2020.06.04. 11:30
Itt a szezon megyénkben is: szállnak a különböző pollenek
Virágzik az éger, a kőris, a ciprus és a hárs, valamint megannyi fűféle. A pollenallergiások már több hete érezhetik magukon a kellemetlen tüneteket.
A parlagfű minden évben sok ezer ember életét keseríti meg.
Fotó: Bujdos Tibor
Ezek enyhíthetőek a különböző, vény nélkül kapható készítményekkel, de fontos az, hogy szakember is lássa az érintettet. Már több mint három hete érzi magán a pollenallergia tüneteit a szolnoki Katona Gergő is.
– Tüsszögök, folyik az orrom, de a legrosszabb az állandó szemviszketés. Most még azt mondhatom, hogy enyhébbek a tüneteim, mint korábban – mondta.
– Eddig kénytelen voltam gyógyszert szedni, de idén csak két alkalommal kellett bevennem az allergia elleni készítményt – számolt be idei tapasztalatáról a szolnoki Katona Gergő. Azt, hogy pontosan milyen növényre allergiás, nem tudta megmondani, de az biztos, hogy májusban, júniusban több fa és pázsitfűféle pollenje is okozhatja a kellemetlen tüneteket.
– Ebben az időszakban a fák közül az éger, a ciprusfélék, a kőris és a hárs virágzik intenzíven – válaszolta kérdésünkre a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal.
– Ezek a növények megyénkben nem jellemzőek tömegesen, azonban mint közterületi díszfák jelen vannak, így az érzékenyeknek okozhatnak problémákat. Nagy tömegben a pázsitfűfélék virágpora jelenik meg május-júniusban térségünkben. A gondozatlan pázsit, az elhanyagolt kaszálók egyszikű növényei mind ekkor virágoznak, a kalászos gabonák az őszi búza, őszi árpa virágzása is erre az időszakra esik – ezek szintén a pázsitfűfélék közé tartoznak. A csalánfélék, az útifűfélék és a lósóska is ebben az időszakban ontják virágporukat – áll a tájékoztatóban.
Gergő párja, Melinda a parlagfűre allergiás. Még nem tapasztalta a szokásos, kellemetlen tüneteket, hiszen a növény július végén, augusztus elején kezdi szórni a polleneket. Sok múlik azon, hogy a telektulajdonosok mennyire veszik komolyan a parlagfű-mentesítést.
– A földhasználók, telektulajdonosok számára nincs meghatározva, hogy mikor és hányszor kell irtani a parlagfüvet. A földhasználó köteles a parlagfű virágbimbó kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetáció végéig fenntartani. Érdemes a kertben megjelenő parlagfüvet az észleléskor azonnal kikapálni. Az ellenőrök a parlagfű elleni védekezési kötelezettség megtartását a virágbimbók megjelenésének jellemző időszakától a vegetáció végéig vizsgálják. Azt figyelik, van-e a területen virágbimbós vagy fejlettebb parlagfű – írta erre vonatkozó kérdésünkre a megyei kormányhivatal. A telektulajdonosok igen magas árat fizethetnek a mulasztásért, hiszen a bírság összege tizenötezertől ötmillió forintig terjedhet. Tavaly összesen ötmillió-kétszázezer forint bírságot szabott ki emiatt a hatóság a megyében.
Komoly szövődménye is lehet
A szénanátha tünetei nagymértékben ronthatják az életminőséget, emellett szövődmények is felléphetnek.
– A dugult orrjáratok, arcüregek rossz szellőzése miatt arcüreggyulladást, fejfájást is okozhat. A betegek egy részénél asztma alakulhat ki, figyelemfelhívő tünete lehet az elhúzódó száraz köhécselés, nehézlégzés. Ebben az esetben asztma irányú kivizsgálás is szükséges. Az is fontos, hogy a kezelés beállításában szakember segítségét kell kérni, hiszen például a patikában vény nélkül kapható orrspray-k nagy részének tartós, hét-tíz napon túli használata káros is lehet – hangsúlyozta dr. Bíró Margit, a Hetényi Géza Kórház pulmonológiai osztályának megbízott osztályvezető főorvosa.
Kérdésünkre válaszolva elmondta, az eddigi nemzetközi tapasztalatok alapján az allergiás vagy asztmás megbetegedés nem jelent nagyobb kockázatot a koronavírus-fertőzés szempontjából. Kiemelte, fontos a kezelőorvos által beállított rendszeres, fenntartó kezelések folytatása, ezek elhagyása veszélyes, és a betegség rosszabbodásához vezethet.