2022.01.03. 07:00
Remek évet zárt a magyar sport
Kiváló évet tudhatnak maguk mögött a magyar sportolók, akik kiemelkedően szerepeltek az olimpián, illetve 2021 kontinentális és világversenyein. Az MTI segítségével összeszedtük a legnagyobb sportsikereket.
A Szolnoki Dózsa vízilabdacsapata májusban a magasba emelhette az Eurokupa-sikerért járó trófeát Fotó: MTI/Nemzeti Sport
Szerencsére megyei sikereknek is örülhettünk az elmúlt évben, hiszen a Szolnoki Dózsa bizonyult a legjobbnak a vízilabda Eurokupában amellett, hogy a magyar bajnoki címet is begyűjtötte. A zagyvarékasi kötődésű Ecseki Nándor és a szolnoki születésű Szudi Ádám asztaliteniszpáros harmadik lett az Európa-bajnokságon, a Tisza Evezős Egylet versenyzője, Furkó Kálmán Eb-aranyérmet nyert, míg a Szolnoki Kajak-Kenu Klub sportolója, Bodonyi (Hadvina) Dóra olimpiai arany- és bronzérmet szerzett Tokióban. A 28 éves kajakos a poznani kontinensviadalon is jól szerepelt, míg klubtársa, Gál Péter ezüstéremnek örülhetett az Eb-n.
A legnagyobb nemzetközi magyar sportsikerek
január 13–31.: A magyar férfiválogatott öt győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel az ötödik helyen zárta az egyiptomi kézilabda-világbajnokságot.
március 5.: Krizsán Xénia ötpróbában bronzérmet szerzett a toruni fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon.
március 6–7.: A magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók minden idők legeredményesebb szereplésével, hat éremmel, köztük három arannyal fejezték be a hollandiai Dordrechtben rendezett vb-t.
április 9–11.: Galambos Péter könnyűsúlyú egypárban, míg a Szabó Bence, Furkó Kálmán alkotta győri–szolnoki duó könnyűsúlyú kettesben nyert aranyérmet az olaszországi Varesében rendezett evezős Európa-bajnokságon. Magyarország két aranyérmével az ötödik helyen végzett az Eb éremtáblázatán.
április 12–16.: Berecz Zsombor aranyérmet nyert a portugáliai finn dingi-Európa-bajnokságon.
április 16–18.: Az 52 kilogrammos Pupp Réka és a 90 kilós Tóth Krisztán is bronzérmes lett a lisszaboni cselgáncs-Európa-bajnokságon.
április 19–25.: Lőrincz Tamás arany-, Sastin Marianna és Kiss Balázs ezüst-, Fritsch Róbert pedig bronzérmet nyert a Varsóban rendezett birkózó-Európa-bajnokságon.
május 8.: A Szolnok férficsapata nyerte a vízilabda Eurokupa 2020–21-es kiírását: a Tisza-parti együttes ötméteresek után hódította el a trófeát az OSC-vel szemben. A Dózsa a 2017-es BL-sikerét követően a második számú európai kupát is begyűjtötte ezzel.
május 10–23.: A magyarok 15 éremmel zárták a vizes Európa-bajnokságot. Nyílt vízi úszásban Olasz Anna második, a csapat harmadik lett, akárcsak a szinkronúszók highlight kűrjében a magyar válogatott. A medencés úszóknál 400 méter vegyesen Hosszú Katinka az első, Mihályvári-Farkas Viktória a második helyen végzett, míg 200 méter pillangón Milák Kristóf győzött, Kenderesi Tamás ugyanitt harmadikként zárt. Kapás Boglárka 200 méter pillangón védte meg címét Hosszú Katinkát megelőzve. Szabó Szebasztián nyert 50 méter pillangón, illetve a 4x200 méteres női gyorsváltó lett második. Hosszú harmadik volt 200 méter vegyesen. Milák 100 méter pillangón is nyert, Burián Katalin 200 méter háton, Kapás pedig 400 méter gyorson lett harmadik.
május 14–16.: Valter Attila három napig viselte az összetett éllovasának járó rózsaszín trikót a Giro d’Italia országúti kerékpáros körversenyen.
május 23–június 4.: Péni István megvédte címét légpuskában az Eszéken rendezett sportlövő-Európa-bajnokságon, melyen a Csonka Zsófia, Major Veronika, Sike Renáta összeállítású trió bronzérmet nyert a női sportpisztolyosok csapatversenyében.
június 3–6.: A magyar versenyzők 18 érmet gyűjtöttek a poznani kajak-kenu Európa-bajnokságon. Ezer méteren első lett a Csipes Tamara, Medveczky Erika kajakkettes, valamint Gazsó Alida Dóra és Kopasz Bálint (mindkettő K–1), a Noé Bálint, Gál Péter, Kulifai Tamás, Dombvári Bence összeállítású kajaknégyes pedig ezüstérmet szerzett. Kopasz 500-on is nyert, ahogy a Kozák Danuta, Bodonyi Dóra kajakos duó és a Lucz Dóra, Kárász Anna, Csipes, Bodonyi kvartett. Ezen a távon Kozák (K–1) és Balla Virág (C–1) ezüstérmes lett, míg a Balla Virág, Takács Kincső kenuduó a harmadik helyen végzett. Kétszázon is jutott egy arany a magyaroknak Tótka Sándor (K–1) révén, Lucz Dóra (K–1) és a Balla, Takács kettős pedig másodikként zárt. A Lucz Anna, Kiss Blanka páros (K–2) harmadik lett a sprinttávon. 5000 méteren két-két arany- (Bodonyi és Noé Bálint, kajak) és ezüstérmet (Fodor Nicholas és Horányi Dóra, kenu) szereztek a magyarok.
június 8–14.: A magyar válogatott két arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal az éremtáblázat élén végzett a kairói öttusa-világbajnokságon.
június 10.: A 90 kilós Tóth Krisztián bronzérmet nyert a budapesti Papp László Sportarénában rendezett cselgáncs-világbajnokságon.
június 15–23.: A részben hazai rendezésű labdarúgó-Eb-n a magyar válogatott a csoportjában 3–0-ra kikapott a címvédő portugáloktól, 1–1-et játszott a világbajnok franciákkal és 2–2-t a németekkel.
június 24–26.: Ecseki Nándor és Szudi Ádám bronzérmet szerzett a férfi párosok versenyében a varsói asztalitenisz-Európa-bajnokságon.
június 28–július 7.: Fucsovics Márton a negyeddöntőig jutott a wimbledoni nemzetközi teniszbajnokságon.
július 5–11.: A magyar válogatott három arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal az élen végzett az oroszországi Nyizsnyij Novgorodban rendezett öttusa-Európa-bajnokság éremtáblázatán.
július 23–augusztus 8.: A magyar küldöttség hat arannyal, hét ezüsttel és hét bronzzal az éremtáblázat 15. helyén zárta a tokiói olimpiát. Aranyat nyert Szilágyi Áron (kard egyéni, Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó), Kopasz Bálint (kajak-kenu, K–1 1000 m), Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg), Tótka Sándor (kajak-kenu, K–1 200 m) és a Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású kajaknégyes (500 m).
Második lett Siklósi Gergely (párbajtőr egyéni), Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó), Varga Ádám (kajak-kenu, K–1 1000 m), Berecz Zsombor (vitorlázás, finn dingi), Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg), Rasovszky Kristóf (nyílt vízi úszás, 10 km) és Csipes Tamara (kajak-kenu, K–1 500 m). A dobogó alsó fokára állhatott fel a férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád), Tóth Krisztián (cselgáncs, 90 kg), Kozák Danuta és Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K–2 500 m), Kovács Sarolta (öttusa), Hárspataki Gábor (karate, 75 kg), valamint a női és a férfivízilabda-válogatott.
augusztus 24–szeptember 5.: A magyar küldöttség hét arannyal, öt ezüsttel és négy bronzzal a 18. helyen végzett a tokiói paralimpia éremtáblázatán. Győzött Veres Amarilla (párbajtőr), Pálos Péter (asztalitenisz), Illés Fanni (100 m mell), Ekler Luca (távolugrás), Konkoly Zsófia (100 m pillangó), Pap Bianka (100 m hát) és Kiss Péter Pál (K–1 200 m). Második lett Konkoly (400 m gyors és 200 m vegyes), Pap (400 m gyors és 200 m vegyes), valamint Osváth Richárd (tőr), míg harmadikként zárt Szvitacs Alexa (asztalitenisz), Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné Mező Boglárka és Dani Gyöngyi (tőrcsapat), Dávid Krisztina (légpisztoly) és Varga Katalin (K–1 200 m).
szeptember 16–19.: A magyar válogatott hat arannyal, nyolc ezüsttel és négy bronzzal fölényesen az élen végzett a koppenhágai kajak-kenu világbajnokság éremtáblázatán. Győzött a Kozák Danuta, Csipes Tamara duó (K–2 500 m), Gazsó Alida Dóra (K–1 1000 m), a Lucz Anna, Csizmadia Kolos kettős (K–2 vegyes 200 m), továbbá a kajakos Noé Bálint és Kőhalmi Emese, valamint a kenus Adolf Balázs 5000 méteren. Második lett Kopasz Bálint (K–1 1000 m), Lucz (K–1 200 m), a Kiss Blanka, Lucz páros (K–2 200 m), a Kozák, Csipes, Kárász Anna, Gazsó összeállítású női kajaknégyes, Csipes (K–1 500 m), a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám kenuduó (C–2 500 m), az 500 méteres női kenunégyes (Balla Virág, Takács Kincső, Gönczöl Laura, Opavszky Réka) és Kisbán Zsófia (C–1 5000 m). Adolf (C–1 1000 m), a Noé, Kulifai Tamás kettes (K–2 1000 m), a Bragato Giada, Nagy Bianka duó (C–2 200 m) és a Korisánszky Dávid, Takács Kincső vegyes páros (C–2 200 m) bronzérmet vehetett át.
november 2–7.: A magyar küldöttség három arannyal, valamint egy-egy ezüsttel és bronzzal zárta a kazanyi rövid pályás úszó-Európa-bajnokságot. Szabó Szebasztián 100 méter pillangón, 50 méter gyorson és 50 méter pillangón diadalmaskodott, utóbbi számban világcsúccsal. Milák Kristóf 200 méter pillangón második, míg Kós Hubert 400 méter vegyesen harmadik lett.
A Szolnoki Dózsa vízilabdacsapata májusban a magasba emelhette az Eurokupa-sikerért járó trófeát
Fotók: MTI, Nemzeti Sport