2024.01.16. 19:30
Jó évjáratnak bizonyulhat a tavalyi, ha a tiszazugi borokról van szó
A tiszazugi szőlőföldeken sem lehet a napokban dolgozni a fagyok miatt, a borok viszont jócskán adnak munkát a szőlészeknek. A készülő nedűt szükség esetén fejtik, palackozzák, néhány esetben már a forgalombahozatali engedélyeztetés folyamatát is elindították.
Forrás: Illusztráció
Fotó: Shutterstock.com
Az őszi szüret után hordóba, tartályokba került a szőlő. Az elmúlt hónapokban két, három alkalommal fejtették a készülő bort, a napokban végig is kóstolták a nedűket a Tiszazugban. Ahogy Barzca Gábor, tiszaföldvári borász korábban elmondta alacsonyabb cukorfokkal szüretelték a gyümölcsöt, mint az előző esztendőkben.
– Figyeljük, hol tart a folyamat. Van-e amelyik erjed, van-e benne maradék cukor, ez leginkább a fajtától függ. A fehér és rozé borok készen vannak, a vörösboroknál hosszabb az érési folyamat, azokra jobban oda kell figyelni – magyarázta.
A fehéret és rozét addig fejtették, amíg tükörtiszta nem lett, ezeket palackba is töltötték és elindították a forgalombahozatali engedélyek kiváltását. Több kisebb tétel készült, a tapasztalatok szerint viszont a legkelendőbb a kékfrankos rozé és vörös, a fehérek közül pedig az Irsai Olivér.
– Az időjárás miatt kevesebb szőlő termett, 20-30 százalékkal kevesebb bor készült, ezzel talán a következő szüretig tartunk ki – tette hozzá a szakember.
Az ízek a várhatnak megfelelőek, gyümölcsösek és zamatosak a borok.
Malbecet is szüreteltek
Barcza Gábor, tiszazugi borász idén szüretelt előszöt Malbecet.
– 80 liter bort készült ebből a különleges fajtából, egyelőre ezt kóstolókon, versenyeken méretjük meg, még nem hozzuk forgalomba. Viszont idén már bizakodunk, hogy nagyobb mennyiség lesz és az értékesítés is el tud indulni – emelte ki.
Versenyen kóstoltak bele a borokba
Tálas László, a Tiszakürt-Tiszainoka Hegyközség hegybírója szerint annak ellenére, hogy szélsőséges volt a nyár, jó évjárat lett a tavalyi. Harmonikus, a fajtáknak megfelelő ízek születtek. A napokban a délvidéki Temerinben borversenyen járt, ahol meg is kóstolta a nedűket.
– A nagy mintaszámú magyar borok mellett lehetőség adódott kitekinteni a déli fajtákra, olyanokra, amit itthon nem kósolthatunk – magyarázta. Hozzátette, a bor zamatát az is befolyásolja, hogy milyen technikával, igényességgel készítik.
A térségbeli borokat először februárban méretik meg, a Kunsági borvidék versenye a szokott módon márciusban lesz.