2018.06.20. 17:18
A Gonda-kerámiák a túri fazekas triennálén is nagy sikert arattak
Gonda István különleges, egyedi alkotásai keresettek a magyar és a külföldi vásárlók körében egyaránt.
Gonda István műveit különdíjjal jutalmazták
Fotó: Mészáros János
Több mint negyven esztendeje kezdte kitanulni a fazekasmesterség fortélyait, saját stílusát azonban csak mintegy tizenöt évvel később találta meg. A szombathelyi múzeumban akadt rá egy 1780-as évekből származó zöld makkos, rozmaringos rátétes kerámiatálra, azt fejlesztette tovább, igen egyedi technikával.
Korábban főként magyar népművészeti, erdélyi motívumok hatásai érződtek munkáin, az utóbbi időkben született alkotásain azonban már inkább török, iszlám vonások fedezhetők fel.
Mostanság ugyanis ezek az igazán kelendőek, a népművészeti motívumokat már sem a hazai vásárlók, sem a vendégségbe érkezők nem keresik. Pedig Gonda István a Népművészet mestere címmel büszkélkedhet, s éveken át oktatta a fazekastanoncokat Mezőtúron.
A legutóbbi Alföldi Fazekas Triennáléra beküldött műveivel visszatért a hagyományokhoz, a réges-régi szombathelyi kerámiatál mintáihoz. Elképzelése sikert aratott, Mezőtúr város különdíját nyerte el velük.
– A kiírás szerint a pályázat meghirdetői idén a díszítést helyezték előtérbe: régi, ritkán használt díszítési technikák újraélesztését, továbbfejlesztését várták a fazekasoktól – tudtuk meg a mestertől.
– Sokat gondolkodtam rajta, vajon milyen formákkal, elemekkel jelentkezzek, s egyszer csak bevillant az a zöld makkos, rátétes kerámia, amit egykor Szombathelyen láttam. Persze, a rám jellemző módon alaposan túldíszítettem az eredeti mintát, de szerencsére nagy sikert aratott.
– Nem csak díjazták a kerámiáimat, de már többen jelezték, hogy szeretnék, ha nekik is készítenék hasonlót. Ez a mostani kollekció ugyanis jó darabig nem kerül vissza hozzám, hiszen az ország több városában is kiállítják.