2021.12.13. 19:50
A katari világbajnokság után Dubajban ugranak a magyar ejtőernyősök
A koronavírus-világjárvány nem kímélte a közelmúltban megrendezett 44. CISM Katonai Ejtőernyős Világbajnokság résztvevőit (sem). A pandémia miatt a magyar válogatott (is) foghíjasan indult útnak a házigazda katari fővárosba, Dohába, ahol csapatunk tisztes helytállással a 15. helyet szerezte meg a célbaugrás versenyszámban.
Felülről, balról haladva: Simon Attila dandártábornok, Bali Tamás ezredes, Varga Tamás zászlós, Lázár Tibor őrnagy, Várnagy Gyula nyugállományú alezredes, Gál Szabolcs főtörzsőrmester, Kollár Gábor őrnagy, Bánszki Tamás százados, Hirschler Bence őrvezető
Forrás: Honvedelem.hu
Három évvel ezelőtt, 2018-ban (talán) még nyoma sem volt a koronavírusnak, mikor is Szolnok adott otthont a 42. CISM Katonai Ejtőernyős Világbajnokságnak, s ahol a magyar nemzeti válogatott csapat-célbaugrásban a harmadik helyet harcolta ki, büszkeségünkre.
Rá egy évre, 2019 őszén a kínai Vuhanban – ahonnan állítólag a járvány megkezdte ámokfutását – rendezték meg a 43-adikat, ott csapatunk az ötödik helyet szerezte meg,
a szolnoki Asztalos István pedig egyéniben bronzérmet hozott haza.
Tavaly elmaradt az Ausztriába tervezett vébé. A 44-ikre ezért idén került sor, amely fokozott óvintézkedések mellett zajlott. A kéthetes versenyen 35 ország katonasportolói három versenyszámban, forma-, stílus- és célbaugrásban, egyéni és csapatversenyben mérték össze tudásukat. A magyar válogatott – immáron hagyományosan – a felnőtt csapat célbaugrásban volt érintett.
A világjárvány miatt több ország is az utolsó pillanatban volt kénytelen visszavonni nevezését. A vírus miatt a magyar katonai ejtőernyős válogatottnak is nélkülöznie kellett két, kiemelkedő formában lévő versenyzőjét, Hirschler Gábor zászlóst (MH 86. Szolnok Helikopter Bázis) és Gögös Péter főtörzsőrmestert (MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis).
A magyar csapat végül a Bánszki Tamás százados (MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis), Kollár Gábor őrnagy, Varga Tamás zászlós, Gál Szabolcs főtörzsőrmester és a junior Hirschler Bence őrvezető (mind MH 86. Szolnok Helikopter Bázis) összeállításban utazott ki Katarba, november 15-én, három nappal a nyitány előtt, hogy szokja a klímát és kihasználja a rendelkezésre álló edzőugrásokat.
A szervezők a versenyhelyszínt Dohától északra, mintegy 60 kilométerre található sivatagi repülőbázison alakították ki.
Nemzeti válogatottunkat Simon Attila dandártábornok (Honvédelmi Minisztérium), Bali Tamás ezredes és Lázár Tibor őrnagy (mindketten MH 86. Szolnok Helikopter Bázis) csapatvezetők kísérték el. Továbbá Várnagy Gyula nyugállományú alezredes (Önkéntes Műveleti Tartalékos) is a gépen utazott, aki nemzetközi versenybíróként vett részt az eseményen.
A katonasportolók a Magyar Honvédség egyik A319-es Airbus-án utaztak ki Kecskemétről Dohába. A magyarok mellett egyébként ugyancsak ezzel a katonai szállítógéppel repült a versenyre a lengyel, az osztrák és a szlovák ejtőernyős válogatott is.
Mint ismeretes, a magyar válogatott keret tagjai a Szolnoki Honvéd Ejtőernyős Sportegyesületből kerülnek ki, egyben ők alkotják a magyar nemzeti válogatottat. A katonák az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison és az MH 59. Szentgyörgyi Dezső repülőbázison szolgálnak, fő feladatuk az ejtőernyős katonák és pilóták kiképzése, szakmai továbbképzése.
– A magyar válogatott csapat-célbaugró sportolói évek óta a világ élvonalába tartoznak – szólaltattuk meg hazatértük után Bali Tamás ezredest, a válogatott szakvezetőjét, a szolnoki bázis parancsnokhelyettesét.
– Ezúttal is a jó szereplés reményében utaztunk ki a katari fővárosban zajló vébére, ám néhány nappal az indulás előtt a pandémia megbolygatta a csapategységet. Gögös Péter covid-pozitív lett, Hirschler Gábornak pedig, az oltakozásai ellenére, a dohai belépéshez minimálisan szükséges antitest-mennyisége lett alacsony. A váratlan esemény miatt a Várnagy alezredes mellett a vébére ugyancsak versenybíróként utazó Kollár őrnagy ugrott be a csapatba. A körülmények ellenére minden elismerésem a fiúké, tisztes helytállást produkáltak. Ám az események arra is rádöbbentették a sportágat, hogy nem várathat tovább a fiatalítás, az utánpótlás kinevelése. Vetélytársaink ebben előrébb tartanak, úgyhogy lesz feladatunk a közeljövőben – mutatott rá Bali ezredes.
– A 2005-ös évben tettem le a nemzeti versenybírói vizsgát, majd pedig 2008-ban a nemzetközi licencet is megszereztem a polgári (FAI) és a katonai (CISM) eseményeken való bíráskodásra – beszéltünk feladatairól és élményeiről az egyébként 2500 ugrást „letudó” Várnagy Gyulával is.
– Sokadik nemzetközi versenyemen vagyok túl, már-már rutinosnak, öreg rókának számítok a szakmában. A klasszikus ejtőernyőzés célbaugrásból és stílusugrásból áll. A célbaugrásnál egy 2 cm átmérőjű pont a cél a földet éréskor, amelynek szélétől 15 cm-ig mér a technika. A feladat a minél kisebb érték elérése. A stílusugrásnál szabadesés közben kell 360 fokos vízszintes fordulók és hátraszaltók kisorsolt kombinációit, a legrövidebb idő alatt, minél kisebb hibával végrehajtani. Formaugrásnál 4, 8 és 16 fős csapatoknak kell szabadesés közben, adott időn belül, minél több, sorsolással kiválasztott alakzatsorozatokat, formációkat végrehajtani. Két utóbbi gyakorlatot kamerások kísérik, de földi optikai rendszer is segít az érékelésnél. Katarban engem a célbaugrások és a stílusugrások döntnököléséhez osztottak be – mondja az alezredes.
Elmondta, hogy a vébé mezőnyéből kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a német versenyzők felnőtt férfi és junior kategóriában, úgy egyéni, mint az összetett versenyszámokban is. Szintén említésre méltó az orosz csapat teljesítménye is, akik mind a felnőtt férfi, mind pedig a női versenyszámokban is ott vannak a dobogón, míg a fehéroroszok fejlődése és a svájci, illetve lengyel csapatok, vagy a marokkóiak szereplése is figyelemre méltó. Várnagy Gyula a dohai élményeiről is szót ejtett.
– Az arab világ e részén gyakorlatilag két évszak van: a forró, akár ötven fokos nyár és a valamivel enyhébb, közel harminc fokos „tél”. A decemberi-januári hónapok pedig kissé párásabbak, ám a megfázástól így sem kell félni. Most, amikor kint jártunk, igen száraz, napos, meleg és szeles volt az idő. Ahová a szem ellát, minden homokból és kőből van, s csak az előkelő helyeken van épített oázis, növényzet, medencés szállóhely. A tizenötnapos kinttartózkodásunk alatt nekünk, versenybíróknak csupán egyetlen nap állt a látnivalók megtekintésére. Katara egy halászfalu, amelynek régikori épített örökségeit most bontják, s varázsolnak helyükbe mindenféle turisztikai látványosságot. Annyi szembetűnő, hogy a világnak ebben a térségében bőven van pénz… – utalt a dúsgazdag arab világ értékeire a magyar ejtőernyős versenybíró.
A mostani világversenyt alig hat hónap múlva követő világbajnokságnak Ausztria ad majd otthont 2022 júniusában. A magyar válogatott tagjai Katar után jelenleg Dubajban, egy nemzetközi ejtőernyős világversenyen szerepelnek.