2020.10.01. 14:00
Őszköszöntő fesztivált tartottak Kunszentmártonban
A térség hagyományaival ismerkedhettek meg a minap a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum udvarára érkezők. Kiszifőzés és kukoricamorzsolás is szerepelt a programok között. A több generációs őszköszöntő rendezvényen több mint kétszázan fordultak meg.
A kiszi főzés már megszokott program a Múzeumok Őszi Fesztiválján, idén is a nőklub segített elkészíteni ezt a különleges kunszentmártoni finomságot
Fotó: Mészáros János
Idén a járványügyi intézkedések betartásával rendezték meg a Múzeumok Őszi Fesztiválját a tiszazugi városban. Főtt a kiszi, morzsolták a kukoricát, de a darálót vagy sutut is kipróbálhatták a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum udvarára látogatók. Sok apróságból állt össze a vidám hangulatú délután, a betakarításhoz kapcsolódó tevékenységek színesítették a programot.
– A múzeumkerti est központjában a betakarítás ünnepe áll. A hagyományos paraszti világ fontos időszaka az ősz, a takarmány és gyümölcsök bekerülnek a gazdaságból. Ma már átlagemberként nem éljük át ilyen intenzíven azt, aminek régen nagy szerepe volt. Ezért próbáltuk a munkafolyamatokat és az eszközöket is bemutatni. Megidéztük a múltat. A napot összekapcsoltuk az Erasmus+ programunkkal is, mely során a népi hagyományok őrzése és az örökségek felidézése került a fókuszba – részletezte Hegedűs Krisztián szervező, a Kunszentmártoni Általános Művelődési Központ általános igazgatóhelyettese.
A kiszifőzés már megszokott program a fesztiválon, idén is a nőklub segített elkészíteni a különleges kunszentmártoni ételt.
– A tarka szilvából készülő hígabb lekvárfélét sült húsokhoz, tésztákhoz fogyasztották elődeink. Mivel nem sok ilyen jellegzetes étele van Kunszentmártonnak, felkaroltuk a hagyományát, hogy az idősektől megtanulhassák a fiatalabb generációk is – mondta a szervező, aki kitért az idei év sajátosságaira is.
– Dobrosi Dénes Téli madárvendégeink című előadásában elmondta, mire kell figyelni a szárnyasok etetésénél, mik a betartandó fontos szabályok. Ehhez kapcsolódva a madáretető-építő pályázatra beérkezett műveket is díjazták. A legszebbeket a főtéren helyezik majd ki – tette hozzá.
Az estét Szent Mihály-napi tűzgyújtás zárta.
– Ehhez a jeles naphoz az állatok behajtása is kapcsolódik. A hagyományok szerint a falvakban tüzet gyújtottak, hogy a határból visszatérő juhászok, gulyások lássák a fényt, merre kell terelni a jószágot, ezt próbáltuk feleleveníteni – összegezte.
Az őszköszöntőn belépéskor mindenki karszalagot kapott, így ügyeltek a létszámkorlátozásra. A vendégek maszkot viseltek. Az időszaki kiállítást kis csoportokban, kézfertőtlenítés után látogathatták.
Pálinkamustrát is tartottak
Idén már harmadik alkalommal szervezték meg a Tiszazugi gyümölcspárlatok versenyét.
Az indulók málna, szamóca, kökény, de számos egyéb különleges ízvilágú nedűvel neveztek a megméretésre.
– Évről évre egyre jobb minőségű pálinkák kerülnek a szakmai zsűri elé, melynek tagjait idén a Jászsági Pálinka Lovagrend tagjai adták – hangsúlyozta Hegedűs Krisztián, a Kunszentmártoni Általános Művelődési Központ általános igazgatóhelyettese.
A délután folyamán negyvennyolc párlatot minősítettek. Az eredményhirdetés során szakmai tanácsokkal látták el a készítőket.