2024.11.01. 11:30
Hétezer éves emberi csontvázakra bukkantak a régészek Jászberény határában – videóval
Szenzációs kőkorszaki leleteket fedeztek fel a napokban a Jász Múzeum régészei egy leendő víztározónál. A Jászberény és Jásztelek határában található 7 ezer éves lelőhelyen eddig hat emberi csontváz került elő. Vajon hogyan temették el a halottakat az őskorban? Erre is választ kaptunk a jászberényi régészeti lelet titkait rejtő helyszínen.
A több ezer éves Szakálháti-kultúra nyomait találták meg a Jász Múzeum régészei egy leendő víztározó építésének beruházási területén, Jászberény és Jásztelek határában. Az ásatás során eddig hat emberi csontváz, két kisgyermek és négy felnőtt maradványai kerültek elő. A jászberényi régészeti lelet további vizsgálata izgalmas kihívás és megannyi rejtély elé állítja a kutatókat.
A múlt titkait őrzi a rendkívüli jászberényi régészeti lelet
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a beruházási területen október 18-án éppen egy vaskori földbe mélyített ház feltárásán dolgoztak a régészek, amikor a valamikori tetőszerkezetet tartó egyik oszlop helyéről átfúrt és gondosan megcsiszolt vaddisznó agyar került elő. Az ősi időkapszulába rejtett ereklye valószínűleg a házat és az ott élőket védelmezte. A minap a helyszínen jártunk, ahol Dávid Áron, az ásatást vezető régész újabb elképesztő leletekről számolt be hírportálunknak. A vaskori építményen kívül a Jászságban rendkívülinek számító újkőkori emlékek is a felszínre kerültek.
Két gyermek és négy felnőtt maradványait rejtette a föld Jászberény határában
– A beruházási területén egy eddig ismeretlen lelőhelyre bukkantunk, mely a hétezer éves újkőkori Szakálháti-kultúra nyomait rejti. Az itt látható közel öt méter átmérőjű gödörből eddig öt, egy másik gödörből pedig egy csontváz került elő. Két gyermek és négy felnőtt maradványait rejtette a föld. A halottakat zsugorított pózban temették el – számolt be a kőkorszaki leletekről Dávid Áron. A Jász Múzeum régésze elmondta: az elterjedt őskori gyakorlatnak megfelelően az elhunytakat nem nyújtott fekvő helyzetben, hanem oldalukra fordítva, összehúzott végtagokkal, magzatpózban helyezték örök nyugalomra. Ennek valószínűleg szakrális jelentőséget tulajdonítottak, a születés pillanatát idézhették fel vele. Mint azt megtudtuk, a területen kerámia maradványokat és néhány kőeszközt is találtak. Ebből a korszakból nagyon kevés lelőhely ismert a Jászságban. A csontvázak a Jász Múzeumba kerülnek.