2019.04.15. 14:00
Rendhagyó órán vettek részt Szolnokon az egri diákok
„Kihelyezett történelemórán” ismerkedhettek a szolnoki várral az egri Neumann János Gimnázium diákjai. A maroknyi csapat egy napig követte figyelemmel a helyi feltárást. A munkából ráadásul maguk is kivették a részüket…
Fotó: Csabai István
– Szolnoki gyökerekkel rendelkezem, hiszen itt születtem, és a családom néhány tagja ma is itt él. Amikor pedig megtudtam, hogy itt ásatás folyik, és lehetőség van bekapcsolódni, akkor kezdtem el tervezgetni, hogy eljövök.
– Ezután merült fel bennem a gondolat, hogy diákokat is hozhatnék magammal. S bár nem én tanítom ezt a korosztályt, hanem a szakmacsoport-vezetőnk, így felvetettem neki az ötletet – kezdte szavait Gócza Gábor. Az egri Neumann János Gimnázium történelemtanára hozzátette, végül öt diák tudott eljönni a programra.
Köztük az intézmény 11. osztályos tanulója, Román Ádám is, aki mint mondta, a többiekkel együtt nemcsak a várfeltárásból, de az utómunkából is kiveszi a részét. Testközelből ismerve meg a történelem egy, a megyeszékhelyet is érintő szeletét.
– Emelt szintű történelmet tanuló diákokként érkeztünk az eseményre, hogy betekinthessünk abba, amiről eddig csak a történelemkönyvek lapjain olvashattunk – összegezte ittlétük okát a diák.
Hozzátette, egriként furcsa érzés volt látni, hogy itt a várat több méteres földréteg takarja, míg Egerben a város fölé magasodik az építmény.
Egri diákok látogattak a szolnoki vár ásatására
– Én magam a leletfeldolgozásban segítettem eddig. Nemrég viszont olyan maradványokra bukkantunk, amelyek valaha cserépkályhákhoz tartoztak. Ezek hajdanán amolyan kitüremkedések voltak azokban.
– Azért pedig, hogy a kályha felületét megnöveljék, ezeket a kitüremkedéseket alkalmazták. Így nagyobb felületű fűtőtestet tudtak készíteni…. – beszélt az egyik felszínre hozott darabról a diák.
Majd hozzáfűzte, a legérdekesebb leletek számára a vár téglái, hiszen azok ötszáz év elteltével is tökéletes állapotban láttak napvilágot.
– Az emelt történelem érettségi után jogi pályán képzelném el magam, de mivel a saját bőrömön érezhettem, hogy milyen a régészeti munka, bizony, szóba jöhet ez a terület is – taglalta Ádám, aki társaival egy napot tölthetett el a különleges szolnoki „történelemórán”.
– Röpke másfél órája vagyok a programon, és nagy élmény, hogy minden földkupacban rejlik valamilyen érdekes lelet – vette át a szót a romos falak közt munkálkodva Kis Benjámin.
Büszkén kiemelte, nem volt hiábavaló a több méter mélyen végzett földmunkájuk, hiszen társaival csontleleteket és edénytöredékeket is találtak a helyszínen. A maroknyi egri diákcsoport végül késő délutánig segítette a feltárást végző önkénteseket.