2024.06.15. 10:30
A Tiszazug természeti értékeivel barátkoztak a szolnoki tehetséggondozó diákjai
A Szolnok Városi Tehetséggondozó Szakkollégium tanulói a közelmúltban térségünk „rejtett kincseit”, Tiszaföldvárt, Tiszakürtöt és Lakiteleket is felkeresték a Nemzeti Tehetség Program (NTP) segítségével. A diákok számára a sikeres pályázattal elnyert projekt célja a természettudományos tárgyak tanulásának segítése, szemléletformálás a környezeti nevelés terén, tanulmányi versenyekre, továbbtanulásra való felkészítés.
Szabó László Zoltán, a Szolnok Városi Tehetséggondozó Szakkollégium nevelő tanárának, projektvezetőnek a beszámolója szerint Tiszaföldváron a Tiszazugi Földrajzi Múzeum Táj és ember a Tiszazugban című interaktív kiállítását Németh Gyula gyűjteménykezelő mutatta be a diákoknak. A kiállítás megelevenítette a múltat, a vidék földrajzát, a kunhalmok, és a Tiszazug híres jégkorszaki megafaunát idéző paleontológiai leleteit. A múzeumhoz tartozó 1850 körül épült tájház egy letűnőfélben lévő életforma és a múlt századi történelem ötvözetét jelenítette meg.
A Tiszakürti Arborétum a kertépítésben jeleskedő Bolza család hagyatéka, amely kisebb területen található, de méltó párja a Szarvasi Arborétumnak. A szépen kialakított fogadóépületben Tálas László, az arborétum vezetője várta a csoportot, aki a kert bemutatása során többek között arra is rámutatott, hogyan lehet modern ökológiai szemlélettel egy állandó változásban lévő kertet kezelni, és a helyben adódó lehetőségeket ehhez kihasználni. A kollégisták rácsodálkoztak a komposztálóra, a rovarházakra, az őshonos gyümölcsfákra, a biokertre, a fűszernövény gyűjteményre. A diákok növény- és rovarhatározást, madármegfigyelést is végeztek.
A túra utolsó állomása a Lakitelki Népfőiskola volt, ahol a Hungarikum Liget szép házai között a Csillagvizsgáló és a Hungarikum kiállítás kupolás épülete vonzotta a tekinteteket. Nagy élményt adott a Nobel-díjas tudósok és feltalálók kiállítása. A kitűnő hangulatban zajló szakmai kirándulás sok élményt, újszerű ismeretet nyújtott – foglalta össze a diákok „érzékenyítő” élményeit is Szabó László Zoltán nevelő tanár, projektvezető.