2 órája
Ismeretlenek járják Szolnokot, meghökkentő segítséget kapnak a tilosban parkolók
Ha nem váltunk parkolójegyet az autónkra, benne van a pakliban, hogy büntetést kapunk. Ilyenkor előfordul, hogy feltűnik néhány jóakaró, aki megmentene minket, vagyis, utólag jegyet vált az autónkra, hogy mentesüljünk a parkolás pótdíjfizetése alól. Vajon valóban megúszhatjuk így a parkolási bírságot? Kiderítettük!
Piros „mikuláscsomag" az autó szélvédőjén, mellé tűzve egy parkolójegy. A közösségi oldalakon rendszeresen látunk ilyen fotókat. A posztokból általában az derül ki, hogy valaki segíteni szeretne a „pórul járt" autóstársán, aki az esetben a parkolási bírságot kapta. Utánajártunk, hogy hasznos-e ez a segítség, megmenti-e a bliccelőt a pótdíjfizetéstől? Vagy esetleg jobban megéri becsületesen megváltani a parkolójegyet?
„A Tófenék úti parkolóban fényképezték a kocsidat, mikor én vettem a jegyet. Később becsúsztattam a jegyem a bünticédula közé. Hátha ki tudod magyarázni. Boldog karácsonyt!” Ez az üzenet néhány nappal ezelőtt jelent meg a Facebookon, az egyik szolnoki, közlekedéssel, parkolással foglalkozó csoportban. Nem sokkal korábban szintén egy parkolási anomáliát megoldani szándékozó jóakaró posztolt ugyanabban a csoportban. – Pláza parkolóban kapott valaki csomagot. Tettem érvényes jegyet az ablaktörlő lapát alá a csomag mellé – írta egy csoporttag.
Lássuk, mikor kell pótdíjat fizetnünk
Felmerül a kérdés: ez megoldás lehet? Az illetékesek válasza alapján elmondható, hogy csak bizonyos esetben. A témával kapcsolatban azonban érdemes először tisztázni, hogy mikor kell büntetést fizetni. Az NHSZ Zounok Zrt. honlapján is olvasható tájékoztató szerint több esetben kell a rendeletben meghatározott pótdíjat és várakozási esetenként plusz egy óra várakozási díjat fizetni.
Ha a jármű díjfizetési kötelezettség nélkül várakozik (a gépjármű elhelyezésétől számított öt percen túl), ha az egy óránál rövidebb időre váltott (papíralapú) jegy érvényességi idejét öt perccel túllépték, illetve az egy óra, vagy annál hosszabb időre váltott (papíralapú) jegy érvényességi idejét 15 perccel túllépték.
Pótdíj fizetendő:
- ha a bérlet érvényességi ideje lejárt vagy
- a parkolási jegyet, bérletet nem, illetve úgy helyezték el, hogy az ellenőrizhetetlen
- annak, aki a mozgáskorlátozottak parkolási igazolványát úgy helyezte el, hogy annak előlapján a hatályosságra és jogosultságra utaló adatok nem láthatóak
- annak, aki a parkolóhelyet az adott zónára érvényes díjtételnél alacsonyabb díjtételű parkolójeggyel vette igénybe
Egy egész fotósorozat készül a bizonyítékként
Ezekben az esetekben tehát jöhet a büntetés, amit az a bizonyos piros „mikuláscsomag” jelez a szélvédőn. Ilyenkor érdemes, van értelme jegyet vásárolni? Megmenthet egy érvényes parkolójegy?
– Ezekkel az esetekkel kapcsolatban elmondhatom, hogy a parkolóőrök egy meghatározott metódus alapján dolgoznak. Ez a következő módon zajlik: első körben megállapítják, hogy az autónak nincs érvényes parkolása, ekkor készül egy fotó a tényről. Öt perc elteltével pedig már egy fotósorozatot készít a kolléga, amennyiben közben nem hozott az ügyfél jegyet vagy nem jelent meg a rendszerben a mobiltelefonnal kifizetett parkolás ténye – részletezi válaszában az NHSZ Zounok Zrt. kommunikációs munkatársa.
Molnár Lajos hozzátette: ez a fotósorozat a bizonyíték és ettől kezdve már mindegy, hogy tettek-e oda jegyet vagy sem.
– A később odahelyezett jegy semmit nem változtat a megállapított tényen, hogy az ellenőrzés alkalmával díjfizetés nélkül parkolt az illető – mondta el végül.
Hány percünk van, hogy megússzuk a parkolási bírságot?
Tehát, amennyiben a megmentő parkolójegy abban a bizonyos öt percben datálódik, akkor hasznos lehet. Ilyen esetben érdemes tehát összehasonlítani a jegyen és a büntetőcédulán feltüntetett időpontot. A tény mindenesetre becsülendő, hogy vannak, akik megpróbálnak ilyen módon segíteni autóstársaikon. Ön vásárolt már ilyen szituációban másnak parkolójegyet?