2024.07.04. 06:55
Hangoskodók, szemetelők lepték el a szolnoki belvárost, fogy a lakosság türelme
Egyre többen panaszkodnak az ittas, vagy drog hatása alatt álló csoportok, személyek viselkedése miatt Szolnokon. A hangoskodók, kéregetők gyakran a város legfrekventáltabb területeit veszik birtokba, sokszor óriási szemetet hagyva maguk után.
Az utóbbi időben megszaporodtak azok a posztok a városi közösségi oldalakon, melyek a közterületen tartózkodó kéregetők, hangoskodók viselkedésére panaszkodnak. A Hild téren szinte nincs olyan nap, amikor ne foglalnának el padokat, és viselkednének elfogadhatatlan módon bizonyos csoportok, személyek, akik gyakran szemetet és koszt hagynak maguk után.
De hasonló a helyzet a buszpályaudvar környékén és a különböző közparkokban is. Az ügyben megkerestük a városi közterület-felügyeletet, hogy milyen eszközeik vannak a helyzet megoldására. Mint azt Szabó Zoltán, a Szolnok Városi Közterület-felügyelet vezetője elmondta, bár az életvitelszerű közterületen tartózkodás, mint szabálysértés a rendőrség hatáskörébe tartozik, de a közterület-felügyeletnek is vannak eszközei a probléma kezeléséhez.
Szabálysértési bírságra számíthatnak a hangoskodók
Az a személy, aki a közterületen tartózkodik, és nem tartja be az alapvető közösségi együttélés szabályait, szemetel, hangoskodik, azzal szemben szabálysértési bírságot szabhatunk ki. Amennyiben közterületi alkoholfogyasztást tapasztalunk, azt is szankcionálhatjuk. Akkor is eljárunk, ha az önkormányzat által hozott, együttélés szabályait tartalmazó rendeletet megszegik, ilyen például az utcabútorok nem rendeltetésszerű használata. Ilyenkor figyelmeztetéssel, de büntetéssel is élhet a közterület-felügyelő
– sorolta a szakember. Mint elmondta, amennyiben bűncselekmény merül fel, azonnal értesítik a rendőrséget, de gyakori a közös járőrszolgálat is.
Fokozottan és folyamatosan ellenőrizzük azokat a területeket, ahol a probléma megnyilvánul. Ez mindig változó. Ugyanis, ha rendészetileg egy bizonyos területre koncentrálunk, akkor áttevődik a probléma egy másikra. Maga a jelenség tehát rendészeti módszerekkel önmagában nem kezelhető
– hangsúlyozta Szabó Zoltán aki elmondta, tapasztalataik szerint a városban tartózkodó fedél nélküli emberek közül 10-15 fő az, akivel szemben rendszeresen intézkednek kollégái.
Néhányan nem fogadják el a felajánlott lehetőségeket
Nem általánosítható ez a dolog, de azt is tapasztaljuk, hogy más városokból, például Debrecenből, Budapestről érkező fedél nélkülivel találkozunk, ugyanis a hajléktalan-ellátás Szolnokon nagyon magas színvonalon működik, és ezt az információt átadják egymásnak. Mi is látunk el szolgálatot utcai szociális segítőkkel, akik minden esetben felajánlják számukra azokat a lehetőségeket, melyekkel javulhatna a helyzetük. Ám, hiába mondják el, néhányan nem hajlandóak igénybevenni a szolgáltatásokat. Ezekkel az emberekkel van inkább a gond. Jelenleg a Hild téren és a belvárosban jelentkezik a probléma, ezért folyamatosan ellenőrizzük ezeket a területeket, önállóan is, de bejelentés esetén is intézkednek a kollégák
– mondta a közterület-felügyelet vezetője. Hozzátette, jelenleg 15 fővel dolgoznak, így azt, hogy egy teljes napig egy helyszínen legyenek, nehezen tudnák megoldani, de minden jelzésre reagálnak. A bejelentések zöme egyébként a nappali órákban érkezik, de 0-24-ben látnak el szolgálatot.
Napi szinten biztosítják az arra szorulók ellátását
Mint azt a Szolnoki Kistérség Többcélú Társulása Humán Szolgáltató Központ vezetőjétől megtudtuk, az intézmény az év minden napján biztosít szolgáltatásokat a hajléktalan emberek számára Szolnokon. Hegyi Anita elmondta, működik a nappali melegedő a Prizma utcában, mely hétfőtől péntekig, reggel 8-tól 18 óráig tart nyitva. A 40 férőhelyes intézményt naponta átlagosan 43 fő veszi igénybe.
Nincs több hajléktalan a belvárosban, mint eddig
A hajléktalan-segítő szolgálattal kapcsolatba kerülő hajléktalan személyek száma nagyságrendileg nem változik a városban. Napjainkban sincs több hajléktalan a belvárosban, mint eddig volt. A változás annyi, hogy kicsit több időt töltenek a közterületen, mert a lakosság is többet tartózkodik a jó időben a városban, és a városi programokon. Minden hajléktalan embereket ellátó intézmény azt tapasztalja, hogy nyáron kevesebben veszik igénybe a szolgáltatásaikat, illetve több helyen még a téli időszakban sincsenek a férőhelyek teljesen kihasználva. Mivel a törökszentmiklósi nappali melegedő kivételével a vármegyében egyedül intézményünk biztosít ellátást hajléktalan embereknek, ezért nálunk kisebb arányú az ellátotti létszám csökkenése nyáron
– mondta az intézményvezető. Hozzátette, míg a 43 férőhelyes éjjeli menedékhelyet januártól-áprilisig éjszakánként átlagosan 48 fő vette igénybe, addig ez a szám május elejétől napjainkig 36 főre csökkent, a nappali melegedőben április végéig átlagosan 48 fő ellátását biztosították.
Az év során a regisztrált ügyfeleink 4-7 százaléka tölti az éjszakát hosszabb-rövidebb ideig közterületen a nyári időszakban. A hajléktalan-segítő szolgálat, ahogy a neve is mutatja, segíteni hivatott a hajléktalan embereket. Hatósági jogkörrel nem rendelkeznek kollégáink. Természetesen mindig szem előtt tartjuk munkák során, hogy értéket és a társadalom többsége által elfogadott normákat közvetítsünk ügyfeleink felé
– hangsúlyozta Hegyi Anita.
Minden bejelentésre reagál a rendőrség, intézkednek
Az ügyben megkerestük a rendőrséget is.
– A Szolnoki Rendőrkapitányság munkatársai minden bejelentésre reagálnak, illetve közterületi szolgálatellátásuk során kiemelt figyelmet fordítanak a szolnoki
- vasút-, valamint buszállomás;
- továbbá a belváros
visszatérő ellenőrzésére. Minden esetben – egyedileg mérlegelve az elkövetett cselekményt – a rendőrségi törvény felhatalmazása alapján intézkedést kezdeményeznek. Amennyiben szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetését észlelik, az erre vonatkozó jogszabály alapján a szükséges eljárást lefolytatják – válaszolta kérdésünkre András Hunor Lehel százados, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense.