2024.10.30. 19:39
Síri csend honol az egykori Tisza Szállóban, fotók és videók is mutatják a mai állapotokat
Kész, vége, bezárt. Nem üzemel semmilyen részlege. Volt, nincs… Az egykoron három csillagos szolnoki Tisza Szálló múltja fényes és csillogó, ám jelene romos, poros, pókhálós. Megnéztük, hogy mutat ma a város emblematikus épülete.
Az egykori szolnoki Tisza Szálló főbejárata zárva. Poros, pókhálós. Tehát nem a napokban került a kapu rácsaira lakat. Az épület vakolata folyamatosan omlik. Igaz, a közelebbről szemléző, nosztalgiázó „katasztrófa-turistákon” kívül más nemigen jár már a közelében.
A szolnoki Tisza Szálló dicsősége és bukása
Az épület nyugati falára elhelyezett „kommunizmus áldozatainak emléktábláját” szokták évente egyszer megkoszorúzni vagy félszázan, ám az esemény idején az emlékezők sem mennek jobban a hotel közelébe.
Tisza Szálló Szolnok
Fotók: Nagy BalázsA szolnoki Tisza Szálló, vagy szolnoki Hotel Tisza ma már a múlté. Első bejárata és a Tisza partra tekintő, egykoron Kis Tisza Étteremként működő helyisége zárva. Kerthelyiségét a gaz veri fel. Fürdőrészlegét tavaly decemberben még pár napra újranyitották, és még a fagylaltozója is működött ez év nyarán. Most már ezen szolgáltatások újrakezdésére sincs remény.
Információink szerint a menzáztatása is megszűnt, artézi kútja vízköpőjének a feje is poros, szomjazik az egykoron „Áldásnak” nevezett gyógyvize nélkül.
- A szálloda hivatalos honlapja hibajegyzéket mutatva nem működik.
- Az archív oldalakon feltüntetett telefonszámokon „előfizető nem kapcsolható”.
- A hotel Facebook-oldalán az utolsó bejegyzés 2023. december 27-én ez: „Kedves Vendégeink! A szauna felújítás alatt van, jelenleg nem üzemel! Megértésüket köszönjük. Hotel Tisza vezetőség”. Az internetes szálláshely-szolgáltatók közösségi platformjain ez áll: „Sajnáljuk, de ez a szállás jelenleg nem fogad foglalásokat az oldalunkon”.
- A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége internetes oldalán a szolnoki Tisza Szálló és Gyógyfürdő hosszú évtizedekig a háromcsillagos kategóriában működött. Ennek hirdetménye egy réztáblán ma is ott díszeleg az épület főbejáratánál. Azonban a falra szegelt kitüntető cím hamiskás képet mutat, miután a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége évekkel ezelőtt „leminősítette” közösségi oldalán a Hotel Tiszának nevezett szállodát. Online portáljukon korábban még csak a csillagaitól fosztották meg, és „nem minősített” állapotba helyezték, napjainkra azonban már a tagjainak soraiból is kihúzták a nevét.
A céginformáció szerint a szállodát a Hotel Tisza Kft. üzemelteti, egyéb adatot azonban nem találtunk a társaságról. A tulajdonos Z.H.X.Y. Investment Management Kft. két ügyvezetőjét, Peng Xiao Tiant és Quao Yu Feit nem értük el, mint ahogy Peng Peng igazgató asszonyig sem jutottunk el. A titkárság, vagy a recepciós hölgy tavaly még vezetékes telefonon keresztül szóba állt velünk, ma már azonban a vonal végén, és a zárt épületen belül is síri a csend.
Az 1928-ban épült szolnoki Tisza Szálló és Gyógyfürdő az eltelt közel száz év alatt a város szimbólumává vált. Szolnokról küldött képeslapok hirdették a város emblematikus épületét. A "krúdygyulai" hangulatú Tisza Szálló és Gyógyfürdőnek eredetileg háromfunkciós szolgáltatása (hotel, étterem, gyógyfürdő) közül mára semmi nem működik. Viszont egy tavalyi közgyűlési döntésnek köszönhetően már nem működik keleti dolgozók munkásszállásaként sem.
Egy kis szállodatörténelem
Szolnok önkormányzata 1880-ban vásárolta meg a szolnoki Tisza-part talán legszebb területét, Kamaraváros kincstári tulajdonban lévő részét. Röpke negyvenöt évvel később, 1925-ben egy festőművész, Zombory Lajos állt a városvezetők elé egy zöldterület-beépítési tervvel, amely egy hatalmas francia stílusú park, egy szálloda, illetve egy gőz- és gyógyfürdő megépítését is tartalmazta.
Sőt, érdekesség, hogy egy uszoda is szerepelt ezen a bizonyos látványterven, ami viszont sosem készült el. Nem így a szálló (na és persze a park, ami ma már Verseghy Ferenc nevét viseli)!
A szolnoki Tisza Szálló túlélt városi csődöt, világháborút, német és szovjet (kórházi) megszállást, 56-ot, rendszerváltást. A szövevényes privatizáció után a szolnoki tulajdonosi kör 2010-ben közel félmilliárd forintért kínai befektetőknek (Z.H.X.Y. Investment Management Kft.) adta el. A fejlesztések helyett azóta romlik az állaga. A város több alkalommal tájékoztatta a kínaiakat a vásárlási szándékáról, ám a hotel árát rendkívül magas összegben határozta meg.
A műemlék-védett épület vagyonértéke jelenleg több milliárd forint, azonban legalább ugyanennyi forrás kellene a felújítására, átépítésére, vagy modernizálására (amennyiben az örökségvédelmi hatóság ezt engedélyezné), valamint szolgáltatásainak beüzemeltetésére és működtetésére.
Közeleg a 2028-as év. A Hegedűs Ármin tervei alapján megépült szolnoki, és ma kínai tulajdonban lévő Tisza Szálló, valamint a Pávai Vajna Ferenc geológus, hévízkutató által feltárt szolnoki gyógyvíz százesztendős jubileuma…