2018.05.05. 14:30
Nem mindig a magasabb bér a munkahelyváltás legfőbb oka
Országosan és helyi szinten is komoly kihívást jelent a vállalkozásoknak a munkaerő megszerzése mellett a dolgozók megtartása.
A munkaerő elvándorlása, a fluktuáció a kisvállalkozásokat és a nagyobb cégeket is egyaránt sújtja, a probléma kiemelt fontosságú.
Ezért is választotta első, a Szolnoki Foglalkoztatási Paktum programjához kapcsoló workshopja témájául e kérdést a vállalkozók és vezetők képzését célul kitűző Brandatti Kft.
A szerdai rendezvényükön a téma úttörő szakértője, Ríz Ádám vezetési tanácsadó, szervezetfejlesztő ismertette meg interaktív, párbeszédes formában a résztvevőket a munkaerő megtartásának innovatív módszereivel.
Ríz Ádám cége a múlt évben egy országos, reprezentatív kutatást végzett annak feltárására, miként vélekednek munkahelyükről a hazai munkavállalók. Az eredmények alapján 22 százalékuk jelenleg is keres állást, vagy 1-2 éven belül váltana – azaz a munkaerőpiac egynegyede mozgásban van, ami nagyon magas arány.
A rendezvény résztvevőinek tapasztalata szerint a munkahelyet váltók a magasabb bért jelölik meg indokként, ám a felmérésből kiderül, a dolgozók a jövedelemnél is fontosabbnak tartják az olyan nem pénzbeli elemeket, mint a munka értelme és szervezettsége, az emberi kapcsolatok minősége, a munkahelyi környezet és a szolgáltatások.
Azaz nagy szerepet játszik döntésükben a munkavállalói élmény, azaz a munkavállalói tapasztalások, benyomások, érzelmek szubjektív összessége. A már munkahelyet váltottak 80 százaléka nyilatkozta azt, hogy nem a bér miatt szánta rá magát erre a lépésre.
A rendezvény résztvevőinek nagy része hozta fel problémaként a fiatal korosztály motiválásának, céghez való elköteleződésének problematikáját. A kutatás viszont rávilágít, hogy valójában nincs érdemi különbség a fiatalok és az idősebb dolgozók között a munkavállalói élmény fontosságát tekintve.
A fiatalokat sem csak az anyagi juttatások motiválják.