2024.06.10. 19:53
Fától az erdőt: csemeték tízezreit ültették ki a Jászkunságban – mutatjuk a részleteket
Több mint 22 településen összesen 157 ezer csemetét ültetett Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. (Nefag Zrt.). Az elmúlt öt év eredményeiről és sikereiről Magyar Istvánnal, a Nefag Zrt. vadgazdálkodási és kommunikációs vezetőjével beszélgettünk.
Az Agrárminisztérium 2019-ben hirdette meg az Országfásítási Programot, melynek célja az ország fával borított területének gyarapítása. A program lehetőséget biztosít a települések belterületének fásítására, az újszülöttek erdeje telepítési program megvalósítására és a minta fásítási kezdeményezések végrehajtására. A cél az, hogy növeljék a fával borított területeket és a nemzeti értékként kezelt zöld vagyont. Az erdők kezelése, védelme, az erdőborítottság fenntartása, illetve annak gyarapítása a Nefag Zrt., mint állami erdészeti társaság részére, stratégia fontossággal bír.
Cikkünkben Magyar István a a Nefag Zrt. vadgazdálkodási és kommunikációs vezetőjével beszélgettünk a témáról.
Az emberi élet alapvető feltételét képezik
– Az erdő, mint összetett ökológiai rendszer, meghatározó szerepet tölt be az ország zöld vagyonának alakulásában – kezdte Magyar István. – A környezetre gyakorolt hatása révén az emberi élet alapvető feltétele. A szénmegkötő és azt rendszerbeépítő tulajdonsága révén, tekinthetjük a klímavédelem biológiai hátterének. Az erdő mindenkinek mást jelent, tiszta levegőt és ivóvizet, zaj és porvédelmet, kikapcsolódást, rekreációt, vagy csak egyszerűen szemet gyönyörködtető tájképi elemet.
A településfásítások kapcsán az erdészeti társaság az erdők gyarapítását Jász-Nagykun- Szolnok vármegyében 22 településhez köthetően, 130 hektáron mintegy 157 ezer csemete felhasználásával valósította meg.
Szakmai irányítással segítették az ültetést
– A társaság a csemeték ültetéséhez szükséges szakmai iránymutatással és a nevelésükhöz szükséges szakirányú instrukciókkal segítette a települések által igényelt facsemeték ültetését – folytatta Magyar István. – A tartós gondoskodást biztosító állami erdőkezelési modell alapja, hogy a természeti folyamatokra támaszkodó és fenntartható módon kezelt hasznosítás eredménye, fedezi az olyan közcélú feladatok ellátását, mint az egészséges környezet hosszútávú fenntartása vagy az erdei turizmus.
Két vármegyében is sikerrel jártak
Az Országfásítási Program keretein belül a Nefag Zrt. az elmúlt négy évben 25 település község határában 139 hektár létesített erdőket. A társaság az elmúlt öt évben Jász-Nagykun-Szolnok és Pest vármegyében 28 hektáron valósították meg az újszülöttek erdejét. További 111 hektáron pedig minta erdő jött létre. A kitelepített erdők zömében kocsányos tölgy, cser és fehér nyárfából állnak. Az erdőtelepítéshez 212 ezer csemetét, 410 mázsa makk szaporítóanyagot használtak fel.