2 órája
Megszületett a döntés, ilyen szavazati arány alakult ki a szolnoki alpolgármester-választáson
Október 31-én munkaterv szerint ülésezett a szolnoki közgyűlés. A tanácskozáson elsősorban pénzügyi kérdésekben döntöttek a képviselők, akik mindenek előtt alpolgármestert választottak Szolnokon. De a román követség képviselőivel koszorúzó polgármestert is kérdezték.
A város hivatalos honlapján csak egy nappal a soros ülés előtt, október 30-án délben pótlólagosan, illetve meghívóban nem szereplő napirendi pontként került fel dr. Füle István neve. A Szolnok 2024 frakcióban politizáló, egyébiránt az MSZP-ből a DK-ba átigazolt, majd onnan is kilépett baloldali önkormányzati képviselőt a „Meghívó napirendjei” alcímben szereplő dokumentum szerdától már alpolgármesternek titulálta, akinek illetménye és költségtérítése megállapítását is feltették az előterjesztések közé. Végül alpolgármestert választottak Szolnokon.
Az alpolgármester-választás a polgármesterhez intézett napirend előtti frakcióvezetői és képviselői kérdésekkel kezdődött. A Fidesz frakciót vezető Töreki András és párttársa, az erdélyi Aranyosegerbegyből származó Fejér Andor, valamint a közgyűlésben a kétfős KDNP-t irányító, Csíkszeredában született és gyermekkorát a Gyimesbükkben töltő Rehó János számon kérte a történelem szakos tanári végzettségű Györfi Mihály polgármestert, miszerint az elmúlt pénteken milyen lelkülettel koszorúzott Románia Nagykövetségének képviselőivel „karöltve” a román katonák szolnoki emlékművénél. Ismeretes ugyanis, hogy
- október 25-e Magyarország számára Észak-Erdély nyolcvan évvel ezelőtti elvesztése miatt gyásznap,
- miközben Románia számára egyfajta nemzeti ünnep, a román hadsereg napja.
A városvezető emlékeztette a kormánypárti képviselőket, hogy már az 1848-49-es forradalom és szabadságharc küzdelmeiben is részt vettek magyar oldalon álló román katonák. Ezért a rájuk való emlékezés nem ördögtől való cselekedet. Mind emellett azonban, megértve a határon túli magyarok lakta területeken született szolnoki képviselők érzékenységét, ezért legközelebb a tanácsukat fogja kérni román-magyar kapcsolatok témakörben…
Füle István személyében alpolgármestert választottak Szolnokon
Ezután a testület az alpolgármester-választásra is koncentrált. A poszt főállásban történő betöltésére Györfi Mihály megnevezte az általa javasolt dr. Füle Istvánt, akitől szakmai és politikai önéletrajzi adatairól, illetve Szolnok előremozdításához való motivációjáról is tettek fel kérdéseket a Fidesz-KDNP honatyái.
A közgyűlés az LMP-s Tóth Áron személyében megválasztotta a titkos szavazás lebonyolításában közreműködő szavazatszámláló bizottság elnökét, tagjainak pedig Töreki Andrást és a Szolnok 2024 frakciót vezető Borda Zoltánt.
A titkos szavazás végül többségi tíz igen, illetve hat nem vokssal, tartózkodás nélkül bizalmat adott dr. Füle Istvánnak Szolnok alpolgármesteri tisztségének betöltésére, aki ezután letette esküjét.
A továbbiakban elsősorban pénzügyi kérdésekben döntöttek a képviselők. A közgyűlés módosította a város 2024-es évi költségvetési rendeletét, amely elsősorban pénzügyi átcsoportosításokat, valamint tematikus központi támogatások befogadását jelenti. A testület arról is döntött, hogy a jövő évi büdzsé terhére a város az OTP Banktól kétmilliárd forint folyószámla-hitelt vesz fel a likviditási problémák kezelésére. Az előterjesztésre vonatkozóan Tóth Áron, a Pénzügyi, Költségvetési és Közbeszerzési Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a hitelfelvételt nem a város anyagi helyzete indokolja, hanem különböző előfinanszírozások biztonságos teljesítése.
A képviselők megvitatták a Bercsényi úti és a Mikszáth úti két lakótömbben, valamint a város több pontján is meglévő, egyre romló állapotú bérlakás-állomány felújításának és további bérbeadásának lehetőségeit is. Arról is határoztak, hogy a Szolnoki Szakképzési Centrum Sipos Orbán Szakképző Iskola és Kollégium gyermekétkeztetését a Gyermekvárosi konyha további egy évre végzi, valamint, hogy a Templom úti Szegő Gábor Általános Iskola előtti közterületen három kamerás térfigyelő-eszközt helyeznek ki.