Rendezvény

2 órája

Hétfőn rengeteg lufi borította el az eget Miklóson, fontos oka volt – videóval

Magyarországon mintegy másfél millióan élnek cukorbetegséggel, és ez a szám folyamatosan nő. A Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület elnöke szerint a diabétesz korai felismerés és a megelőzés kulcsfontosságú a súlyos szövődmények elkerülése érdekében, ezért kiemelten foglalkoznak az egészségneveléssel és közösségi programok szervezésével.

Karancsiné Szecsei Veronika

A cukorbetegség, ismertebb nevén diabétesz, egyre több embert érint hazánkban is. Becslések szerint Magyarországon mintegy másfél millióan szenvednek cukorbetegségben, köztük több ezer gyermek, akiknek száma rohamosan nő. 

diabétesz,
Kék sétával hívta fel a figyelmet a diabétesz világnapjának, és a cukorbetegség korai felismerésének fontosságára a törökszentmiklósi egyesület.
Fotó: Karancsiné Szecsei Veronika

Ugyanennyien lehetnek azok is, akiknél már kialakult a betegség, de még nem diagnosztizálták, illetve vannak azok, akik hajlamosak rá és fokozottan veszélyeztetettek. Az adatok és előrejelzések alapján a következő évtizedekben tovább nőhet a cukorbetegek száma, így a probléma kezelésének fontossága egyre égetőbbé válik.

– Az időben történő felismerés kulcsfontosságú – emelte ki Buzás Sándorné Jusztika, a Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület elnöke. Éppen ezért nem csak betegtársaikkal foglalkoznak a tagok. Nagyon fontos egészségnevelő munkát végeznek, melybe folyamatosan bevonják a (még) nem cukorbeteg Törökszentmiklósiakat is.  

– A betegségnek komoly szövődményei lehetnek. Ez a betegség az összes szerv működését hátrányosan befolyásolja, ide értve a szívet, az ereket, az idegeket, a szemet és a vesét. A diabetesz miatt végzik el a legtöbb lábamputációt – fogalmazta meg elég drámaian az elnök.

Egy világnap, ami összefogásra hív

A betegségnek világnapja is van, melyet minden év november 14-én tartanak, így tisztelegve az inzulin felfedezője, Frederick Banting előtt, akinek születésnapjára esik az emléknap. A cél, hogy felhívják a figyelmet a cukorbetegség jelentőségére, a megelőzés fontosságára és a sorstársak támogatására. A Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület idén november 18-án tartotta meg a világnaphoz kapcsolódó rendezvényét, amely során a résztvevők hagyományos kék sétát szerveztek, és mintegy 20 kék színű, környezetbarát léggömböt engedtek a magasba, így mutatva ki szolidaritásukat a világ cukorbetegeivel szemben.

Buzás Sándorné Jusztika 30 éve cukorbeteg. Mióta diagnosztizálták, azóta minden napját tudatosan éli, és erre szeretné ösztönözni sorstársait is. Egyesületük célja is ez.

– Cukorbetegségemmel együtt tudatlanságomra is rá kellett ébredjek. Egy kis kutakodás után rájöttem, hogy városunkban többen vannak még hasonló helyzetben. Összefogtunk, és úgy döntöttünk, hogy megkeressük azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével a betegséggel kapcsolatos ismereteket el tudjuk sajátítani – mesélte el a kezdetekről Jusztika. – Sajnos azt nem tudom, hogy városunkban mennyi konkrétan a cukorbetegek száma, de már több gyermeket is érint. És azt is tapasztalom, hogy egyesületünket is egyre többen keresik fel tanácsot kérni, alapvető ismeretek hiányában. Fogalmuk sincs mennyi szénhidrátot vihetnek be naponta a szervezetükbe, mennyire fontos a folyamatos folyadékfogyasztás, és hogy persze ehetnek, és kell is gyümölcsöt enniük, de nem mindegy mikor, miből és mennyit –hangsúlyozta ki az elnök.

Tudásukat szakemberektől szerzik, és átültetik a gyakorlatba. Az egyesület megalakulása óta minden hónap 3. hétfőjén foglalkozásokat tartanak, ahol diabetikusok, belgyógyászok tartanak számukra előadást.  

– A létszám változó, de ami fontosabb, hogy az alapító tagoknál az elmúlt 20 év alatt a cukorbetegség szövődményei nem jelentkeztek, állapotuk nem romlott, néhány esetben még javult is – mesélte boldogan az elnök.  

Kihangsúlyozta, nagyon vigyáznak a kiserek állapotára, az idegek védelmére, és figyelnek a rendszeres mozgásra. Például nordic walking túrákat szerveznek minden hétfőn. 

– Több receptkönyvet is kiadtunk már, melyben hasznos tanácsok is szerepelnek, például mit ehet a más-más szénhidrát értékre beállított cukorbeteg reggelire, ebédre, vacsorára. A baj azonban ott kezdődik, hogy sok beteg azt sem tudja, mi az a szénhidrát, azt meg végképp nem, hogy ő mennyire van beállítva – emelte ki az elnök.

A cukorbetegség két leggyakoribb típusa az 1-es típusú, amely autoimmun eredetű és inzulinfüggő, valamint a 2-es típusú, amely leginkább az életmóddal, például a helytelen táplálkozással és a mozgáshiánnyal van összefüggésben. A rendszeres szűrések, például egy vérvétel is segíthet a minél hamarabbi felismerésben. 

– Persze ki az, aki szeret vérvételre járni? Időnként azonban szükséges, a laboreredményekből sok minden megállapítható. Legalábbis az orvosnak. Mi betegek azonban mindig úgy tanulmányozzuk, mintha értenénk minden szavát. Bár a csillagok utat mutatnak, de őszintén: ki tudja, hogy mit jelent az LDH, vagy az LDL, ACTH, HCT, vagy a HGB mellett feltüntetett érték? Amit szinte mindenki tud, az a glükóz – mondja nagy vehemenciával Jusztika. – Általában még a tartománnyal is tisztában vagyunk, ha 5,6 alatt van, akkor jó az érték. De mi van akkor, ha nem? Először megijedünk, aztán gyorsan meg is nyugtatjuk magunkat, hogy á, nem olyan vészes az a 6,8-as érték, majd nem eszek annyi kenyeret, húst viszont annál többet. Ez viszont még nem elegendő – zárja le mondandóját az elnök.  

Sok-sok városi és civil rendezvényen részt vesz az egyesület, saját programjaik mellett, ahol ingyenes szűrővizsgálatokkal állnak a lakosok rendelkezésére. 

– Egy-egy ilyen alkalommal találkozunk olyan személyekkel, akiknél magasabb cukor értékeket mérünk. Ez csak egy pillanatnyi érték, ezt mindig elmondjuk, de javasoljuk, hogy menjenek el egy orvosi ellenőrzésre, méressék meg vércukrukat, és tartsák be az orvos által kapott intelmeket.

A diabétesz megelőzése érdekében nagyon fontos a tudatosság

A cukorbetegség terjedésének megfékezése érdekében elengedhetetlen az egészséges életmódra való törekvés. A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás és a stressz megfelelő kezelése mind segíthetnek a betegség kialakulásának megelőzésében. A szűrővizsgálatokon való részvétel pedig kulcsfontosságú, hiszen az időben történő felismerés jelentősen javíthatja a beteg kilátásait.

A diabétesz nem válogat, bármely korosztályt érintheti, és az érintettek száma folyamatosan emelkedik. Fontos tehát, hogy mindannyian odafigyeljünk magunkra és egymásra, hogy közösen küzdjünk egy egészségesebb jövőért.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában