Templomi kincsek

2 órája

Egyetemes tudást őriznek az abonyi kazettás mennyezet szimbólumai – galériával, videóval

Virágok, fák, kacskaringós vonalak, mértani formák. Ez csak néhány az abonyi református templom kincsei közül, amelyek a kazettás mennyezet ékei. A változatos minták mindegyike jelentéssel bír, bár mára igencsak megkopott a tudás, amellyel megfejhetők lennének. Történetükről Gáll Károly református lelkipásztor mesélt.

Kocsis-Szabó Lilla Laura

– A keletezésük pontos ideje nem ismert, de annyit tudunk, hogy az 1700-as évekből származnak – kezdte Gáll Károly református lelkipásztor. Hozzátette, a kazettás mennyezet darabjai korábban egy másik, deszkából épült templom mennyezetén voltak, ide csak beszabták őket.

kazettás mennyezet
Az abonyi kazettás mennyezet egyik halas szimbólumát mutatja Gáll Károly lelkipásztor. A hal sokféle jelentéssel bír, megannyi helyen felbukkan a kereszténység történeteiben
Fotó: Nagy Balázs

– Sajnos nem mindegyik maradt meg az eredeti formájában. Ez a templom 1768-ban épült, de nem rögtön ebben az évben helyezték el itt a kazettákat. Jó darabig egy presbiter padlásán pihentek, majd idővel bekerültek ide – sorolta a lelkipásztor.

A kazettás mennyezet szimbolikája a fontos, nem a művész kiléte

Gáll Károly szerint a legtöbb esetben pontosan ezért nem lehet tudni, hogy ki készíti az egyes templomok kazettáit.

– Ezek az isten dicsőségét hirdetik, ezért nem a művészi értékük az elsődleges. Minden alkotás legfontosabb célja, hogy valamit megértessen velünk az isten igazságából, az isten-ember kapcsolatból – magyarázta. A szimbólumok mindegyike szorosan kapcsolódik az egyházi ünnepkörökhöz, alapesetben a kazetták sorrendje, de még a mennyezeten való elhelyezkedése is szándékos, követi az ünnepeket, az évszakokat, sőt még a csillagok járását is.

– A mi esetünkben sajnos ez nem teljesül, legalábbis a sorrendet tekintve, a gazdag jelentésvilág azonban vitathatatlan – magyarázta a lelkipásztor.

A kazettás mennyezet jelentéseit egykor mindenki jól ismerte 

Gáll Károly elárulta, volt idő, amikor a szimbólumok jelentése szinte egyetemes tudásnak számított, mára azonban megkoptak az ismeretek. Persze nem lehetetlen megfejteni a jelek és rajzok titkait.

– Vannak akik komoly munkát fektetnek ebbe, sőt még könyvet is írnak belőle, gazdag tudásanyag áll rendelkezésre, ha valaki elmélyedne ezekben az ismeretekben – mondta. 

Hozzátette, az abonyi kazettás mennyezet is számos olyan elemet tartalmaz, amelynek jelentése ismerhető, sejthető, bár a pontos tudás homályba vész.

– Itt van mindjárt a hal, amely egyébként is gyakran megjelenik a kereszténység történeteiben. Amellett, hogy a húsvéti ünnepkörhöz tartozik, egyéb jelentéssel is bír. A hal egy másik közeg teremtménye, bizonyítéka annak, hogy az isten, az ember számára megszokott élettől eltérő közegben is képes életet teremteni, ez csodálatraméltó – sorolta Gáll Károly. A hal jelentésköre ráadásul még tovább bővíthető, erről így mesélt:

A hal görögül ikhthüsz. Ha erre mozaikszóként tekintünk, akkor az IKHTHÜSZ azt jelenti, hogy:

  • Ieszousz Khrisztosz
  •  Theou Üosz

azaz 

  • Jézus Krisztus
  •  Isten fia
  • Megváltó

– Hát ilyen izgalmas tudásokra bukkanhat az ember a témában,és ez csak egyetlen szimbólum! – fogalmazott a lelkipásztor. Egyúttal elárulta, minden forma, alak és szín másért fontos és kivétel nélkül hozzátesz a jelentéshez.

– A virágok szirmai, azok száma, színe, elhelyezkedése, mind jelentenek valamit. Az egyik fákat ábrázoló kazettán kanyargó törzset látunk. Ez az életet, a születést szimbolizálja, a szóban forgó eleme, maga a köldökzsinór – részletezte Gáll Károly.

kazettás mennyezet
A kanyargó fatörzs a születéshez kapcsolódik, magát a köldökzsinórt jelképezi
Fotó: Nagy Balázs

Az isteni gondviselés is óvja az abonyi kazettás mennyezet kincseit

Szó szerint évszázadok óta fennmaradtak a kazetták, amelyekhez a tervek szerint már nem szeretnének hozzányúlni.

– Persze komolyan vesszük a védelmüket, de nem tervezzük elmozdítani őket a helyükről. Érdekes, hogy a legutóbbi felújításkor új padok kerültek be, mert a régieket a műemlékvédelem szakemberei kivitették, az udvaron kellett elégetni őket, ugyanis fekete gomba fertőzöttek voltak! A kazettáknak nem esett bajuk! – idézte fel Gáll Károly.

Egy másik alkalommal komoly kutatómunkát végeztek azért, hogy olyan gázmestert találjanak, aki úgy végzi a szútalanítást, hogy a képek színei ne változzanak.

– Ezt is sikerült megoldani, a kazettás mennyezet ikonjainak semmi bajuk nem esett. Úgy hiszem ez azért nem kizárólag szerencse kérdése, sokkal inkább isteni gondviselés. Persze erről mindenki a saját hite szerint vélekedik – fogalmazott Gáll Károly.

Egy biztos. A kazetták pompás szimbólumai sokféle megpróbáltatást átvészeltek már. Vesszen bár homályba a jelentésük, mégiscsak egyfajta különleges hidat képeznek a múlt és jelen között, amelyen kéz a kézben járhat a hit ereje és a művészet nagysága.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában