2018.03.12. 13:55
Kultúradíjat kapott a martfűi metálzenész
Egy fiatal metálzenész, Lipák Péter vehette át nemrégiben a Martfű Város Kulturális és Művészeti Díját. Nem megszokott, hogy e műfaj képviselőit egy önkormányzat elismeri…
Papp Antal polgármester adta át a díjat Lipák Péternek
Forrás: Martfű Média
– Miért ne kaphatna metálzenész kulturális díjat? – tárja szét kezét Lipák Péter. A martfűi származású, de ma már Budapesten élő zenész jogosan teszi fel a kérdést: mit nevezünk művészetnek egyáltalán?
Tény, a metálzenét klasszikus értelemben nem sorolják a művészet kategóriájába. A legtöbben nem tudnak átlépni azon a sztereotípián, hogy a metálosok csak üvöltenek és a fejüket rázzák. Pedig, ha nem lenne bekapcsolva a torzító, igen sok metáldallam jazzmuzsikához hasonlítana.
Péter szerint ahhoz, hogy valaki igazán jó zenész legyen, bizony, nem árt némi klasszikus zenei képzettség. Ő például hétévesen kezdett először furulyán, majd zongorán játszani.
Éveken keresztül a szolnoki Ádám Jenő Zeneiskola növendéke volt. Eredeti tervek szerint a fiatalember zenei középiskolában folytatta volna tanulmányait, de végül a Gépipariban kötött ki.
– Egy csomó kapcsolódási pont van a klasszikus zongora és a metál között. Nem egy dallam zongorán született, aztán lett átszerelve elektromos gitárra, zenekarra. Most is gitáron és zongorán „írom” a zenéket.
Kérdésünkre, a szülők fogták-e a fejüket fiuk hirtelen zenei stílusváltásánál, a válasz határozott: – Egy darabig fogták. Azt viselték el a legnehezebben, amikor a vasárnapi ebéd közben nem nóta, hanem kőkemény rock szólt a lejátszóból.
– De ez van, változik a világ – mondja nevetve Péter. Elmeséli, amikor fejet rángatva, hajat lengetve belecsapott a húrok közé, szülei nem egyszer sóhajtottak fel, hogy „Úristen…., ez borzasztó!”
– Sőt, ezeknek a szavaknak mindenféle más változata is elhangzott már részükről. Ez a színjáték azonban kell a zenéhez, nem mondok le róla!
A fiatal előadótól megtudjuk, ez a műfaj a huszonöt-negyvenöt év közötti férfiak zenéje. És hogy mi van a csajokkal? Őket a fiúk viszik magukkal, így lesz kiegyenlített a nemek aránya a koncerteken…
Az idén 34 esztendős Péter élete tavaly november óta már nem csak a zenéről szól, sőt, a zene egy kicsit háttérbe is szorult. Megszülettek ugyanis ikrei, egy kislány és egy kisfiú.
Ezért is nem tudta átvenni a magyar kultúra napján a városi kitüntetést, csak később. Akkortájt vitte ugyanis haza kis családját a kórházból.
– Gyermekeink a harmincadik hét után születtek, alig egy kilóval. Tomi is, Petra is jól van, szépen nőnek. Peti nevet direkt nem akartunk adni fiunknak, azt mondják, egy családban elég egy Péter – bólogat somolyogva a zenész, aki büszke és boldog édesapa.
Azt mondja, felborult az eddigi fontossági sorrend, minden más helyre rangsorolódott, most a gyerekek az elsők. – Akik már metálzenét is hallgattak! Kénytelenek voltak… – nevet az édesapa.
Martfű (így is) nyitott város
A képviselő-testület február végi ülésén vette át kultúranapi városi kitüntetését Lipák Péter, az Effrontery zenekar alapítója, vezetője.
Dr. Papp Antal polgármester elmondta, Martfű nyitott város, igen sok tehetséges fiatal indult innen, akik aztán hírét viszik szülővárosuknak. Péter is minden fellépésekor megemlíti a közönségnek, honnan származik, hol vannak a gyökerei, azaz büszke Martfűre.
– A város azt tette, amit tennie kellett: díjazott egy tehetséget – tette hozzá a településvezető.