2023.11.05. 19:52
Akár gyógyszerek nélkül is kilábalhatunk a betegségből
Sokak szervezetét megviseli a változékony időjárás. Az ősziesebb, hidegebb napok beköszöntével érdemes tudatosabban figyelni egészségünkre. A szolnoki Sipos Csilla gyógynövényszakértő mestere a házi készítésű gyógymódoknak. A Szoljon.hu podcast vendégét Daróczi Dorottya rádiós szerkesztő kérdezte.
Sipos Csilla – Gyógy és fűszernövény termesztő
Fotó: Nagy Balázs
Bár a nátha nem tartozik a legkomolyabb betegségek közé, mégis nagyon kellemetlen tud lenni, és megnehezítheti mindennapjainkat. A betegségből való kilábalás azonban gyógyszerek nélkül, természetes módon is lehetséges. Megfázás ellen a tea fogyasztása igen hatásos, azonban azt már kevesebben tudják, hogy melyek a legjobb fajták. Sipos Csilla gyógynövényszakértő a teák immunerősítő hatásairól mesélt a Szoljon.hu legújabb podcastjében.
Beköszöntött az ősz, s ilyenkor nemcsak a réteges öltözködésre és a friss levegőn töltött időre kell odafigyelni, hanem a megelőzésre is
– fejtette ki Sipos Csilla.
– Az immunerősítő gyógyteákat leforrázva, szirupként, vagy akár tinktúraként is használhatjuk, egytől-egyig nagyon jó immunerősítő hatásuk van. Ez utóbbi eljárás is egyszerű, akár saját otthonunkban is elvégezhetjük. A tinktúra azt jelenti, hogy a frissen szedett gyógynövényeket felszeletelve egy sötét üvegben, 50 százalékos gyógyszertári alkohollal három-négy héten keresztül tároljuk, majd leszűrve, cseppentős formában használjuk, kúraszerűen és megelőzésképp is. Ha pedig már megbetegedtünk, akár növelhetjük is az adagokat.
A gyógyteák éhgyomorra szívódnak fel a leggyorsabban, ezért legtöbbször a reggeli órákban javasolják a fogyasztásukat.
– Az orrfolyás mellett nagyon kellemetlen még a folyamatos köhögés is, ami kétféle is lehet: hurutos vagy száraz. Hurutos köhögésre nyákoldó teákat adunk, szárazra pedig köhögés csillapítót. Hurutos köhögés esetén a hársfa teát ajánlom, ami gyulladáscsökkentő hatásáról is híres. A bodzavirág is tökéletes megoldás erre a problémára, ami köhögéscsillapító hatása mellett nagyon jó lázcsillapító hatással is rendelkezik. A személyes kedvencem a kakukkfű, amely mindkét köhögésre jó megoldás, illetve orrdugulásra is megfelelően lehet vele inhalálni. A teákat érdemes étkezés előtt fogyasztani, mivel éhgyomorra könnyen felszívódnak a hatóanyagok.
Sipos Csilla elmondta, tapasztalatai alapján mind többen választják a természetes gyógymódokat.
– Egyre többen keresik, érdeklődnek a gyógynövények iránt – folytatta a szakember. – Nálam az immunerősítő teakeverékeket és a nyugtató relaxáló teakeverékeket keresik a legjobban.
Sipos Csilla azt is kiemelte: gyógyteák fogyasztásánál is fontos tudnunk, hogy mi az optimális dózisuk. Be kell tartani az elkészítésre vonatkozó szabályokat (például forrázat, főzet készítése, áztatás), a fogyasztás idejére vonatkozó előírást (étkezés előtt, alatt vagy étkezés után) és a napi adagot sem szabad túllépni, ami általában napi 1-3 csésze, esetleg 1-2 liter tea fogyasztása.
Szoljon podcast
- Mi a siker titka? Most mindent elmesél Anglia legjobb pékje
- Lehetőségek tárházát kínálja a szolnoki Kultúrpince
- Influenza elleni védőoltás: nem kell kapkodni, de beadatni mindenképpen érdemes a szolnoki orvos szerint
- Mozi korlátok nélkül Szolnokon: egyedülálló kezdeményezésben vesz részt a TISZApART Mozi
- „Amit a Jóisten rám bízott, igyekeztem túlteljesíteni” – nyugdíjba vonult Szabó József törökszentmiklósi elnök-lelkész