2024.08.19. 06:55
Lakáskiadás: ezekre figyeljünk mindenképpen, ha nem akarunk csalódni
A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. Aki kiadná lakását, ingatlanát, annak nem árt tisztában lenni a hosszú távú lakáskiadás legfőbb szabályaival. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal szakemberei segítenek ebben.
Akik lakóhelyüktől távol tanulnak, vagy dolgoznak, általában ingatlanbérléssel oldják meg lakhatásukat. A lakáskiadásnak és -bérlésnek is vannak szabályai.
– Amikor évekkel ezelőtt elkezdtem Szolnokon dolgozni, albérletbe kellett költöznöm. Szerencsére, rövid keresés után sikerült egy megbízható, nyugdíjas pedagógus hölgyet találni, akinek éppen megfelelő volt a bérletre kínált kis lakása. Számára nem volt kérdés, hogy mindenben legyünk szabályszerűek, de én is így tartottam jónak.
Évekig ott laktam, egyszer sem volt semmilyen probléma a kiadással, bérléssel
– mesélte egy, akkor vidéki faluban élő hölgy.
Írjunk szerződést a lakáskiadásról!
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal illetékes szakemberei valószínűleg a fenti példára azt mondanák: bizony, így kell. Tájékoztatásuk szerint sok mindenre oda kell figyelni egy ilyen megállapodáskor.
– A megelőlegezett bizalom mellett érdemes írásban is rögzíteni a bérleti feltételeket. Fontos, hogy a bérlőknek a bérbevett lakásról mindig legyen érvényes lakásbérleti szerződésük, a havi lakbér kifizetését pedig érdemes dokumentálni. A legegyszerűbb, ha a bérlők átutalással fizetnek és a közlemény rovatban feltüntetik a dátumot és a „bérleti díj” megnevezést – hívták fel a figyelmet a NAV illetékesei.
Milyen bevétel a havi lakbér?
Hangsúlyozzák: a lakáskiadáshoz nem kell feltétlenül adószámot kiváltani, hacsak a bérbeadó nem választ valamilyen adószámhoz kötött gazdálkodási formát. Ha a bérbeadó magánszemély és nem turisztikai céllal adja ki ingatlanját, akkor a bérbeadás főszabály szerint áfamentes.
A havi lakbérről átvételi elismervényt kell kiállítani, ami írásban rögzíti a bevételt.
– A bérbeadás teljes bevételéből a jövedelem kétféle módon állapítható meg. Az egyik lehetőség a tételes költségelszámolás, amikor a bevételt csökkentik az igazolható költségek, mint például a közüzemi számlák, felújítási költségek, s ezeken túl az értékcsökkenés.
A másik lehetőség, hogy a teljes bevételből 10 százalék költséghányad levonásával állapítja meg jövedelmét a bérbeadó.
– A jövedelem után negyedévenként adóelőleget kell fizetni, és az éves szja-bevallásban ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemként kell feltüntetni. Az adó mértéke 15 százalék – részletezték az illetékesek.