2 órája
A világbajnokságig menetelt a magyar csapat, a szakma legjobbjai között bizonyíthattak
Az Ipar 4.0 a legújabb szakmacsoportok közé tartozik. A rákóczifalvai Császi Sándor ebben remekelt a franciaországi WorldSkills világbajnokságon nemrégiben. A 22 éves villamosmérnök-hallgató elmesélte, hogyan készült fel a világ legjobbjai ellen és milyen élményekkel tért haza.
Császi Sándor a Szolnoki SzC Pálfy-Vízügyi Technikum ötödéves tanulójaként 2022-ben megnyerte a Szakmai Sztárt, vagyis az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyt az akkor első alkalommal rendezett Ipar 4.0 szakmában. Az akkori igazgatója javaslatára indult el a próbatételen, győzelmével lehetőséget kapott, hogy akár a világbajnokságon képviselje Magyarországot. Az odavezető út azonban nem volt ilyen egyszerű, a felkészülés két éven át tartott.
– A Szakma Sztár versenyen a szakképzésben tanulók legjobbjai mérik össze tudásukat. Amikor az Ipar 4.0 versenyt megnyertem, meghívást kaptam a világbajnokság felkészítésére, amely szintén egy hosszadalmas verseny. Ide egyébként bárki jelentkezhet, aki megfelelő angol tudással rendelkezik és sikeresen teljesíti a szakmai válogatót. Ez utóbbi alól kaptam felmentést a Szakma Sztáron elért eredményem miatt – magyarázta az első lépéseket.
Hosszú út vezetett a lyoni világbajnokságig
A világbajnoksághoz vezető út egyéves előválogatással vette kezdetét. A főtámogató szervezésében, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával kéthetente gyűltek össze a mechatronikai csoporttal együtt. Hasonló feladatokat oldottak meg, mint amire a versenyen számítottak, csak sokkal egyszerűbbeket.
– Magyarországról ekkor még összesen tizenhatan voltunk. A felkészülési folyamat során több válogató volt, s minden forduló után megfeleződött a mezőny. A nemzeti döntőt tavaly novemberben tartották, amit a soproni Izsó Rolanddal megnyertünk, így eldőlt, hogy a franciaországi világbajnokságon a mi párosunk képviseli Magyarországot. Idén februártól szeptemberig, 120 napon át tartott az intenzív – napi 8-10 órás – felkészülés, amely során rengeteg ipari eszközt használhattunk – emelte ki a tehetséges fiatalember.
Császi Sándor magabiztosan lépett be az arénába
A szakma szenvedélyes imádata és kétfős csapatuk hihetetlen akarata lendítette át őket a nehézségeken, így a lyoni arénába magabiztosan léptek be.
– Szerettem volna úgy megjelenni Lyonban, hogy a félelem apró jelét sem mutatom, hogy a többi versenyző tartson tőlem egy kicsit. A magabiztosságunk ugyanis rendesen el tudja bizonytalanítani az ellenfeleket. Ez sikerült nekem és a csapattársamnak is. Egészséges izgalom volt bennünk, de profin kezeltük – emlékezett vissza.
A WorldSkills Lyon 2024 világbajnokság négy fárasztó, munkával teli napon át tartott.
– Minőségellenőrzési berendezést kellett összeraknunk egy munkadarab és annak paraméterei alapján.
- Minden nap ki kellett bővíteni a funkciókat,
- például hálózathoz csatolni,
- programot módosítani,
- a gyártási fázisról szóló adatbázisba adatokat gyűjteni.
Ennek a szakterületnek a lényege, nehézsége és szépsége az, hogy a váratlan problémákra kell kreatív megoldást találni a különböző technológiákkal – foglalta össze.
Szinte alig aludtak a négy nap alatt
A napi feladatok egymásra épültek, így a versenynapokat követő éjszakák abból álltak, hogy a laptop mellett ülve szakértő segítőjükkel beszélgettek arról, hogyan haladhatnak tovább. Akkor az adrenalin dolgozott bennük, de iszonyatosan fárasztó volt.
A négy nap során alig néhány órájuk jutott alvásra. A versenyelemek megvalósítását egy nemzetközi szakemberekből álló gárda pontozta. Az eredményt az utolsó pillanatig, vagyis a díjátadó ceremóniáig nem tudhatta senki. A Wordskills Lyon 2024 versenyén Ipar 4.0 szakmacsoportban összesen 21 ország küzdött a legjobb címéért.
Alig néhány pont döntött a dobogó sorsáról
A Császi Sándor-Izsó Roland páros negyedik lett, egy ponttal lecsúszva a dobogóról egy olyan versenyen, ahol összesen 900 pontot lehetett elérni. Jelentős pontkülönbséggel olyan országokat utasítottak maguk mögé, mint Japán vagy Németország.
Azt tapasztaltuk, hogy az ázsiai országok versenyzői elképesztő munkabírással rendelkeznek és kiemelkedő a felkészülési stratégiájuk. Most nem sikerült dobogóra állnunk, de nem csüggedünk, jövőre vár minket az EuroSkills verseny Dániában, ahol Európa legjobbjai mérik össze tudásukat
– mondta a tehetséges fiatal, aki a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnöki karának harmadéves hallgatója, s aki egyetemi tanulmányai mellett kutatási asszisztensként dolgozik a BME Ipar 4.0 Technológiai Laborjában.
Mi az ipar 4.0?
Talán sokakban felmerül a kérdés, hogy mi az Ipar 4.0. A kifejezés a negyedik ipari forradalom rövidítése. Ez a napjainkban is zajló időszak, amelyben a fizikai, digitális és biológiai technológiák összefonódása és integrációja történik. Az Ipar 4.0 forradalmi változásokat hoz a gyártási folyamatokban.Ez a komplex szakmacsoport magában foglalja a gépészetet, informatikát, mechatronikát, illetve egyebek mellett a hálózatismeretet is.