2024.09.13. 19:55
Szinglitérkép: most végre kiderül, hogy mennyire szerelmes, vagy éppen válogatós térségünk
Izgalmas témában készült tanulmány a közelmúltban. Magyarország első szinglitérképének dr. Rövid Irén szociológus a megálmodója és elkészítője. Vármegyénkre vonatkozóan is érdekes adatokat közöl.
Az elemzés szerint hazánkban 2011 és 2022 között közel 299 ezerre nőtt az egyedülállók száma. A szinglik döntő többsége, azaz hetven százaléka a fővárosban, illetve nagyobb vidéki városokban él. Ők a húszas, harmincas éveikben járnak. A szinglitérkép azt is megmutatja, hogy a 20 és 39 év közötti egyedülálló száma majdnem öt százalékkal nőtt, míg a negyvenes korosztályé szinte megduplázódott.
A kutatás megcáfol egy tévhitet is, mely szerint több az egyedülálló nő, mint férfi.
– Száz 20 és 39 év közötti szingli nőre 149 ugyanilyen korú szingli férfi jutott 2022-ben. A negyvenes korosztály esetében pedig még ennél is több, méghozzá százhetvenhárom – fogalmazott dr. Rövid Irén.
Erről mesél a szinglitérkép: nem mindegy, hol élünk
Vármegyénket vizsgálva is kiolvasható néhány adat. A 2022-es évet tekintve, a húsz és harminckilenc év közötti szinglik aránya változó, de a nagyobb településeken tíz és húsz százalék között mozog.
Érdekes, hogy minél kisebb a település vagy község, annál kevesebb az egyedülállók száma. Akad olyan település, ahol ez a szám nulla és három százalék közötti.
Új családi és párkapcsolati szerkezetek is megjelentek
Dr. Szarvák Tibor szolnoki szociológust is megkérdeztük a témában. Az utóbbi években, évtizedekben jelentősen megnőtt az egyedülállók száma, melynek sokféle oka lehet.
Például a korábbi családmodellekkel, értékrendekkel kapcsolatban is új szemléletmódok jelennek meg. Mindez együttesen hat a párkapcsolatok vagy éppen a szinglilét alakulására
– fogalmazott a szolnoki szakember.
– Az évszázad népszámlálási esztendőit, tehát 2001-et és 2022-t vizsgálva az látszik, hogy a a Jászkunságban is jelentősen megnövekedett az egyedülállók száma, egyúttal pedig csökkent a házasságkötéseké – mondta a szolnoki szociológus.
- 2001-hez képes 2022-ben több mint tizenhatezerrel többen vallották egyedülállónak magukat;
- a házasságban élők száma pedig több mint ötvennyolcezerrel csökkent.
Szolnok vonatkozásában, 2022-ben közel kilencszázzal több hajadon illetve nőtlen élt, a házasok száma pedig több, mint kilencezerrel csökkent.
Megannyi tényező befolyásolja a párválasztást
A köztudatban megjelenő „tipikus szingli” nagyvárosban lakik, felsőfokú végzettséggel bír. Pezsgő közösségi életet él, sikeres karriert épít. A valóság ezzel szemben más, mint ahogyan azt a szinglitérkép kutatása is megerősíti.
Manapság rengeteg tényező befolyásolja a párválasztást, amelyet az online tér nyújtotta lehetőségek csak még tovább bonyolítanak.
– Bár az ismerkedés lehetőségei soha nem látott mértékben kiszélesedtek és statisztikailag könnyebb lenne megfelelő partnert találni, a gyakorlat mást mutat – erősítette meg dr. Rövid Irén.
A korábban említett értékrendek változásai mellett az igények és elvárások is más irányba mozdultak, amelyek szintén nehezítik a párkapcsolatok kialakításának lehetőségeit.
A statisztika rámutat, hogy bár a szinglik többsége valóban a fővárosban él – jellemzően harminc körüli férfiakról és nőkről van szó –, ám egy mikrocenzus, azaz kis népszámlálás adatai szerint a hétköznapi hősök soraiból kerülnek ki.
– A szóban forgó egyedülálló férfiak esetében a top öt szakma a szoftverfejlesztő, lakatos, rendszergazda, bolti eladó valamit kamionsofőr. A nőknél pedig a bolti eladó, általános irodai adminisztrátor, pénzügyi ügyintéző, valamint pénzügyi elemzők között találunk szingliket – mutatott rá a szociológus.