PEREN KÍVÜL EGYEZTEK MEG

2018.05.03. 17:30

Hosszú évek után véget ért a vita a tiszazugi települések között

Hosszú pereskedés után egyeztek meg az önkormányzatok: Tiszasas és Szelevény öt-öt millió forin­tot fizet Cserkeszőlőnek az egykori iskolatársulási követelések miatt. Szelevény már rendezte tartozását, Tiszasas egyelőre nem tudja, mikor utal.

Joó Zsuzsa

Illési Sándor László, Cserkeszőlő alpolgármestee

Fotó: Mészáros János

Amikor elkezdett drasztikusan csökkenni a falvakban a gyermeklétszám, az akkori kormány úgy döntött, a kistelepülési önkormányzatoknak iskolatársulásokat lehet létrehozni.

– A létszámcsökkenést mi és Szelevény is tapasztaltuk, tudtuk, saját 8 osztályos iskolát nem tudunk fenntartani – mondja Gyói Gábor, Tisza­sas polgármestere.

– Végül úgy döntöttünk, gyermekeink Cserkeszőlőre járjanak iskolába. Az ottani intézmény és az önkormányzat is tárt karokkal fogadott bennünket. Az elmúlt években kiderült, hogy jól választottunk: diákjaink mindenféle szempontból jó helyen vannak – fűzi hozzá a tele­pülésvezető.

Az iskolatársulás pénzügyi elszámolásánál is minden rendben volt, de csak az első évben. A második esztendőtől az önkormányzatok nem tudtak megegyezni azt illetően, hogy kinek mennyit kell betennie a „közösbe”.

Végül a három önkormányzat bírósághoz fordult. Mindenki a saját igazát bizonygatta. A per nagyon sokáig húzódott, ráadásul eredmény nélkül. Végül a térség országgyűlési képviselője, Boldog István arra kérte az érintett önkormányzatokat, igyekezzenek megegyezésre jutni, méghozzá bíróságon kívül.

Végül mindenki engedett, bár senki nem elégedett teljesen. Cserkeszőlő ötmillió forintra csökkentette követelését a két önkormányzat felé (ennek többszörösét kérte volna) és beleegyezett ennek rendezésébe a két tartozó község is, amelyek addig egy fillért sem szerettek volna fizetni. Érthető: szűk költségvetésükből ezt az összeget nem is tudják kigazdálkodni.

– Igen, végül peren kívül egyeztünk meg az ötmillió forintban – erősíti meg Illési Sándor László cserkeszőlői alpolgármester, hozzátéve, ezzel végre lezárult az évek óta tartó huzavona.

Illési Sándor László, Cserkeszőlő alpolgármestee
Fotós: Mészáros János

A bejövő összeget a település folyamatban lévő fejlesztéseinek finanszírozására fordítják. Illési Sándor úgy ­érzi, az iskolatársulás megfelelően működött, a gyerekek minőségi oktatásban részesültek és részesülnek.

Boldog István azzal biztatta a két tartozó felet, hogy az iskolafenntartással kapcsolatban keletkezett kiadás rendezhető a rekiből, azaz a rendkívüli önkormányzati segélyből. (Ez volt régebben az önhiki.) A két településnek pályázni kell az igénylésre, ennek pozitív elbírálásáért lobbizni fog.

– Végül egy megállapodásban is leírtuk, hogy Tiszasas és Szelevény is elismer öt­millió forint tartozást – folytatja Gyói Gábor. – De mivel saját forrással nem rendelkezünk, ezért csak akkor fizetünk, ha az állam (amelyik időközben átvette az iskolák fenntartását) ebbe besegít.

– Már benyújtottuk a pályázatot a magyar állam felé, várjuk a mihamarabbi pozitív elbírálását. Garanciát vállaltam arra, hogy amint a pénz megérkezik, huszonnégy órán belül átutaljuk Cserkeszőlőnek.

Pánczél Ferenc, Szelevény polgármestere elmondta, ők már rendezték tartozásukat, így számukra ténylegesen is lezárult az ügy.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában