2019.02.06. 09:30
Ismét erdei fülesbaglyokat számoltak a „bagolyfővárosban”
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ismét erdei fülesbaglyok telelőhelyeinek országos felmérését hirdette ki a lakosság számára, akik az egyesületnek küldhették el megfigyeléseiket az egyesületnek.
A baglyok szeretik a városi környezetet.
Fotó: Mészáros János
Az erdei fülesbaglyok különleges viselkedése, hogy a téli időszakban csapatosan keresik fel a települések, különösen az agrárterületek falvainak és városainak belterületeit.
Egy-egy ilyen telelőhelyen többnyire néhány vagy néhány tucat egyed látható, de Magyarország bagoly „fővárosában”, Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok száma az ezer példányt is meghaladhatja.
Az erdei fülesbaglyok mellett a telelő csapatokhoz alkalmilag néhány réti fülesbagoly, illetve kuvik és macskabagoly is csatlakozhat. A jelenség hátterében az érintett települések környékének gazdag kisrágcsáló (egér- és pocokfajok) kínálata áll.
A baglyok valószínűleg azért választják a látszólag kedvezőtlenebb belterületi fákat nappali pihenőhelyül, mert a településeken ezekből általában több van, mint a szántókon, gyepeken; illetve a lakott területekről hiányoznak azok a nagyobb testű ragadozómadarak, melyek veszélyt jelentenének a bagolysokaságra.
A szárnyasok nem jelentenek veszélyt az emberre, jelenlétük pedig kifejezetten hasznos, hiszen a madarak napi három–hat kisrágcsálót is elfogyasztanak, ami száz madárral és három hónapnyi teleléssel számolva akár ötvenezer mezőgazdasági kártevőt, azaz egeret és pockot jelent.