Népi Díszítőművészeti Szakkör

2 órája

Gyémántszemekből készítették el városuk címerét az újszászi ünnepeltek

Négy évtized válogatott alkotásait mutatja be a „Népművészeti kincsek Újszászon” című kiállítás. A Népi Díszítőművészeti Szakkör megalakulásának negyvenedik évfordulóját ünnepelték a tárlattal. A közelmúltbeli eseményről a szakkör egyik tagja, Vágóné Varga Mária örömmel számolt be.

Szoljon.hu

Negyvenéves a Népi Díszítőművészeti Szakkör Újszászon. A jeles évforduló alkalmából kiállították a tagok legszebb, legkiemelkedőbb alkotásait.

Népi Díszítőművészeti Szakkör
Az újszászi Népi Díszítőművészeti Szakkör különleges tárlattal ünnepelte az elmúlt négy évtizedet
Forrás: Újszászi Városi Művelődési Ház

– Nagy lendülettel, lelkesedéssel készítettük elő a paravánokat, válogattuk ki a kiállítandó darabokat. Eljött a nagy nap. Sorra érkeztek a meghívott vendégek, akiket horgolt kis szívecskékkel és mézeskalács formákkal leptünk meg – kezdte Vágóné Varga Mária.

Sokan méltatták a szakkör tevékenységét

– Megtisztelt minket jelenlétével Dobozi Róbert polgármester, eljöttek a képviselő testület tagjai, a civil szervezetek vezetői és számos érdeklődő. Elfogadta meghívásunkat Kenyeres Sándorné, a JNK-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület nyugdíjas elnöke, dr. Bathó Edit a Jász-Nagykun-Szolnok Megye Múzeumok nyugdíjas igazgatónője, valamint Molnár Jánosné, a JNK-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület elnöke. A jubileumi kiállítás megnyitóján Berzi-Gonda Adrienn művelődési ház igazgatója és Dobozi Róbert Újszász város polgármestere köszöntötte a megjelenteket. A színes ünnepi műsort követően Kenyeres Sándorné, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület nyugdíjas elnöke nyitotta meg a kiállítást.

A megyei egyesületek vezetői méltatták és értékelték a szakkör kiemelkedő tevékenységét, a jász és a kun hímzés történetét és megismerését, a tájegység mintái hogyan kerültek át hagyományőrző szerepbe mindennapjainkba

 – számolt be. Vágóné Varga Mária kiemelte: az ünnepi megemlékezéseken, rendezvényeken rendre örömmel viselik a gyönyörű népviseletüket, melynek keletkezéséről dr. Bathó Edit tartott előadást.

Produkciók színesítették a tárlatmegnyitót

A kiállítás résztvevőit remek produkciójukkal köszöntötte Horvát Ádám és Gintl Noel trombitajátékkal, Szacskó Levente gyönyörű hangjával elvarázsolta a hallgatóságot. Lipp Dominik szavalatával, a Százszorszép népdalkör népdalcsokorral emelte az évforduló ünnepi hangulatát, színvonalát.

Gyémántszemekből készítették el Újszász címerét

A paravánokon jász terítők, futók, kunhímzések, kalocsai, komádi, buzsáki, palóc, keresztszemes terítők, párnák sorakoztak gyönyörű kivitelben. Jász babákat hagyományőrző viseletben, horgolt mesefigurákat, betlehemi jászolt, gyémántszemekkel kirakott képeket, horgolt terítőket, gyöngysorokat is láthattak az érdeklődők. A kiállított darabok között ott volt egy gyémántszemekből készített Újszász címer, melyet a tagok a városvezetőnek ajándékoztak, az alkotás a polgármesteri hivatal tanácstermét díszíti majd.

Népi Díszítőművészeti Szakkör célja: megőrizni a hagyományt

– Heti rendszerességgel jövünk össze. Együtt vagyunk, beszélgetünk, kézimunkázunk ki-ki az érdeklődésének megfelelően. Célunk, hogy hagyományainkat megőrizzük, fenntartsuk, megismertessük és továbbadjuk fiataljaink számára. Nagyon fontos ez, a hagyományok, kultúránk, jelenünk része, a jövő alapja – tolmácsolta a szakkör üzenetét Vágóné Varga Mária.

Néhányan a kezdetek óta aktívan tevékenykednek

A szakkör jelenlegi vezetője Veres Józsefné. A szakkör jelenlegi tagjai: Gara Istvánné, Szabó Pál Antalné, Szacskó Józsefné, Feke Istvánné, Kőváriné Bányai Katalin, Püsök Rozália, Fehérné Szekeres Zsuzsa, Kissné Dr. Bata Gyöngyi, Kaló Hajnalka, Tóth Lászlóné, Vágóné Varga Mária, Mucza Józsefné, Kapusné Hudra Aranka, Oszlányi Istvánné, Szajkó Gyuláné.

Népi Díszítőművészeti Szakkör
Az újszászi Népi Díszítőművészeti Szakkör a közelmúltban ünnepelte megalakulásának negyvenedik évfordulóját
Fotó: Nagy Natália / Forrás:  Beküldött fotó


Közöttük vannak olyanok, akik a kezdetektől aktív tagok. – Szabó Pál Antalné alapító tag, 33 évig a Népi Díszítőművészeti Szakkör vezetője volt. Felkészültsége, szakmai tudása, a jász szűcshímzés meghonosítása és átültetése, továbbvitele meghatározó. Igényeljük, kérjük és várjuk a segítségét. Tervező munkája, precizitása, ötletei, munkabírása példamutató számunkra – mondta el Vágóné Varga Mária.

– Gara Istvánné alapító tag: precíz, gyönyörű munkái szívet, lelket melengető alkotások. Folyamatosan tanulja a tájegységek hímzéstechnikáját. Kézimunkái helyi, megyei és országos kiállításokon is szerepeltek. 1996-ban Nívó díjat kapott a megyei Élő Népművészeti kiállításon. Jász hímzését bélyeg formájában is bemutatták. Részt vesz bemutatókon, ahol szívesen mutatja be az érdeklődőknek a körmön fonást, körmöcskézést és a különböző öltéstechnikákat – szólt elismeréssel tagtársáról.

Számos díjjal elismerték már munkájukat

 A szakkör magas színvonalú munkáját oklevelek sokasága, meghívások, kiállítások bizonyítják. 2019-ben Újszász önkormányzata elismerésül „Kulturális Díjban” részesítette a szakkört. 2020-ban a JNSZ Megyei Közgyűlés a szakkörnek ítélte a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Művészeti Díjat. Alkotásaikat bemutathatták

  • a Várkert Bazárban,
  • a Duna Palotában,
  • a Szent István Bazilikában

és még sok más helyen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában