonukban biztonságban vannak, sokan fáradoznak azon, hogy a járvány elkerülje városunkat – részletezte tevékenységüket Kis Józsefné.
Hangsúlyozta, hogy mennyire sokat számít a lelki gondozás, amivel meg tudták előzni az önbizalomvesztést, az egyedül élők befelé fordulását. Ezt segítik azok az irodalmi és lelki feltöltődést szolgáló nyomtatott anyagok is, melyeket a postaládákba csempésznek. Az eltelt időszakban közel ezer oldalnyi másolat készült. Megtudtuk, hogy a Magyar Élelmiszerbank a városban 302 ember számára biztosított tartós élelmiszert, édességet. Ennek értéke több mint 1 millió 309 ezer forint volt. A csomagokat irodalmi olvasnivalóval együtt a kamilliánus közösség tagjai juttatták el a családokhoz.
A koronavírus okozta veszélyhelyzetben Jászárokszálláson a Szent Erzsébet karitász csoport kiemelt figyelmet fordít a rászorulókra. Tóth Lászlóné csoportvezető elmondta, hogy áprilisban huszonöt családnak vásároltak tisztítószert és szappanokat. A járványhelyzet előtt meghirdetett gyűjtés során mintegy 110 kilogramm tartós élelmiszert kaptak a helyi lakosoktól. A felajánlott lisztből, cukorból, étolajból, rizsből és száraztésztából 5,5 kilós csomagokat állítottak össze. Az adományokat húsz család kapta meg. Tóth Lászlóné hozzátette, hogy a konzerveket nem csomagolták be, hanem egyedül élő férfiaknak juttatták el. Mint mondta, egy újabb felajánlásból szintén tartós élelmiszert vásároltak, amiből majd hatvan család részesül.
Tartós élelmiszerrel segítenek
A Magyar Vöröskereszt Jászsági Területi Szervezete segítő partnerként vesz részt az önkormányzat élelmiszerosztásában, ami az elmúlt héten ruhaadományozással is kiegészült. Suba Ágnes Beatrix, a Vöröskereszt területi munkatársa elmondta, jövő hétre kimerítik a Co-op Star Zrt. által a városnak felajánlott keretet. Ebből az önkéntesek segítségével több mint háromszáz csomagot osztottak ki Jászberényben a rászorulóknak. Hozzátette: a Vöröskereszttől is kapnak konzervadományokat és egyéb tartós élelmiszert, amiből a Jászság többi településére visznek, a nehéz helyzetben élőknek.