2024.07.24. 19:55
Ljasuk Dimitry filmre vitte a Tisza-tó házirendjét, mindenkinek látnia kell – videóval!
Ljasuk Dimitry filmre vitte a Tisza-tó házirendjét. Az „ember alkotta paradicsom” ugyanis a megnövekedett turizmus miatt elért határterheléséhez, és csak akkor menthető meg károkozás nélkül, ha betartjuk házirendjét. A Tisza-tó írott és íratlan szabályok című film ezeken a szabályok vezeti végig a nézőt az alkotóra jellemző képi világgal. Ljasuk Dimitry műve udvarias kérés, de nyugodtan vegyük felszólításnak.
„Úgy lépjünk be ide, mint egy szentélybe” – fogalmazott a Tisza-tó írott és íratlan szabályai című filmben megszólaló egyik természetvédelmi őr. Bár konkrétan a tónak a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó részéről beszélt Ljasuk Dimitry legújabb, a Youtube-on ingyenesen elérhető filmjében, kijelentése találó, és a Tisza-tó egészére érvényes. Legalábbis annak kellene lennie. De mégsem az. Az elmúlt években nagyon megnőtt a turizmus a tavon, „dugó van” a szentélyben, amelyre közel sem vigyáz úgy mindenki, ahogyan elvárható lenne.
Ljasuk Dimitry készített már több, nagy sikert aratott filmet a Tisza-tóról, de a mostani más. Az eddigiek közt volt nagyjátékfilm, dokumentum- és természetfilm, ezúttal pedig a sorból eddig hiányzó, oktató jellegű alkotással jelentkezett – a nézők örömére az eddigi műveiből már ismert látvánnyal és stíluselemekkel.
Mint a filmben elhangzik, a Tisza-tó kiemelt turisztikai hellyé vált. Ez pedig magával hozta a tömeget, a megnövekedett vízi forgalmat, szemetelést, érdeksérelmeket, konfliktusokat. Utóbbiak persze megelőzhetőek, ha betartunk pár, távolról sem betarthatatlan szabályt. A bökkenő csupán az, hogy ezeket a szabályokat kevesen ismerik. A film ebben próbál rendet tenni.
Mit szabad és mit nem a Tisza-tavon?
A film számos konkrét témakört feldolgoz, úgymint:
- az emberi tömeg hatása az élővilágra;
- a Tisza-tavi vízi közlekedés szabályai és etikettje;
- a bejárható területek és azok korlátozásai;
- a Tisza-tó múltjának áttekintése, medencék bemutatása;
- hogy melyek a természetvédelmi őrök feladatai és tanácsai;
- a túravezetők a Tisza-tavon;
- fürdőzési szabályok;
- bringázási szabályok tanácsok bicikliseknek és autósoknak;
- a horgászat és a halőrök feladatai;
- sátrazási szabályok a Tisza-tavon;
- valamint a hulladékproblémák a tó környékén.
Pozitív a film fogadtatása
– Ezt a filmet már rég meg kellett volna csinálni – mondta el érdeklődésünkre az alkotó, Ljasuk Dimitry. A filmes, környezetvédelmi aktivista tapasztalatai szerint ugyanis mára nagyon sokan vannak a Tisza-tó vízén és partján egyaránt, és közülük sokan fittyet hánynak a szabályokra, és balesetveszélyes helyzeteket teremtenek. – Nem akartam még egy szezont várni a filmmel, mert minden nap számít. Remélem, sikerül változást elérni a fejekben. Ha csak száz ember megváltozik, akkor már megérte – mondta.
A Tisza-tó írott és íratlan szabályai öt hónap alatt készült el, múlt hétvégén vált elérhetővé az interneten, és már több mint 80 ezren nézték meg.
– A film nem paragrafusok felsorolása. Megkértem a vízi rendészeret és a vízi mentőket, hogy nyújtsanak szakmai támogatást a forgatáshoz, majd megpróbáltam minél egyszerűbben, minél közérthetőbben elmondani az írott és íratlan szabályokat, kis blokkokban, végigvezetve a nézőt – magyarázta a szerző. Ljasuk Dimitry elmondta, sokan írták már neki, hogy hiánypótló mű készült, ő maga pedig örül annak, hogy a visszajelzések szerint sikerült érdekessé tennie egy 78 perces oktatófilmet.
Ljasuk Dimitry utolsó Tisza-tavi filmjét készítette?
– Nem vagyok biztos benne, hogy csinálok több filmet a Tisza-tóról. Azt hiszem, kimerítettem minden szempontból. De azzal a mondanivalóval szerettem volna itt hagyni a témát, hogy legyen jövője a tónak, ne tegye tönkre a tömeg, mely nincs tisztában a szabályokkal – mondta el a Tisza-tó zöld nagykövetének is megválasztott filmes.