2018.08.24. 19:44
Elszaporodtak a vadak a kisúji sírkertekben
Az elmúlt időben megnövekedtek a vadak által okozott károk a kisújszállási sírkertekben. A megoldás a temetők körbekerítése lenne, erre sem a tulajdonosnak, sem az üzemeltetőnek nincs anyagi forrás, így más módon próbálják távol tartani a vadakat a temetőktől. A részletekről az érintett szakembereket kérdeztük.
Erneszt Attila róka befogására alkalmas hattyúnyakcsapdát helyez ki a Nyugati temetőben
Fotó: Daróczi Erzsébet
– Valóban több bejelentés érkezett hozzánk, mint a temetők tulajdonosához, a Kisújszállási Református Egyházközséghez, valamint az azokat üzemeltető Kisújszállási Városgazdálkodási Nonprofit Kft.-hez, hogy megnövekedtek a vadak által okozott károk a sírkertekben – válaszolta érdeklődésünkre Szilágyi Gábor lelkész-elnök.
– Nincs anyagi forrásunk arra, hogy a temetőket bekerítsük, a helyi vadásztársasággal felvettük a kapcsolatot. Mivel lakott területen találhatók a temetők, tilos a vadakat fegyverrel riasztani. A vadászok csapdák segítségével fogják be a rókákat.
– Ezúton is kérjük a temetőlátogatókat, hogy a csapdákhoz és a riasztószeres textíliákhoz ne nyúljanak, ha rendellenességet tapasztalnak, keressék a temetőfelügyelőt, a mezőőröket, a vadászokat, de bejelentést tehetnek az egyházi hivatalban, vagy a Kisújszállási Városgazdálkodási Nonprofit Kft. telephelyén is – hangsúlyozta Szilágyi Gábor.
– Valójában a temetőtulajdonosnak és a földtulajdonosoknak közösen együttműködve kellene a vadriasztást megoldani, ez történhet villanypásztorral, csapdákkal, kerítéssel. Amíg ez nem valósul meg, nehezen lehet a vadat távol tartani, hiszen szűkül az élettere, egyre közelebb jön a városhoz – mondja Sándor Ferenc, a Petőfi Vadásztársaság elnöke.
– Amikor a református egyház vezetői megkerestek bennünket a temetői problémával, kérésükre, a hivatásos vadászaink csapdákat helyeztek el a temetők területén a rókák, nyulak ellen.
– Az őzek távol tartására speciális illatriasztót helyeztünk ki az ő költségükre. Meg kell jegyeznem, ezek az állatfajok az emberekre nem veszélyesek, nyilván nem kell megfogni, simogatni az őzet, ne vigyük haza az árva őzgidát.
– A dúvadriasztásra és -elfogásra vannak csapdáink, de ezek kezelése szakértelmet kíván. Nagyon fontos, hogy milyen a vegetáció a közelben.
– Szó nincs arról, hogy a vad a virágért jön a temetőbe. Egy vadnak a temető inkább búvóhely, vannak gondozatlan, elhagyatott részek, ahol elbújhat.
– Nagyon fontos, hogy a temetőben senki ne kezdje el kergetni az őzet, a rókát, ne bántsa a kirakott csapdákat, ezek szakszerű hozzáértést igényelnek. Kérjük mi is a lakosságot, jelezzék felénk, ha vadat látnak, a vadőrök azonnal kimennek érte, és megteszik a szükséges intézkedéseket – sorolja az elnök.
Egy év alatt több mint százötven rókát hoztak terítékre
A vadásztársaság székhelyén Erneszt Attila épp egy hattyúnyakcsapdát rak össze, mely az este újabb rókát fogott. Vele megyünk ki a Nyugati temetőbe.
– A csapdák jó részét már beszedtük, mert vége a párzási időszaknak. Itt tapasztaltunk rókákat. Körbejártam a temetőt, és ráakadtam a család tartózkodási helyére a temető közepén.
– Ott egy hattyúnyak- és egy élve fogó ládacsapdát raktam ki, s a közeli Tüzéphez is tettem csapdát. Hat órán belül rókát fogott a temetőben a csapda, aztán négy hét alatt még nyolcat.
– A vadásztársakkal és a csapdákkal egy év alatt több mint 150 rókát hoztunk terítékre a 10,5 ezer hektáros területen – mondja Erneszt Attila. – Az őzeket textíliára fújt speciális vadriasztó szerrel tartjuk távol a temetőktől. Május óta használjuk, azóta nem kaptunk jelzést, hogy őzek járnának a temetőben.