2024.08.31. 19:55
Mesterséges gólyafészek: a szolnoki természetvédelmi egyesület kettőt telepített a napokban
A természetvédelemmel foglalkozó lelkes amatőrök és szakemberek is gyakran szembesülnek a napi szintű problémákkal, amely az ember és természet találkozási pontjainál tapasztalható. A sok közül az egyik ilyen az egyes madárfajok fészekrakása, amelyet a szolnoki természetvédelmi csapat most két mesterséges gólyafészek kihelyezésével szeretne óvni és segíteni.
Ráadásul a fehér gólya hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint. A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület már régen kifundált egy megoldást, amelyet korábban megvalósítottak. A napokban pedig ismét sikerrel végrehajtották a nem mindennapi vállalást: két mesterséges gólyafészek áll büszkén Szolnok és Újszász határában.
– Aki természetvédelemmel foglalkozik, nap, mint nap szembesül a rengeteg problémával, és lehetőségeihez mérten próbál segíteni – kezdte Hajdú Tamás az egyesület elnöke. Hozzátette, a mesterséges gólyafészek ötlete nem új keletű, sőt télen és tavasszal négy készült már, amelyekben aztán sikerrel költöttek a madarak.
A mesterséges gólyafészeknél a méret a lényeg
Hajdú Tamás elárulta, egy ilyen szerkezet több részből áll, minden elemnek lényeges szerep jut.
– A fészektartó acélszerkezet átmérője százötven centiméter. Ez mindenben megegyezik az áramszolgáltató által forgalmazottal, ez azonban félszer nagyobb – magyarázta Hajdú Tamás.
Kiemelte, a nagyobb méret nagyobb biztonságot jelent a gólyákra, az elektromos hálózatra nézve is. A teljes gólyacsalád elfér benne, ráadásul a fiókák nem akarnak idő előtt kirepülni, mert kevés a helyük, így az áramütés veszélye is kisebb.
– A fészekalapot vörösfűz fonatból készítettem, két óra hossza alatt – tette hozzá a szakember.
Tábla mesél a hasznos tudnivalókról a fészkek alatt
Hajdú Tamás elárulta, a két új fészket Szolnokon és Újszászon állították fel, magánterületekre.
– Hálózaton kívüli oszlopokra kerültek, ezeket szintén mi állítottunk a Zöld F Kft. segítségével, Az oszlopok tizenkét méteresek és betonból készültek – mondta. A szóban forgó, új típusú fészkek egyedi sorszámot kaptak, illetve egy táblát, amelyen néhány alapvető tudnivaló szerepel a madarakról, egyebek mellett költési adatok, minden évből.
– Egy telefonszám is olvasható rajta, amelyet probléma esetén hívni lehet – tette hozzá az elnök.
A cél nemes és magától értetődő
Hajdú Tamás kiemelte, természetesen az a céljuk, hogy a madárpárok elfoglalják a mesterséges gólyafészkeket és sikeresen költsenek bennük, majd sikerrel neveljék és reptessék fiókáikat.
– És ne csak az első repülésig tartson az életük, mint sok más hálózaton elhelyezett fészeknél – fogalmazott. A szakember teljesen biztos abban, hogy a szolnoki fészek gazdára talál, de az újszászi helyszínhez is komoly reményeket fűznek.
– Előbbi olyan területen kapott helyet, amelyet kimondottan sok gólya látogat, mivel a számukra kedvelt táplálékban gazdag. Nyaranta nem ritka, hogy negyven, ötven példány csemegézik arrafelé. A másik fészek szintén ígéretes helyre került, ezt az egyik egyesületi tagtársunk szemelte ki, nagyon várjuk, hogy ez is szimpatikus legyen egy gólyapárnak – sorolta Hajdú Tamás.
A mesterséges gólyafészek elhelyezése komoly feladat, ám az elnök elárulta, már kiforrott technikáik vannak a telepítésre. A nem mindennapi eseményről készült videót Önök is megtekinthetik!