2024.08.24. 13:30
Jászkunsági zarándokok járták be a pannonhalmi apátságot
Szolnoki, újszászi, tószegi és rákóczifalvai zarándokok látogattak el a közelmúltban hazánk egyik legismertebb kegyhelyére, a korábbi nevén Szent Márton-hegyeként ismert, ma az UNESCO Világörökség részét képező pannonhalmi bencés apátságba.
Amint azt Pélyi Istvánnétól, a csoport egyik tagjától megtudtuk, a szolnoki Jézus Szíve plébánia által szervezett negyvennyolc fős csoport Lédeczi Dénes esperesplébános atya lelki vezetésével a szolnoki Szent József-templomtól busszal indult az egynapos túrára, melynek során Pannonhalmán helyi vezetéssel tekintették meg a gótikus bazilikát, az altemplomot, a reneszánsz kerengőt, valamint a könyvtár látogatható részeit.
Szintén a program része volt az ottani gyógynövénykert és az illatmúzeum bemutatása is. A program zárásaként a pannonhalmi Gyümölcsoltó Boldogasszony-templomban a település híveivel együtt vettek részt a szentmisén és a szentségimádáson, majd élményekkel eltelve aznap este érkeztek haza a vármegyeszékhelyre.
Pannonhalma Győr-Moson-Sopron vármegyében található, a Pannonhalmi járás székhelye.
Kedvelt turisztikai célpont, elsősorban a Pannonhalmi Bencés Főapátságról és annak épületeiről ismert, amelyek 1996 óta az UNESCO Világörökség részét képezik.
A főapátság épületegyüttese a Bakony és a Kisalföld találkozásánál elterülő, közel 300 méter magas dombon, a Szent Márton-hegyen épült fel. A román stílusú altemplom és kerengő, valamint a gótikus bazilika az évszázadok során barokk és klasszicista stílusú épületrészekkel egészült ki, amelyek a főapátság mai arculatát is meghatározzák.
A tizenkilencedik századi könyvtárterem 400 ezres gyűjteményében számos könyvritkaságot őriznek. Az egész épületegyüttest a magyar klasszicizmus egyik legismertebb alkotása, az 55 méter magas torony koronázza.
A település híveivel együtt vettek részt a szentmisén
A negyvennyolc fős csoport Lédeczi Dénes esperesplébános atya lelki vezetésével kereste fel a minap a pannonhalmi apátságot
Beküldött fotó