2024.06.10. 15:00
Szinte szalad áldozata után a veszélyes, új kullancsfaj
A vérszívó élősködők nem kizárólag bosszantóak, sok közülük komoly betegségeket is terjeszt. Az enyhe tél, a korán érkező tavasz mind kedvező tényező a kullancsok számára, ráadásul egy veszélyes, új kullancsfaj is terjedőben van.
A hyalomma egyedeiről márciusban adott ki közleményt a HUN-RED Ökológiai Központ. A nyár beköszöntével mi is utánajártunk, kell-e tartanunk az új kullancsfajtól a Jászkunságban.
Az új kullancsfaj veszélyes és gyors
A vármegyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint térségünkben egyelőre nem érzékelhető a hyalomma jelenléte.
– Nincs tudomásunk arról, hogy vármegyénkben találtak volna ilyen egyedeket. Egyébként az új kullancsfaj jól megkülönböztethető a hazánkban őshonos rokonaitól. Jóval nagyobb a Magyarországon elterjedt egyéb kullancsfajok példányainál.
Emellett feltűnő ismertetőjele, hogy lábai csíkosak
– részletezte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal. Az új kullancsfajjal kapcsolatban azt is érdemes tudni, hogy amennyiben élő, mozgó egyeddel találkozik valaki, észreveheti, hogy az rendkívül gyors.
– Szinte szaladnak az áldozatuk után, míg az őshonos fajok egyedei lesből támadnak. Utóbbiak az aljnövényzetről kapaszkodnak fel az ott elhaladó emberre, állatra – tájékoztattak.
Amennyiben felmerül a gyanú, hogy az új kullancsfaj egyedére bukkant valaki, a kullancsfigyelőn részletes tájékoztatást talál az egyed beküldésének, vizsgálatának lehetőségéről.
Sajnos akár halálos betegséget is terjeszthetnek
A hyalomma azért számít különösen veszélyesnek, mert többek között a krími-kongói vérzéses láz kórokozóját is terjesztheti.
– A betegség súlyos, esetenként halálos kimenetelű is lehet. Tünetei a magas láz, izomfájdalom, szédülés és fényérzékenység mellett a hasi fájdalom. Emellett vesetüneteket, úgy mint véres vizelés, hányást és idegrendszeri tüneteket, például zavarodottságot, agresszivitást okoz – hívta fel a figyelmet a kormányhivatal.
Eltávolításukkor a gyorsaság lényeges szempont
A kormányhivatal illetékesei válaszukban kiemelték, mint bármely más bőrbe fúródott kullancs, úgy az új kullancsfaj esetében is az a legfontosabb, hogy mielőbb eltávolítsák.
– Az időtényező azért kulcsfontosságú, mert a kullancs által hordozott kórokozók átvitele jellemzően csak a szúrást követő néhány óra múltán kezdődik el. Ez eredményes módszer lehet a kórokozók átvitelének megakadályozására – hangsúlyozták. Az eltávolításukhoz kérhetünk szakszerű segítséget, de egy vékony hegyű csipesszel magunk is próbálkozhatunk.
– A bőrhöz minél közelebb fogjuk meg a kullancsot, anélkül, hogy az utótestét összenyomnánk. Az így megragadott élősködőt határozott mozdulattal húzzuk ki a rögzülési pontból – sorolták a lépéseket.
Eszköz híján két körmünk közé fogva, gyengén csavaró mozdulattal is eltávolítható a kullancs.
A kormányhivatal azt tanácsolja, ezek után langyos, szappanos vízzel öblítsük le a sebet. Akkor se essünk kétségbe, ha a bőrben marad a szájszerv, kórokozó-átvitel szempontjából ekkor már veszélytelen. Idővel magától kilökődik a bőrből.
– Célszerű a befúródott kullancs helyét és eltávolításának idejét naptárba jegyezni. Így az esetleges betegségtünetek megjelenésekor ezt már jelezhetjük az orvosnak – hangsúlyozta a kormányhivatal.
Az új kullancsfaj ellen is a megelőzés a jó védekezés
Érdemes beszerezni különféle kullancsriasztó szereket, majd a leírásuknak megfelelően alkalmazni ezeket. Bőrre, vagy ruházatra juttatva a kullancs bőrbe fúródását akadályozhatják.
– Emellett már a viselt holmikkal is nehezíthető a vérszívók dolga. Erdei kirándulások alkalmával viseljünk hosszú ujjú ,galléros inget, sűrű szövésű, világos nadrágot. Az inget tűrjük be a nadrágba, a nadrág szárát a zokniba, bakancsszárba – sorolták. A legfontosabb pedig, hogy
hazaérkezve alaposan ellenőrizzük a testünket.
A kullancsok különösen kedvelik a hajlatokat, a deréktájékot. Legyünk nagyon figyelmesek, a bőrbe fúródott kullancs akár anyajegyre is hasonlíthat, ezért vizsgálódjunk alaposan.