2024.09.20. 14:30
A vármegyei közgyűlés szeptemberi ülésén fejlesztésekről is beszámoltak – galériával
Közel négyszáz beruházás, több, mint 77 milliárd forint értékben –ennyi valósult meg az utóbbi években vármegyénkben a Terület-és Településfejlesztési Operatív Programok segítségével. Egyebek mellett erről, és a további tervektől is szó volt a vármegyei közgyűlés szeptemberi ülésén.
Pénteken megtartotta szeptemberi ülését Jász-Nagykun-Szolnok vármegye önkormányzata, a közgyűlés négy napirendi pontjaként beszámolókat, tájékoztatókat hallgattak meg a képviselők.
A közgyűlés első napirendi pontja a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programról szólt
Elsőként Oláh Gábor, a Nemzeti Fejlesztési Központ területfejlesztési programok végrehajtásáért felelős főigazgatója számolt be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP), valamint a TOP Plusz programok vármegyei eredményeiről, és az elkövetkezendő időszak terveiről.
Vármegyei közgyűlés Szolnokon
Fotók: Nagy Balázs– Hatalmas fejlődésen ment keresztül az utóbbi években a vármegye a programok segítségével – kezdte beszámolóját a főigazgató. Mint elmondta, a fejlesztések olyan régóta fennálló helyi igényekre adtak választ, mint az oktatási intézmények modernizálása, a közlekedési infranstruktúra fejlesztése, vagy a zöldterületek bővítése. Oláh Gábor arról is tájékoztatta a megjelent képviselőket, hogy a vármegyében a TOP programok segítségével összesen 389 beruházás valósult meg, több, mint 77 milliárd forint összköltséggel, 78 településen. A vármegyei önkormányzat pedig több, mint 4 és félmilliárd forint támogatásban részesült, a fejlesztések négy nagy területet érintettek, turisztikai, iparterület-fejlesztési, megyei identitás erősítésre irányuló, és foglalkoztatási-gazdasági együttműködések valósultak meg.
Épületek, utak újultak meg, ipari parkok, kerékpárutak épültek a TOP Plusz segítségével
A fejlesztések egyik kiemelt célja a gazdasági fejlődés erősítése volt, melynek részeként 57 új ipari parkot fejlesztettek vagy hoztak létre a települések, segítve ezzel a vállalkozások betelepülését és bővítését. Az infrastruktúra fejlesztése révén 53 kilométer felújított úttal gazdagodott a vármegye a TOP forrásaiból, kiegészülve 40 kilométer kerékpárúttal. Közel 150 vállalkozás támogatása is megvalósult a program segítségével. A Foglalkoztatási Paktum keretében a munkaerőpiaci programokban résztvevők száma 4213 fő volt, és több, mint 200 ember jutott álláshoz vármegye szerte a TOP-os forrásokból. Mint azt a főigazgató elmondta, a program segítségével 157 kilométernyi csapadékvíz-elvezető rendszer újult meg, és több településen megvalósult a zöldterületek rehabilitációja is. Népszerűek voltak az épületek energetikai korszerűsítését célzó pályázatok, a vármegyében összesen 86 ilyen fejlesztés zárt sikerrel, 7.2 milliárd forint összértékben.
Bővült a bölcsődei és óvodai férőhelyek száma a vármegyében
– Számunkra kiemelten fontos, hogy a lakosok is büszkék legyenek az otthonukra, ezért a közösségi terek megújítása, a kulturális és sportlétesítmények fejlesztése kiemelt hangsúlyt kapott. Ezek a programok nem csak az épített környezetet gazdagítják, hanem erősítik a közösséget is, hiszen minden korosztály számára elérhetővé váltak az új, modern létesítmények. A lakosság egészségének megőrzése és a szociális szolgáltatások színvonalának javítása szintén kulcsfontosságú volt, a TOP keretében több településen újultak meg orvosi rendelők, szociális intézmények, illetve új szociális lakások is épültek a rászorulóknak. Ennek eredményeképp 71 ezer 600 főnek javult az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférése a vármegyében– emelte ki Oláh Gábor. Hozzátette, a vármegye iskoláiban új tantermek, informatikai eszközök, digitális fejlesztések segítik az oktatást. A TOP-os fejlesztések révén 647 gyerek jutott új bölcsődei férőhelyhez, 2548 óvodai férőhely fejlődött, ez 67 beruházást jelent, több, mint 12 milliárd forint értékben.
Egy 150 ezer embert érintő árvízvédelmi fejlesztés is szerepel a tervekben
– A 2021- 2027 ciklusban a vármegye területén 207 beruházás, összesen 54 milliárd forint összértékben rendelkezik jelenleg támogatási szerződéssel. A megvalósuló pályázatok összértéke 97 milliárd forint, tehát, ennek már több, mint a fele a kedvezményezetteknél van. A legnépszerűbb a felhívások továbbra is a belterületi utak fejlesztése, az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése és az Élhető Települések fejlesztése pályázatok – sorolta a főigazgató. Mint azt beszédében elmondta, a jövőbeni tervek között szerepel:
- Egy 150 ezer embert érintő átvízvédelmi fejlesztés
- 426 kilométernyi kerékpárút megépítése
- 1176 kilométernyi csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítése
- Az új, vagy korszerűsített szociális lakások kapacitása 829 fő lesz
- Fürdőmegújítási programok is szerepelnek a tervek között
- 4500 új bölcsődei férőhely építése, és 21 ezer óvodai férőhely megújítása.
A vármegyei közgyűlés utoljára ülésezett jelenlegi összetételében
A közgyűlésen az első napirendi pont része volt a Szolnok és térsége Fenntartható Városfejlesztési Stratégiájának végrehajtásáról szóló beszámoló is. Ezután a vármegye 2019 és 2024 közötti gazdasági programjának végrehajtásáról szóló tájékoztatót fogadta el a testület. Emellett a vármegye tavalyi és idei első félévi munkaerőpiaci helyzetéről, valamint a munkavédelmi ellenőrzések tapasztalatairól is szó volt. Mint az az ülésen elhangzott, a közgyűlés ebben a hónapban ülésezett utoljára jelenlegi összetételében.