Páratlan látvány

6 órája

Lélegzetelállító kísérletet mutattak be a zsúfolásig telt ceglédi templomban – videóval, galériával

Több száz diák lehetett a szemtanúja csütörtökön délelőtt annak a látványos fizikai kísérletnek, amely bizonyítja, hogy forog a Föld. A Foucault-inga kísérlet Cegléden ezúttal a Református Nagytemplomban ejtette ámulatba a résztvevőket.

Kocsis-Szabó Lilla Laura

– Kis Lajos mérnöktanár és Kozma Attila fizikatanár mutatta be a lenyűgöző kísérletet, amit szombaton megismételnek délelőtt tíz és tizenegy óra között – tájékoztatott Szokolai Attila, Cegléd város sajtóreferense annak kapcsán, hogy ismét megvalósult a Foucault-inga kísérlet Cegléden, a Református Nagytemplomban.

Foucault-inga kísérlet Cegléden
A Foucault-inga kísérlet Cegléden ismét bizonyította, hogy forog a Föld
Fotó: Nagy Balázs

A Foucault-inga kísérlet Cegléden 2007 óta minden évben ámulatba ejti az érdeklődőket

A sajtóreferens elmondta, a francia fizikus, Leon Foucault ingakísérletét a 2007-es esztendőben mutatta be először Tűri László fizikatanár.

– Azóta szinte hagyománnyá vált ez az esemény. Az inga egyébként 2012-ben, dr. Kégl Tibor, az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar docensének segítségével újult meg. Ma ismét láthatta az érdeklődő közönség, hogy bizony továbbra is forog a Föld – fogalmazott Szokolai Attila.

Az eseményen Kozma Attila fizikatanár indította az ingát, társa most Kis Lajos mérnöktanár volt. Hamarosan eldőlt az első bábu, aztán tovább folytatódott a kísérlet. 

– Ehhez egy ötven kilós ólomgolyót használtak, harmincegy és fél méternyi magasságból függött az inga – mondta. A kísérlet története egy francia tudós nevéhez fűződik. Leon Foucault fejlesztette ki, aki Párizsban, a Panteonban egy ingát lengetett, amelynek a lengési síkja állandó. Ahogyan pedig a Föld forog, úgy az inga rovátkákat vájt a homokba.

– A mi esetünkben egymás mellett álló bábukkal tették láthatóvá a folyamatot, ahogyan a Föld forgásának következtében az inga eldönti ezeket – fogalmazott a sajtóreferens. 

A kísérlet lényegét a diákok bevonásával ismertették, a szerkezetről magáról pedig Kozma Attila mesélt a nagyszámú közönségnek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában