2018.06.04. 14:00
NEKEM–8, ZOLI–75 – Ilyen fura rendszámokkal találkozhatunk a megyében
Van, aki a keresztnevét, szerencseszámát vagy születési dátumát választja. Olyan is akad, aki születésnapjára kapta, de vannak, akik egy céghez tartozásukat akarják ezzel erősíteni. Egyedi rendszámot megyénkben is többen igényeltek már.
A szolnoki Gergely egyedi rendszámtáblájára sokan rácsodálkoznak
Fotó: Mészáros János
Még be sem vezették az egyedi rendszámokat, a szolnoki Halápi Péter már akkor lefoglalta az általa kiválasztott szöveget. Ez nem más, mint a NEKEM-8. Ennek már közel húsz éve, de még mindig használja a rendszámot és nem is akar megválni tőle, pedig sokszor meg akarták már vásárolni tőle.
– Nem tudatosan választottam ezt a szöveget. Amikor felröppent a hír, hogy majd bevezetik az egyedi rendszámokat, egy baráti beszélgetésen ötleteltünk, hogy mi jöhetne szóba. Itt dobta fel valaki ezt a lehetőséget és nagyon megtetszett – idézte fel Péter.
– Írtam a rendőrségnek, hogy lefoglalom, és bevallom, már el is felejtkeztem róla, amikor jött a levél, hogy elkészült. Gyakorlatilag az elsők között vettem át az egyedi rendszámomat. Éppen emiatt eleinte történt pár vicces eset.
– A rendőrök például nem egyszer megállítottak, és szinte nekem estek, hogy mit képzelek, ez hatósági jelzés meghamisítása. Nem tudták, hogy ezt már hivatalosan is lehet használni.
– Ráadásul annak idején a forgalmiban csak a hátsó, megjegyzés rovatban szerepelt az egyedi rendszám, így először nem is látta a rendőr. Amikor azonban megbizonyosodtak róla, hogy ez szabályos, sűrű bocsánatkérések közepette utamra engedtek.
– Ennek ellenére csak jó oldala van az egyedi jelzésnek, hiszen a rendőrök mindig megmosolyogják a különleges rendszámot, így utána már a kommunikáció is könnyebb – tette hozzá Péter, aki egyébként egy osztrák rendszámtáblán már látta ugyanezt a szöveget, csak W betűs külön jelzéssel, ami azt jelenti, hogy bécsi.
Pétertől megtudtuk, hogy az egyik szolnoki ismerősének is egyedi rendszám szerepel az autóján, LACI–73. Nagyjából akkor vásárolta, mint Péter, és ő is a mai napig használja. Laci testvére pedig ZOLI–75 rendszámmal rója az utakat.
A szolnoki Gergely tizenhét évvel ezelőtt, születésnapjára kapta családjától GERY–01 feliratú rendszámát.
– Hátrányom még nem származott az egyedi jelzésből, de az emberek reakcióján jókat szoktam mosolyogni. A legtöbben ránéznek az autómra, visszafordulnak, aztán megint ránéznek, majd elkezdik lökdösni a mellettük lévőt, hogy „nézd már, mi a rendszáma”.
– Ugyanez igaz viszont a mögöttem haladó autósokra is. Szoktam figyelni a visszapillantó tükörben az arckifejezésüket, és mindig jókat mulatok rajtuk – árulta el Gergely.
– Egy kellemetlen esetre emlékszem, amikor a parkolóházban a rendszámfelismerő nem tudta leolvasni a négy betű, két számos kombinációt. Ki kellett hívni a kezelőt, hogy engedjen már ki, mert mögöttem már sor állt.
Gergely egyik szolnoki ismerősének két egyedi rendszáma is van: TOM–074 és SPRNT–1. Ezenkívül ROB–975 és TIBI–76 feliratú autókkal is találkozott már Szolnokon.
Egyedi és egyéni rendszámtábla között van különbség, mégpedig a karakterek elosztásában és az árban – tájékoztatott a megyei kormányhivatal. Mint kiderült, egyedi rendszám karaktereinek száma feltűnőbb, mert négy plusz kettő vagy öt plusz egyes elosztású.
Az egyéni a szokásos három betű, három szám kombináció. Az egyénileg kiválasztott rendszámtábla kiadásának engedélyezése 112 ezer 450 forint, az egyedileg előállított rendszámtábláé 435 ezer forint.
A szolnoki kormányablakokban, becsült adatok szerint, néhány tucatot adtak ki az elmúlt három évben. Előfordult, hogy egy hónap alatt három-négy igénylés is történt, és volt, hogy hónapokon keresztül egy sem.
Néhány szabály
Az egyedileg előállított rendszámtábláknak meg kell felelniük néhány jogszabályi előírásnak. Vagyis a vágyott szöveg nem ütközhet közrendbe, közerkölcsbe, valamint a nulla számjegy önállóan nem szerepelhet rajta.
Nem engedélyezik azt sem, ha a négy betűből és két számból álló, egyedi rendszámtábla első karaktere S vagy R betű. Az egyénileg választott és az egyedi rendszámot is át lehet szerelni egy másik járműre, de csak, ha azt a hatóság engedélyezi.
A táblák gyártási ideje a kérelem benyújtását követően mintegy két-három hét, és az igénylés országosan bármelyik kormányablakban benyújtható.