Vizsgálati tapasztalatok

2024.08.30. 10:00

Főleg a jelöléssel akadt gond a görögdinnyék szezonális ellenőrzésén

Édes, zamatos és biztonságos. Így foglalták össze a szakemberek a görögdinnyék nyári szezonális ellenőrzését. Összességében jól szerepelt a hűsítő zöldség-gyümölcs, kisebb hiányosságok azért akadtak.

Szoljon.hu

A nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés során görögdinnyetételeket ellenőriztek július második felében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a vármegyei kormányhivatalok zöldség-gyümölcs minőségellenőrei. A görögdinnyék minőségi szempontból jól szerepeltek a hatósági vizsgálatokon, azonban többször akadt jelölési hiba a forgalmazók részéről.

görögdinnyék
Fotó: Shutterstock.com / Forrás:  Illusztráció

Hazai és külföldi görögdinnyék kerültek górcső alá

– Július 15-31. között országszerte a görögdinnye értékesítésre fókuszáltak a zöldség-gyümölcs minőségellenőrök a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzésen. A vizsgálatok közvetlenül a termelőknél, a kis- és nagykereskedelemben, a piacokon, az útmenti árusítóhelyeken, valamint a Nemzeti Adó-és Vámhivatallal (NAV) közösen mélységi ellenőrzés során történtek. A hatósági felügyelők 268 görögdinnye-forgalmazót kerestek fel, és 311 terméktételt (298 hazai, 13 külföldi) vizsgáltak – számolt be Nébih.

Öt és fél tonna dinnyét kivontak a forgalomból

Mint kiemelték: az összességében jó eredmények ellenére az ellenőrök 16 tétel kapcsán tettek kifogást, ebből 12 esetben jelölési hiba, három esetben ismeretlen eredetű, nem nyomonkövethető termék és egy alkalommal a higiéniai követelmények megsértése miatt. Összesen tizenhat esetben szabtak ki élelmiszer-ellenőrzési és élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot,  több mint 1,5 millió forint összértékben. Emellett a felügyelők 12 tételt, összesen öt és fél tonna terméket is kivontak a forgalomból.

A szomszédos Békés vármegyében kiemelten vizsgálódtak

A Nébih kiemelten vizsgálta a Békés vármegyei termelési helyszínt. A hivatal koordinációja mellett olyan helyi őstermelőket ellenőriztek, akik a gyanú szerint csak kereskedtek a dinnyével, de ők maguk valójában nem termesztették. – A gyanú több esetben is beigazolódott, és a helyszíni szemlét követően hatósági eljárás indult az őstermelői státusz visszavonása érdekében. A Békés Vármegyei Kormányhivatal és a NAV a határbelépési pontokon vizsgálta a román dinnye behozatalát – közölték.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában