2023.12.24. 10:45
Békés vármegyei szűcshímzés motívumait tanulhatják meg az öcsödiek
Hétről hétre lelkes csapat gyűlik össze Öcsödön, hogy a hímzés csínját-bínját elsajátítsák. A Pantó Antal Hagyományőrző Egyesület a Nemzeti Művelődési Intézet A Szakkör pályázatán nyert lehetőséget a foglalkozások megtartására fordította.
Jó hangulatban telnek a hímző szakkör foglalkozásai Öcsödön
Fotó: Pakainé Pusztai Nóra
Kalocsai, vagy éppen kunsági hímzés, pókos minták díszítették a falra függesztett terítőket, ahogy beléptünk a helyiségbe. Az öcsödi asszonyok a Nemzeti Művelődési Intézet A Szakkör pályázatának köszönhetően hétről hétre összeülnek, hogy megismerjék a Békés vármegyei szűcs hímzés motívumait.
– Jó feleleveníteni a hímzés különböző formáit – mondta Demjén Andrásné, aki leginkább a pókos mintákat kedveli. Büszkén mutatott néhány már elkészült terítő, illetve fotókat a legutóbbi kiállításon bemutatott darabjáról.
Úgy tűnik, jó döntésnek bizonyult, hogy éppen a hímzést választották, már csak azért is, mert a településen nagy hagyománya van a művészet ezen formájának. A kézműves szakkör már negyvenöt éve működik a faluban, mégis akadnak, akik újat és újat szeretnének tanulni.
– Eredetileg szövést szerettem volna, de a szövőszék helyett kereten kellett volna dolgozni, így kizárásos alapon maradt a hímzés – emelte ki Zubor Erika, a szakkör vezetője. Korábban középkori vásárokat járt Németországban, oda készített ruhákat speciális mintával, ezért is éppen őt választották vezetőnek.
– Nem annyira a ma ismert magyar, hanem a Nyugat-Európában elfogadott motívumvilágból dolgoztam, de nem áll távol a békési szűcshímzés sem – foglalta össze.
A pályázat előírásai szerint legalább húsz alkalommal találkoznak, elsődleges cél a közösség összekovácsolása.
– Az az élvezetes, hogy jó a hangulat, mindenki süt valamit és közben beszélgetünk – tette hozzá.
A videós oktatóanyagokat közösen nézik meg, így haladnak lépésről lépésre, már egy párnahuzat el is készült.
– Megtanulunk drukkolni, hogy hogyan veszünk le egy mintát a már meglévőről, hogyan visszük rá az anyagra. Elsajátítottuk a hímzés alapjait, most azsúrozunk, az nehezebben megy – fordult a tagokhoz, majd hosszas magyarázatba kezdett.
– Kihúzzuk az anyag szálait, így adja ki a mintát – kezébe is vett egy anyagot majd folytatta. – Hármasával szedjük az ellentétes szálakat és elvarrjuk a szélén – mutatta.
Az elkészült alkotásokból a faluban, majd Lakitelken is kiállítást rendeznek be.