A Magyar Honvédség is alkalmazza

2024.07.30. 13:55

Megérkezett a legkorszerűbb időjárás-előrejelző módszer, Szolnokon tesztelték először

A július elején Szolnokon rendezett 46. CISM Katonai Ejtőernyős Világbajnokságon tesztelték először azt a drónos meteorológiai rendszert, amely a Magyar Honvédség számára a műveletek tervezését és végrehajtását segítheti a jövőben.

Mészáros Géza

A szolnoki helyőrségben régóta jól szolgál a fiktív ponton elhelyezett időjárás-előrejelző rendszer, ám az egyelőre megállíthatatlan technológiai fejlődés újabb és újabb eszközöket vet be a pontosság és a gyorsaság érdekében. A közelmúltban egy ilyen korszerű módszert teszteltek Szolnokon, épp a városban megrendezett katonai ejtőernyős világbajnokság alatt. A részletekről Steierlein Ákos főhadnagy számolt be a hírportálunk számára is.

Drónos meteorológia, időjárás-előrejelzés,
A meteorológiai drón technológiája a légkörbe juttatva azonnal továbbítja az adatokat a szakembereknek
Fotó: Steierlein Ákos főhadnagy

Március 23-án a meteorológusok és az időjárás elkötelezettjei együtt ünnepelték idén is a Meteorológiai Világnapot. Az esemény kiváló alkalom volt ahhoz, hogy ez év tavaszán a Magyar Honvédség Légierő Parancsnokságát a Magyar Meteorológiai Társaság (MMT) jogi tagjává választották. A polgári-civil és a katonai tudomány összeért, így a közös gondolkodás is hamarjában teret kapott. Ennek egyik eleme volt, miszerint a Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítették a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.

Az együttműködési megállapodás szerint olyan meteorológiai célú mérődrón fejlesztése van folyamatban, amely mind közvetlen méréseivel, mind azok időjárás-előrejelzési modellekbe történő integrálásával segítheti a Magyar Honvédség számára a műveletek tervezését és végrehajtását a jövőben. A közös munka első lépéseként a szakemberek drónos meteorológiai tesztméréseket hajtottak végre az ejtőernyős világbajnokság versenynapjainak reggelein.

A speciális szenzorokkal felszerelt mérődrón adatai, a katonai meteorológiai információs rendszerbe juttatva, a repülések elvégzése után néhány percen belül a szervezők rendelkezésére álltak, amelyek alapján ők részletes képet kaptak a légkör alsó 2,5 kilométeres rétegének – az elsodródás szempontjából különösen fontos – szélviszonyairól, valamint hőmérsékleti és nedvességi karakterisztikáiról.

Emellett a Magyar Honvédség Kiss József 86. Helikopterdandár meteorológusai is használták a kapott információt a világbajnokság biztonságos és sikeres lebonyolítását segítő előrejelzéseikhez.

időjárás-előrejelzés
Az ejtőernyős világbajnokság alatt a szolnoki helyőrség meteorológusai is használták a drónos időjárás-előrejelzés biztosította adatokat
Fotó: Steierlein Ákos főhadnagy

A szolnoki drónos tesztmérések végrehajtásának másik célkitűzése volt, hogy a MouldTech Systems Kft., a Magyar Honvédséggel közösen, minél több méréssel vegyen részt a Meteorológiai Világszervezet által indított drónos meteorológiai mérési kampányban. A 2024 márciusa és augusztusa között zajló demonstrációs kampány célja a drónos mérések hozzáadott értékének vizsgálata és igazolása az időjárás-előrejelzési modellek javítására irányuló kutatásokban és fejlesztésekben.

Az ejtőernyős műveletek mellett a tüzér fegyvernem részére is kiemelten fontos a légkör pontos ismerete, így a közös drónos meteorológiai mérések sem állhattak meg.

A közeljövőben a PzH-2000 önjáró tüzérségi eszköz lövészetének alkalmával a tatai vitéz Barankay József 1. Önjáró Tüzérosztálynál rendszeresített TM-12 METEO HU időjárásjelző komplexummal történő egyidejű mérések végrehajtása is már tervezés alatt áll – tudtuk meg Steierlein Ákos főhadnagytól.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában