Jó tanácsok

2 órája

A csalók lesben állnak, ezért körültekintően vásároljunk tűzifát

Közeledik a fűzési szezon, sokan már most beszerzik a tüzelőanyagot. Legyünk körültekintőek, ha tűzifát rendelünk, vásárolunk, mert sajnos a csalók továbbra sem pihennek....

Rimóczi Ágnes

A székesfehérvári állami erdőgazdaság nevével éltek vissza csalók, a társaság nevét felhasználva hirdettek olcsó tűzifát a közelmúltban. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőre telefonos próbavásárlás során buktatta le a szélhámost. A történet akár térségünkben is megtörténhet, ezért a hatóság továbbra is hangsúlyozza, hogy kizárólag megbízható helyről és kellő odafigyeléssel vásároljunk tűzifát. Lássuk, mire kell odafigyelni, hogyan tudjuk elkerülni a csalókat. A Nébih segít ebben.

HZ1_3906
Illusztráció
Fotó: Havran Zoltán / Forrás: MW archív

Először ellenőrizzük a hirdetést a szakhatóságnál!

– A csalásokhoz és jogszerűtlen hirdetésekhez használt adatokat, valamint telefonszámokat hivatalunk kereshető formában közzéteszi, így ebben a listában érdemes először ellenőrizni a tűzifahirdetésekben megadott telefonszámokat (https://portal.nebih.gov.hu/jogszerutlen-hirdetesek-adatai) – olvasható a NÉBIH honlapján.

A tájékoztató szerint fontos tudni, hogy a szállítási költségek nagyon magasak, így azokat a hirdetéseket, amelyekben nem egy konkrétan lehatárolt területre, hanem az egész országra vagy teljes országrészekre kínálnak tűzifát eladásra, fenntartással kell kezelni. Ez ugyanis annak a jele, hogy a kiszállított tűzifával nagy valószínűséggel átverik a megrendelőt, hiszen a tűzifa- eladások egyik jelentős árnövelő tényezője a szállítási távolság, amelynek a költsége meg kell, hogy térüljön. 

Emellett a messziről jött fuvarost sokkal nehezebb utolérni, mint a helyi illetőségűt, akinek telephelye is van.

Kérdezzen, s kiderülhet, csalókról van-e szó...

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy telefonon történő tűzifarendelés során pedig érdemes tisztázni, hogy az alábbi kérdésekre az eladó hajlandó-e és tud-e válaszolni:

  • Bejelentkezett Ön a Nébih hatósági nyilvántartásába tűzifa-kereskedőként vagy erdőgazdálkodóként? Ha igen, milyen azonosító számot kapott, és ennek megfelelően, mi az erdőgazdálkodói kódja vagy az EUTR technikai azonosítószáma?
  • Ha reklamációm lenne a tűzifával kapcsolatban, abban az esetben kit kereshetek, milyen címen és telefonszámon?
  • Ön rendelkezik telephellyel, ahol megnézhetem előzetesen a tűzifát?
  • A tűzifa-szállítmány mellé hoznak szállítójegyet, amin szerepel: az Önök neve és címe, EUTR azonosítója; a tűzifa fafaja és mennyisége, az autó rendszáma, amivel hozzák a fát; a sofőr neve és címe; valamint az a hely, ahonnan a fát hozzák?
  • Kérem, amikor elindulnak hozzám a fával, telefonon hívjanak fel, és adják meg a teherautó rendszámát, mert csak az azzal érkező szállítmányt fogadom!

– Ha ezekre a kérdésekre nem hajlandó vagy nem tud válaszolni a hirdető, esetleg nemleges választ ad, vagy nem a megadott EUTR azonosító számhoz, erdőgazdálkodói kódhoz tartozó néven hirdetik a tűzifát, akkor attól a személytől kockázatos a vásárlás – hangsúlyozzák a szakemberek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában