Kultúra

2015.04.22. 07:39

Igazi szenzációnak számít a két, Tiszapüspökinél feltárt sír

A négyes autópálya nyomvonalának megelőző régészeti feltárása mellett Tiszapüspöki és Törökszentmiklós határában is végeztek a felszínen található nyomok alapján próbaásatást a régészek. Itt igazi szenzációt, két, fegyvereivel együtt eltemetett gepida harcos sírját is feltárták.

Szathmáry István

Jókora bronzveretes egyenes kardot mutat Kovács Péter ásatásvezető régész és Császár Péter restaurátor. Az állapota miatt faládában nyugvó tekintélyes fegyvert valamikor a Kr. u. 5. században tették elhunyt gazdája mellé, akit szokatlanul gazdag útravalóval indítottak végső útjára. Jobb kezét a korban igen ritka különleges arany pecsétgyűrű díszítette, a medencéje táján előkerült tárgyak, egy bronz csipesz, bronz karikák, szegecsek és egy tűzkő pedig egykori, bőrből készült, de mára elporladt táskát, vagy szütyőt sejtetnek.

[caption id="" align="alignleft" width="425"] Császár Péter restaurátor (balról) és Kovács Péter ásatásvezető régész az egyik gepida harcos bronzveretes egyenes kardját tisztítja FOTÓ: Csabai István
[/caption]


– Az eltemetett tárgyak mindenképpen rangosabb, a közösségben jelentős szerepet vivő emberre utalnak, ezt különösen ritka arany gyűrűje mutatja, ami valószínűleg az antik világban készülhetett – teszi elénk a régész a sír legjelentősebb darabját. De érdekes tárgy a bronz csipesz is, ami a szépítkezést szolgálhatta akkoriban. A másik harcos kevésbé rangos ember volt, neki egy köpűs vaslándzsa, bronzveretes öv és egy még azonosításra váró vas tárgy jutott. Ettől függetlenül az ő sírja is rejtett érdekességet, fejénél egy nagyon szép vékony falú, vagyis nagy mesterségbeli tudásra utaló cserépedényt találtak a régészek. – Ma már nem lehet megállapítani, mit tartalmazhatott, de valószínűleg élelmet, túlvilági útravalót tehettek mellé – igazít el Kovács Péter, majd a valóban szenzációnak számító gyűrűről még elmondja azt is, hogy ebből, az úgynevezett korai gepida korból még ritkák a szép ötvösmunkák. A gepidák ötvösművészete később emelkedett olyan magas szintre, amiről a múzeum tárlóiban látható tárgyak tanúskodnak, ekkor még elsősorban fegyvereik készítésére fordítottak nagyobb gondot. A két harcost egyébként egymás mellé, viszonylag szűk, lekerekített sarkú téglalap alakú sírba, fakoporsóban helyezték örök nyugalomra, amiről a felismerhető koporsóvasalások is tanúskodnak. Azt, hogy milyen korúak lehettek, esetleg mi okozta halálukat egyelőre csak találgatni lehet, ezt egy esetleges antropológiai vizsgálat tudja majd tisztázni.


–  Mai szemmel nem voltak túl magas emberek, már a csontvázból is látható, hogy százhetven centiméter körüli termetűek voltak – válaszolja a régész, amikor a köztudatban szálasnak tartott egykori germánok kinézete felől érdeklődünk. Majd rögtön meg is magyarázza a mérsékeltebb termet okát. Elmondása szerint a hun kort követően elég zaklatott világban élhetett a két harcos, amikor igen kevés élelemmel kellett beérniük, s ez testi felépítésükre is kihatott. Azt, hogy várhatóak-e újabb sírok a területen még nem tudni a választ, mivel annak körülbelül egytized részét sikerült feltárniuk, de a kis ásatási felület ellenére a régészet értékes információkkal és becses leletekkel gazdagodott a mostani ásatás révén.

Az őskortól a népvándorlásig találhatóak a leletek

A két gepida, vagyis keleti germán sírt rejtő ásatáson a várakozásokkal ellentétben több korszak emlékeivel is találkoztak a régészek. A legkorábbi kutatott időszak a kora rézkor, vagyis a Kr. e. 4500-4000 körüli időszak, aminek tárgyi emlékeit egyszerű cserepek és állatcsontok adják, így nehéz a pontos időbeni besorolásuk. Utána a római császárkorral egyidős, csupán a szélén feltárt szarmata település következik szintén szegényes leletanyaggal. A sort az avar kor, vagyis a Kr. u. 6-8. század zárja, ahonnan részleges lovas temetkezést tártak fel többsoros gyöngylánccal, övcsattal, orsókarikával és néhány vastárggyal.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!