2024.09.25. 13:55
Szolnoki ámorméz hódította meg a világot – miért különleges ez az aranysárga csoda?
Az Egyesült Államokban bizonyított a szolnoki Gujka Méhészet egyik közkedvelt méze. Ámorakácmézük kategóriájában a három legjobb, összességében pedig a világ harminc legjobb méze közé került a rendkívül rangos versenyen. Hírportálunk arról kérdezte a tapasztalt méhészt, Gujka Lászlót, hogy miért is különleges ez az aranysárga csoda, a szolnoki ámorméz.
Gujka László nem ma kezdte. Huszonhét éve foglalkozik méhészettel, és a kezdetek óta azt vallja, akkor teszi jól a dolgát az ember, ha szívvel-lélekkel teszi azt. A szolnoki méhész eszerint tevékenykedik. Példaértékű ismeretanyagot felsorakoztatva, és óriási szenvedéllyel beszél a munkájáról. Őt hallgatva, az embernek nincs kétsége afelől, hogy keze közül minőségi termék kerül ki. Mindezt még megfűszerezi egy csipetnyi humorral és a szükséges alázattal. És ha kell, mer nagyot álmodni, így született meg a szolnoki ámorméze is.
Nemzetközi versenyt céloztak meg a szolnoki ámormézzel
– Idén februárban is így tettünk, három mézünkkel neveztünk az Amerikai Egyesült Államokban tizenharmadik alkalommal megrendezett Black Jar Honey Contest Nemzetközi mézversenyre . A verseny rendezője az Asheville-i (Észak-Karolina) méhészeti kutató központ, a Center for Honeybee Research volt – számolt be Gujka László, aki nemcsak a részvételről, hanem a sikerről is hírt adott.
A nemzetközi mézverseny döntőjében, fajtamézek kategóriájában a világ legjobb három méze között végzett a szolnoki ámorakácmézünk (Indigo Bush Honey/ Amorpha Fruticosa Honey), összességében pedig bekerült a világ harminc legfinomabb méze közé – mesélte büszkén a szolnoki méhész, hozzátéve: az elismerést Mészáros Angéla kolleganőjével együtt érték el.
Nyolcezer kilométert utaztak az aranyló csemegékkel
A szakembertől megtudtuk azt is, hogy pontosan milyen megméretésen lett sikeres a szolnoki méz.
– A Black Jar (Fekete tégely) elnevezés onnan származik, hogy a versenyre érkező mézeket, címke nélküli egyforma üvegekbe töltik. A verseny során, a mintákat egy fekete textil zsákba helyezik, ezzel biztosítva, hogy a zsűri tagjai a bírálat során kizárólag a kóstolt mézek ízére hagyatkozzanak, kizárva minden egyéb lehetséges külső befolyásoló tényezőt. A tizenegy tagú szakmai bizottság a kóstolás során egymással sem kommunikálhat. Az értékelésnél kiemelt figyelmet fordítanak a méz tisztaságára, ízére, állagára és természetesen a minőségére is – részletezte, milyen követelményeknek kell megfelelni a mézeknek.
Mint kiderült: a szandaszőlősi mézek postai úton mintegy 8034 kilométert tettek meg.
A nagy távolság, a szállítás veszélyei, valamint a vámellenőrzések miatt egy egyedi szállítódobozt készítettünk. Ezen speciális doboz sértetlenül célba juttatta mézeinket a versenyre
– mondta el Gujka László.
Gujka László ámorméze a három legjobb közé került
– A mézünk egy három körös értékelési folyamaton ment keresztül, mely hónapokig tartott. Tavasszal kettő előzsűrizésen esett át, ezt követően júniusban Asheville-ben a Honey Fest nyilvános döntőjén ért véget a verseny az eredmények közzétételével. Kiválasztották a harminc legjobb mézet és a tíz kategóriát, ezzel együtt rangsorba is állították őket. Ezek egyike közé tartoztak idén a fajtamézek. Ebben a kategóriában, spanyol és török versenytárs mellett, az Ámorakácmézünk került a világ három legjobb méze közé. Büszkék vagyunk rá. Azért is, mert idén is több száz nevezés érkezett be a világ minden tájáról. A mézünk számos ország mézét megelőzve ért el rangos helyezést – számolt be büszkén Gujka László, aki szerint már az is különleges, hogy lehetőségük nyílt képviselni méhészetüket és egyben Magyarországot is egy ilyen világszínvonalú megmérettetésen.
Télen benn, nyáron kinn zajlik a munka
Gujka László méhészetének állandó telephelye Szolnok-Szandaszőlősön található, de méhcsaládjaikkal szezonálisan az ország különböző pontjaira is elvándorolnak, hogy minél többféle nektárt tudjanak gyűjteni.
A Gujka Méhészet ma 200 méhcsaláddal rendelkezik.
László nyáron a méheknél dolgozik, télen a műhelymunkákat végzi Mészáros Angéla kolléganőjével közösen.
– A méhekkel kapcsolatos munkálatokban, vándorlásban, pergetésben a méhcsaládok átvizsgálásában és nem utolsó sorban a marketingben is kiveszi részét méhész kolléganőm – emelte ki László.
A kaptárakat és a kereteket maguknak készítik el. Év közben rendszeresen járnak helyi termelői vásárokba, piacokra és rendezvényekre.
Még Ámor is belemárthatná a nyilát az ámorakácmézbe...
Mitől különleges az ámorakácméz? A sokak számára talán ismeretlen ámorméz, vagy ámorakácméz a Tisza árterében nyíló cserjés növény, úgy mint:
- gyalogakác;
- víziakác;
- ámorakác
nektárjából készül. Maga a növény csak levelében hasonlít a hagyományos fehér akáchoz, amiből a sokak által kedvelt akácméz készül. Az ámorakác virága lila színű és rendkívül sok, narancssárga virágport termel. Jellegzetesen édes, gyümölcsös ízvilággal rendelkezik.
– Ezt a mézet Szolnokon, a telephelyünkön gyűjtötték a méhcsaládok. igazi helyi termék – emelte ki Gujka László, aki mézkülönlegesség hatásairól is szólt. Mint megtudtuk: az ámormézet a mézek királyaként tartják számon. Sok ásványi anyag található benne, flavanoidokban gazdag, kiváló élettani hatású, magas vitamintartalmú. Elsősorban a szív és érrendszer karbantartásában, ápolásában játszik szerepet, azon kívül stimulálja és erősíti az immunrendszert. Ki tudja, talán még a szívügyekre is jó hatással van...
A Gujka Méhészet ámorakácméze egyébként nem először ér el sikert, legutóbb a 2023-as országos versenyen az arany minősítés mellett egyéb fajtaméz kategóriában első helyezést ért el.