2024.04.28. 06:55
Komoly büntetést kockáztat, aki túl sokat gyűjt belőlük: a Jászkunságban is vigyázni kell a csigákra
Az éticsiga hazánkban is őshonos puhatestű, nevét pedig pontosan innen kapta: ehető faj. Sokáig bárki szabadon gyűjthette, és leadhatta a megfelelő gyűjtőpontokon. Ez a „gyakorlat” azonban mára jelentősen megváltozott!
– A faj jelenleg védett státuszban van, és bár jelenléte gyakori, ez nem egyenlő azzal, hogy előfordulásuk tömeges lenne – kezdte Monoki Ákos, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Jász-Nagykun Szolnok vármegyei tájegységvezetője. A szakember elárulta, az éticsiga az egyik a hazai fajok közül, mely a legnagyobbra nő, házának átmérője öt-hat centiméter is lehet.
– Ezek látványos méretek, főleg a többi fajhoz viszonyítva – tette hozzá a jászkunsági szakember.
Nem véletlenül szabályozták a gyűjtését
Az éticsiga szaporodási időszaka áprilistól augusztusig tart. Különleges, hímnős faj, két egyed a találkozáskor kicseréli egymás között a hímivarsejteket egy-egy kis „tasakban”, melyekkel később megtermékenyítik a lerakott petéket.
– Hazánkban jelenleg stabilnak mondható az éticsiga-állomány, pontosan ezért kell vigyáznunk rá, illetve ez volt a gyűjtésüket tiltó, szabályozó rendelet megalkotásának célja is, aminek a története a kilencvenes évekig nyúlik vissza – mondta Monoki Ákos.
Hol és mennyit? Szigorú a szabályozás!
A tájegységvezető megerősítette, hogy az éticsiga jelenlegi, természetvédelmi értéke kétezer forint, és bár gyűjtése nem tilos, szigorú szabályok és engedélyek függvénye.
A védettség intézménye a túlgyűjtés ellen véd. Csak bizonyos engedélyek birtokában, meghatározott területeken szedhető az éticsiga. Ráadásul az sem mindegy melyik méretűből, mennyit gyűjt valaki, hiszen a fiatal, valamint a szaporodóképes egyedek száma is stabil kell hogy maradjon
– részletezte Monoki Ákos, aki elárulta, szerencsére Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében ritkán futnak bele illegális cselekedetekbe a csigák kapcsán.
Farmokat hoztak létre, de nem jött be
Arra pedig a korábbi években szintén volt példa, hogy csigafarmokon próbálták tenyészteni ezeket a puhatestűeket, ám idővel minden próbálkozás sikertelenségbe fulladt. Az éticsigák esetében ugyanis nem lehet mesterségesen másolni a természet munkáját.
Akár börtönbüntetés is lehet a vége...
– Azt fontos hangsúlyozni, ha valakit bármilyen védett állat vagy növényfaj gyűjtésén, elejtésén kapnak, annak bizony komoly következményei lesznek, annak a kárnak a mértékétől függően, melyet az illető a tevékenységével okozott. Mindennek megvannak a fokozatai, a pénzbírság mellett adott esetben a börtönbüntetés lehetőségét is kockáztatja valaki, ha akkora a kár mértéke – magyarázta a tájegységvezető.
Hírportálunkon nemrég egy másik csigafajtával is foglalkoztunk: szakemberek segítségével jártuk körbe a roppant kártékony meztelen csigák elleni védekezés leghatékonyabb módjait, különös tekintettel a jászkunsági kertekben is hatékonyan alkalmazható csigasorompóra.