2024.11.09. 14:00
Egyre több a kóbor medve, az Alföld is veszélyben van a kiszámíthatatlan vadállatoktól?
Néhány évvel ezelőtt Abonyban is láttak, és állítólag a Holt-Tiszában is lubickolt egy barnamedve. Mostanában is egyre gyakrabban tűnnek fel medvék Magyarországon, elsősorban az északi tájakon, legutóbb a Bakonyban is pánikot okozott egy. Mit tehetünk, ha egy bundás állatot látunk? Szakembereket kérdeztünk.
Haszon- és házi állatokat támadott meg a medve egy hajdú-bihari tanyán. Az állítólagos medvetámadás még szeptemberben történt, de az utóbbi hónapokban többször is véltek látni barnamedvét hazánkban. Sőt, legutóbb egy medve a Bakonyban is pánikot okozott. Korábban vármegyénkben is tűnt már fel brummogó. Egyre gyakrabban tűnnek fel medvék Magyarországon, vajon fel kell készülnünk térségünkben is a medveveszélyre? – merül fel ennek kapcsán a kérdés.
Akár szaporodhatnak is a medvék Magyarországon
Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgató professzora szerint a málnát majszoló medve látványa nem azt sugallja, hogy veszélyes vadállat. Ez azonban téves sugallat, mivel a medve olyan nagyragadozó, melynek egyetlen pillanat alatt megváltozhat a viselkedése, nagyon gyorsan, erőteljesen és veszélyesen szokott támadni. A szakember Hirado.hu-nak adott interjújában elmondta, hogy a medve ilyen gyakoriságú és ekkora területet érintő előfordulása nem lehetséges úgy, hogy ne legyen Magyarországon szaporodó pár.
Vajon van-e okunk félni hazánkban?
– Félni nem kell, felkészülni viszont igen, és pontosan ezért nem félünk, mert felkészülünk. Az átlagember esetében azt jelenti, hogy tudomásul kell vennünk, hogy a medve itt van, és ha nem is túl gyakran vagy sűrűn, de találkozhatunk vele az erdőben. Bár nagyon barátságos állatnak tűnhet, de ez egy nagy ragadozó, ezért el kell kerülnünk a vele való találkozást, a közelébe jutást. Ha olyan szerencsés vagyok, hogy kirándulás során megpillantok egy medvét, akkor gyorsan megnézem magamnak, megjegyzem, hogy egy életre szóló élmény maradjon, nem maradok ott leskelődni, fényképezni, hanem az ellenkező irányba távozok – hangsúlyozta a professzor.
Egy állatkerti állat ismeri a határait
Hasonlóan vélekednek a Jászberényi Állat- és Növénykert szakemberei is. A vármegyei állatkert dolgozói egybehangzóan állítják, és nem viccnek szánják, amit a mondás is tart: a medve nem játék.
– Először is szeretném hangsúlyozni, hogy nem lehet összehasonlítani egy állatkerti medvét és egy vadon élő állatot. A mi macink például itt született, tudja, hogy emberek veszik körül, de tudja, hogy hol vannak a határai, azon belül alakította ki az életterét. Ahogyan mi is tudjuk a határokat és minden szabályt betartva, elővigyázatosan viszonyulunk a medvéhez – hangsúlyozta érdeklődésünkre Komondi Ildikó. Az állatkert munkatársa, a berényi maci gondozója kiemelte, hogy nagyon fontos az is, hogy a látogatók is betartsák a rájuk vonatkozó szabályokat.
Ha látjuk, ne akarjunk szelfizni a bundással
– Egy vadon élő medve esetében már nagyon más a helyzet. Őszintén szólva, én se szeretnék szembe találkozni egy ilyen emlőssel – mondta. – Úgy gondolom, hogy ha itt, a környezetünkben látnánk medvét, még óvatosabbnak kellene lennünk. Az állat ugyanis nem a saját territóriumában tartózkodva stresszesebb. Így pedig még veszélyesebb – mutatott rá az állatgondozó.
– Ha azt halljuk, hogy lakóhelyünkön, annak közelében medve kószál, a legjobb, amit tehetünk, hogy otthon maradunk. Semmiképpen ne induljunk a keresésére, ne akarjuk lefotózni, ne akarjuk megetetni. Sokkal jobban járunk, ha messziről elkerüljük – tette hozzá végül Komondi Ildikó.
Pár éve a Holt-Tiszában lubickolt egy maci
Az ország északi részén gyakoribb, hogy feltűnik egy-egy határon túlról kóborló medve. Ám vármegyénkben is volt már rá példa, hogy felbukkant egy bundás állat.
- 2018-ban Abonyban keltett „feltűnést” egy mackó,
- majd Szolnokon is megfigyeltek egy Holt-Tiszában lubickoló barnamedvét.