2023.05.08. 11:53
Több mint húsz éve formálja a vasat a törökszentmiklósi kovács – videóval
Izzik a tűz, csattog a kalapács – folyamatosan zajlik a munka Kecső Tibor díszműkovács törökszentmiklósi műhelyében. A főállásban mozdonyvezetőként dolgozó férfi szívesen mutatja meg a kovácsszakma fortélyait bárkinek, akit érdekel. Mint mondta, hála a képzések újraindulásának, egyre több díszműkovács kezdhette meg munkáját az országban.
Szebbnél-szebb kovácsoltvas tárgyak kerülnek ki Kecső Tibor kezei alól, törökszentmiklósi műhelyében
Fotó: Mészáros János
–Az első fázis a darab végeinek kialakítása, a második ezek lekovácsolása, a harmadik pedig az alapra, sablonra illesztés, és méretezés, mert milliméter pontossággal dolgozunk – mutatta az egyik készülő fémdísz kialakításának folyamatát törökszentmiklósi kovácsműhelyében Kecső Tibor, díszműkovács. A ház mellet álló helyiségben szinte soha nem áll meg a munka, ugyanis mindennek megvan a maga pontos ideje és helye, nem lehet késlekedni vagy pihenni a különböző fázisok alatt.
Egy furcsa álom hatására kezdtem el kovácsolást, még a kétezres évek elején. Mindig is szerettem volna kipróbálni ezt a szakmát, ugyanis 1989 óta lovagoltam Szenttamáson, rendszeresen vittük át a lovakat a kovácsműhelybe patkoltatni és nagyon megtetszett. Régebben, a házam mellett volt egy kis kezdetleges tűzhelyem, majd kaptam egy nagyobb munkát, és annak az árából fokozatosan építgettem fel ezt a műhelyt, melyet azóta is bővítem
– mesélte a kezdetekről. Mint mondta, mestere nem volt, így autodidakta módon tanult, és folyamatosan képzi magát.
– Mostanában járok el országos és nemzetközi kovácstalálkozókra, onnan merítek ötleteket. Illetve rengeteg könyvet olvastam, és léptem-nyomon, ahova megyek, mindig keresem az új motívumokat, formavilágot, lefényképezem, lerajzolom, kiszerkesztem, és elkezdtek aszon gondolkodni, hogyan tudom majd felhasználni a különböző munkáimban – mondta Tibor, aki számtalan használati eszközt, és kapukat is készített már, jelenleg pedig temetkezésekhez készít kegyeleti tárgyakat.
Kecső Tibor díszműkovács
Fotók: Mészáros János– Mindent pontosan meg kell tervezni, mert utána túl sok tévedési lehetőség nincs. Olyan szinten széles látókörűnek kell lenni, hogy ismerni kell az anyagokat, a felületkezeléseket, a technológiákat, azt is, hogy milyen módon szereljünk fel különféle elemeket, hogyan hangoljuk össze ezeket. Például egy kapu, kerítés esetében ráadásul úgy kell azt felszerelni, hogy másnap ne hívjanak vissza azért, mert ki kell javítani – sorolta azokat a szempontokat, melyeket egy díszműkovácsnak figyelembe kell vennie munkája során.
Mint mondta, azt tapasztalja, hogy egyre nagyobb igény van a szakmára, az elmúlt években több okleveles képzés indult, melyet több százan végeztek el.
– Nagyon sokáig nem volt képzés, rengeteg iskola megszüntette. Most a mesterek gondoltak egyet és újraindították, nagyon nagy sikerrel. Egyre több jelentkező van. Nálam is mindig vannak nyáron érdeklődő gyerekek, bemutatókra is járok, és ha valaki idejön érdeklődni, a kapum nyitva áll – hangsúlyozta. És hogy számára mit jelent a kovácsmesterség, azt is elárulta:
– Egyrészt a semmiből valamit összerakni, felépíteni, már önmagában egy nagyon szép dolog. Másrészt, jól esik egy kicsit elfáradni, így kimenni a műhelyből örömöt ad, de maga az alkotás része is sokat jelent, hogy egy darab vasból egy hasznos, vagy szép tárgyat készít az ember, valamint az elismerés is sokat számít – tette hozzá.
Szoljon podcast
- Mi a siker titka? Most mindent elmesél Anglia legjobb pékje
- Lehetőségek tárházát kínálja a szolnoki Kultúrpince
- Influenza elleni védőoltás: nem kell kapkodni, de beadatni mindenképpen érdemes a szolnoki orvos szerint
- Mozi korlátok nélkül Szolnokon: egyedülálló kezdeményezésben vesz részt a TISZApART Mozi
- „Amit a Jóisten rám bízott, igyekeztem túlteljesíteni” – nyugdíjba vonult Szabó József törökszentmiklósi elnök-lelkész